
Tüdőgyulladás kezelése
A gyulladás felismerése és kezelése minden esetben szükséges, mert a betegségedet nem szabad lábon kihordani. A tüdőgyulladás (penumónia) kezelése függ a beteg állapotától és a súlyosságtól függően történthet antibiotikumokkal, váladékoldó és köptető orvosságokkal is. Láz esetén a hagyományos lázcsillapítók, borogatás és hűtőfürdő is egyaránt jó megoldás.
Bakteriális tüdőgyulladás kezelése |
Vírusos tüdőgyulladás kezelése |
Gombás tüdőgyulladás kezelése |
Tüdőközpontunkban segítünk:
- a tüdőgyulladás kivizsgálásában (szükség esetén azonnali mellkasröntgennel)
- a betegség hatékony kezelésében
- a visszatérő tüdőgyulladás okának felderítésében
- a kórokozó beazonosításában és célzott kezelésében
A tüdőgyulladás antibiotikum terápiája függ a beteg veszélyeztetettségének mértékétől, az életkortól, esetleges alapbetegségektől és az aktuális infekció súlyosságától. Az otthon szerzett tüdőgyulladásban meghatározó fontosságú kórokozó a Streptococcus pneumoniae, ami nemcsak gyakoriságával, hanem az általa okozott betegség súlyosságával is kiemelkedő jelentőségű. Fiatal felnőttkorban a Mycoplasma pneumoniae tűnik a leggyakoribbnak, míg időskorban a Chlamydia pneumoniae, Legionella pneumophila és Gram-negatív pálcák (Haemophilus influenzae, E. coli, Klebsiella pneumoniae) is gyakoriak.
A választott antibiotikumos kezelés eldöntése minden esetben orvosi kompetencia.
Ha nem megfelelően tisztítjuk, a készülékekben baktériumok és gombák szaporodhatnak el, melyek belélegezve akár tüdőgyulladást vagy túlérzékenységi reakciót is okozhatnak. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont főorvosát a „párásító-tüdő” néven ismert betegségről és megelőzéséről kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Megbetegíthet a párásító készülék?
Bakteriális tüdőgyulladás kezelése
A bakteriális tüdőgyulladás fennállását, minden esetben szakorvos állapítja meg. Az antibiotikum szedése csak a diagnózis felállítása után javasolt. A bakteriális eredetű tüdőgyulladás kezelése antibiotikumokkal történik. Gyakran előfordul, hogy széles spektrumú vagy egyszerre kétféle antibiotikum adására kényszerül a kezelőorvos, hiszen általában nem áll a rendelkezésére mikrobiológiai diagnózis, azaz nem tudhatja, legfeljebb csak sejtheti, milyen típusú kórokozó okozhatta a beteg tüdőgyulladását.
A tüdőgyulladás kezelése általában 7-14 napig ható antibiotikus kezelés, amely nem feltétlenül jelent 7-14 napos gyógyszerszedést, hiszen vannak már olyan készítmények is, amelyek elraktározódnak a szervezetben, és így rövidebb szedéssel érhető el a megfelelő hatástartam.
A vírusos tüdőgyulladás kezelése
A vírusok által okozott tüdőgyulladásokra nem hatnak az antibiotikumok, viszont a vírusfertőzések talaján kialakuló bakteriális fertőzések kezelésére antibiotikum adása szükséges lehet. Minden esetben a kezelési lehetőségekről, érdeklődjön tüdőgyógyász szakorvosunknál. A vírusos tüdőgyulladás esetén is szükség, lehet a tünetek (láz, légszomj, száraz köhögés stb.) mielőbbi enyhítésére és az egyénre szabott terápiás kezelés megkezdésére.
Gombás tüdőgyulladás kezelése
A sokkal ritkább gombapneumoniák esetében speciális, a gombákra ható gyógyszerek adása szükséges a kezelés során. A betegség a legyengült immunrendszer esetén fodul elő leggyakrabban, a panaszok erőssége egyénenként változó.
Jelentkezzen be kivizsgálásra