Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
Gyógyulási esély
A tüdőgyulladás súlyos, időnként életveszélyes betegség. Az összes betegség közül, a tüdőgyulladás a 10. leggyakoribb halálok Magyarországon. A tüdőgyulladás a leggyakoribb halálok az összes fertőző betegség között a fejlett országokban, így Magyarországban is.
A veszély mértékét elsősorban a beteg védekezőképessége, a kórokozó megbetegítő képessége, illetve az időben elkezdett kezelés határozza meg.
Az újszülöttek, az idősek és a legyengült immunrendszerű, krónikusan beteg személyek tartoznak a legveszélyeztetettebb csoportba.
Az otthon szerzett tüdőgyulladás halálozása 5% alatti, de a betegek 20%-a végül kórházba kerül. A kórházi ellátásra szoruló, súlyosabb esetek halálozása elérheti a 25%-ot is. A legsúlyosabb, intenzív ellátást igénylő esetek halálozása 25-50% között van.
A tüdőgyulladás miatt kezelt beteg állapota a megfelelő antibiotikumok hatására néhány nap alatt sokat javulhat. Elmúlik a láz, csökken a köhögés és a nehézlégzés mértéke. A tünetek alapján megítélt gyógyulás 1-3 hét alatt következik be általában, de a röntgenkép csak további hetek múltán lesz ismét a régi, sőt, az esetek mintegy negyedében valamilyen maradványjelek még évekig, akár örökre láthatók maradhatnak röntgenképeken.
A tüdőgyulladás gyógyulását nagy mértékben befolyásolja a hörgők öntisztuló képessége. A csillószőrök károsodhatnak a fertőzés következtében is, és béníthatja a működésüket a dohányzás is. Ismert, hogy a dohányosoknál gyakoribb a tüdőgyulladás, súlyosabb és hosszabb a lefolyása is.
A tüdőgyulladás szövődményeként mellhártyagyulladás és tüdőtályog is kialakulhat. Ezek elhúzódó kezelést igényelnek, és gyakran hegesedéssel gyógyulnak.
A koronavírus-fertőzés lezajlását követően bizonyos tünetek hosszú ideig megmaradhatnak. A poszt-COVID szindróma kivizsgálásával kapcsolatban dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Az új típusú koronavírus eltérő súlyosságú tüneteket okozhat a betegeknél. Van, aki otthoni lábadozással átvészeli a fertőzést, de sokan szorulnak kórházi kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát a COVID-19 tüdőgyulladás otthoni kezelése kapcsán kérdeztük. Azt is elmondta, mikor hívjunk mindenképp mentőt és mire figyeljünk a felépülést követően.