A nyári köhögés okai
A köhögésről inkább a hurutos betegségek, az őszi-téli időszak jut az emberek eszébe, pedig köhögés nyáron is előfordulhat. Az elhúzódó panasz pedig akár komolyabb betegséget is jelezhet, tehát foglalkozni kell vele. A nyári köhögés főbb kiváltó okait dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza foglalta össze.
Allergia
Ami kifejezetten a nyári időszakhoz kötődik: a virágzás. Ilyenkor a virágport a szél akár több kilométerre is elszállítja, és ha a polleneket az allergiás beteg belélegzi, allergiás náthája, asztmás nehézlégzése alakulhat ki. Mindkettő köhögéssel járhat. Az allergiás náthában az orrból a váladék nemcsak előre, hanem hátrafelé a garatba is csorog, ami az ottani köhögési receptorokat (érzékelő sejteket) ingerelve köhögési reflexet vált ki.
Asztma esetén pedig a hörgők szűkülete és az ott a gyulladás következtében fokozottabban termelődő váladék miatt köhögnek a betegek. A kilégzésüknek és a köhögésüknek tipikus sípoló hangja van. Ebben az esetben az allergia elleni gyógyszereket, hörgőtágítót kell használni, mert sem a köptetők, sem a köhögéscsillapítók nem használnak, sőt, az utóbbi még ártalmas is lehet.
Félrenyelés
Biztosan mindenki átélte már azt, hogy evés közben egy kis darab ennivaló megakadt a torkán, vagy az ivott folyadékból egy kevés a légutak irányába indult el. Ilyenkor 1-2 köhintéssel a légutakba került idegen anyag helyes útra terelődik és az egésznek különösebb következménye nem lesz. Ha az idegentest nagyobb, vagy mélyebbre jut a légutakban, ennek komolyabb következménye lehet. Leginkább a kisgyermekeket, vagy a nagyon idős embereket fenyegeti ez a veszély.
A természet ilyenkor egy heves köhögési rohammal jelzi, hogy meg akar szabadulni a rossz helyre került ételtől, játék-darabtól. Ezért nem szabad apró tárgyakat a kisgyermek számára is könnyen elérhető helyen hagyni, vagy a kisgyermeket rohangászás közben etetni, mert nagy baj lehet belőle. Leggyakoribb, hogy mogyorót, apró játékalkatrészeket nyelnek félre a gyermekek, az idősek pedig gyógyszert, kis csont-, vagy ételdarabkát. A halszálka inkább a torokban szúródik a garatfalba, vagy mandulába, esetleg a nyelőcsőben akad el. Ezek miatt sürgősen szakorvoshoz kell vinni a beteget: gégészetre, vagy idegentest ügyeletre.
Reflux
Előfordul, hogy amit lenyeltünk, az visszafelé, a gyomron keresztül távozik a szervezetből. Hányásnak nevezzük, ha egyszeri és nagyobb mennyiség, refluxnak, ha kis mennyiségben, de gyakran fordul elő. Ilyenkor hasfájás, gyomorégés jelentkezik, de sokan a nyelőcsőben is égő érzést panaszolnak, vagy a nyelőcsőben visszaáramló gyomortartalmat érzékelik. Ez akár a garatig visszacsoroghat, ekkor köhögést vált ki. Ezt sem gyógyítja a köptető, vagy köhögéscsillapító. Orvoshoz kell fordulni ebben az esetben is.
Tüdőgyulladás
Nyáron is előfordulhat tüdőgyulladás. Ilyenkor nem megfázik, hanem egy olyan fertőzést kap a beteg, ami egy nem súlyos lefolyású tüdőgyulladást okoz. A beteg kicsit legyengül, csak hőemelkedése lesz, vagy tán még az sem és sokat, szárazan köhécselget. Ezt a köhögést sem szűnteti meg a köhögéscsillapító, csak az antibiotikumok egy adott csoportja. A kórokozó egyik kedvenc „lakóhelye” a légkondicionáló, ezért ezek tisztításáról rendszeres időközönként gondoskodni kell.
Az említett panaszokat soroljuk a nyári köhögés leggyakoribb kiváltó okai közé. Látható, hogy mindegyik orvosi kezelést igényel, ezért ne próbáljuk meg magunk gyógyítgatni, mert teljesen eltérő okokra más-más gyógymódok szükségesek.
Bejelentkezés tüdőgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás,
- asztma gyermek és felnőttkorban,
- COPD,
- köhögés,
- reflux,
- étel-allergia,
- laktóz intolerancia,
- felnőtt- és gyermekellátás.
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Tökéletes ellátás
Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.