Tüdőrák előfordulása
Magyarországon - a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján - 2001-ben 5741 férfi és 2161 nő halt meg tüdődaganat következtében, ami az összes rákos halálozás 23,7%-ának felelt meg. A tüdőrák okozta elhalálozás a férfiakban jóval gyakoribb (30,5%), mint a nőknél (14,9%). A tüdőrák Magyarországon a férfiak esetében vezető daganatos halálok, a nőknél az emlő- és a vastagbéldaganatok után a harmadik helyen áll. Közel hasonló a helyzet valamennyi iparilag fejlett országokban. Mindazonáltal a nők körében érezhetően emelkedik a halálos tüdőrák előfordulása.
A tüdőrák a nők körében 451%-al nőtt az elmúlt 30 évben, és a jóslatok szerint ez az emelkedés még 2010-ig tartani fog. A tüdőrák gyakoriságának növekedése szinte teljes egészében a dohányzás terjedésének tudható be. A dohányzás a nők számára az 1920-as évekig elítélt dolog volt. De a nő változó szerepével társadalmunkban, a dohányzás, mint komoly függés, ironikusan szólva a női függetlenség szimbólumává vált. Több mint 25 millió amerikai nő dohányzik. Minden negyedik 18 éven aluli lány dohányzik, és a negyedikes gimnazisták 28%-a dohányzik. Több mint 140 000 nő hal meg minden évben dohányzással összefüggő okokból, s miközben a férfiaknál az ilyen okokból bekövetkezett halálozás csökken, a nők körében drámain növekszik.
A betegség leggyakrabban 50-70 éves kor között fordul elő, a csúcs a 60 éves kor környékére tehető. A tüdőrákos betegek nem egészen 5%-a 40 év alatti, 30 éves kor alatt pedig az esetek kevesebb mint 1%-a fordul elő.
A rendszeres mozgás fontos annak érdekében, hogy megőrizzük az egészségünket. Ha munka után erre már nem tudunk külön időt szakítani, ideális megoldás, ha az utazással töltött időt használjuk ki. Kézenfekvőnek tűnhet, ha a kerékpározást választjuk, ám felmerül a kérdés, hogy a városban tekerés valóban az egészségünk megőrzését szolgálja-e. A témával kapcsolatban dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Kerékpáron vagy gyalog? Mivel járunk jobban a városban?
Téma szakértője