Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
A diffúziós kapacitásmérés egy légzésfunkciós vizsgálat, ami nem csak a tüdő kapacitását képes mérni mint a hagyományos spirometriás vizsgálatok, hanem pontos képet ad a légzés/gázcsere minőségéről, gyorsaságáról,és akadályozottságáról. Segítségével a tüdőfibrózis, tüdőtágulás és a tüdőereket érintő betegségek vizsgálatok egy néhány perces, beavatkozást nem igénylő módszerrel.
A vizsgálat a tüdő gázcserére alkalmas felületének nagyságát és állapotát mutatja ki egy számítógép által vezérelt diagnosztikai rendszer segítségével. Légzési nehézségek, tüdőgyulladás utáni hegesedés (fibrózis) után fontos meghatározni a betegségek által érintett területek meghatározását a pontos kezeléshez.
Míg az egyszerűbb légzésfunkciós vizsgálatok a tüdő teljesítményéről adnak csak információt, addig a diffúziós kapacitásmérő ennél lényegesen pontosabb eredményeket szolgáltat arról, hogy az oxigén milyen hatékonyan szállítódik a tüdőléghólyagokból a véráramba.
A diffúziós kapacitásmérés az alábbi betegségek kialakulásakor hasznos:
A vizsgálat során a páciens néhány percig egy speciális, a rendszer által kalibrált gázkeveréket lélegez be, majd a lélegzetét 10 másodpercre visszatartja, végül egy érzékelő eszközbe fújja ki a levegőt, aminek összetételét analizálja a számítógép. A tüdő megfelelő működésekor a gázkeverék egy része nagyon jól felszívódik, ellenkező esetben tüdőt érintő elváltozásokról (tüdőfibrózis, tüdőtágulás és a tüdőereket érintő betegségek) és azok mértékéről ad információt a vizsgálat.
A COVID fertőzés leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, jellemző tünetei a légzési elégtelenség, köhögés, láz. Ekkor a fertőzés elérte a légutakat, és a tüdőhólyagocskákban gyulladást alakított ki, az apró hörgőcskék (bronchiolus) gyulladásos folyadékkal telnek meg, így alakul ki a tüdőgyulladás. A folyadékkal teli tüdő nem képes elegendő oxigént leadni a vérbe, ezáltal a szervezet oxigénellátása jelentősen csökken, ami légzési nehézségekben érzékelhető. A tüdő ilyen módon megváltozott funkcióját tudja a diffúzós kapacitásmérés pontosan felmérni.
A dohányzás során a normális értéknél több szénmonoxid lehet a szervezetben, emiatt a vizsgálat előtti 8 órában nem szabad rágyújtani, máskülönben ez erősen befolyásolja az eredményeket.
Bejelentkezés diffúziós kapacitásmérésre
Rendelési információ: Rendelés típusa: Páciensek fogadása COVID fertőzés után:Téma szakértője
dr. Tárnok Ildikó
A magasvérnyomás betegség kezelését szolgáló egyes gyógyszerek szedése miatt rosszabbodhat az asztma, de vajon kell-e félni attól, hogy az asztma gyógyszerek megemelik a vérnyomást? Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmagyarázta, hogy mire kell figyelni a kezelés során.
Az életkor mellett a krónikus betegségek megléte jelent fokozott rizikót, ilyen esetben a koronavírus-fertőzés lefolyása súlyosabb lehet. Sokan azonban épp meglévő betegségeik miatt bizonytalanok az oltással kapcsolatban. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy melyek az érvényben lévő ajánlások az asztmásokra vonatkozóan.