Mit lehet tenni, ha az asztma és a reflux együtt vannak jelen?

Mit lehet tenni, ha az asztma és a reflux együtt vannak jelen?

Szerző: dr. Hidvégi Edit PhD Utolsó módosítás:2025.04.08 08:48

Az asztmások jelentős része küzd reflux-szal is, sőt a két betegség tüneteinek elkülönítése nem is mindig könnyű feladat. Dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza, gasztroenterológus szerint akár az is előfordulhat, hogy az állapot azért nem javul, mert a panaszokat nem is asztma, hanem reflux okozza. De mit tehet az, aki mindkét problémában érintett? A legfontosabb tudnivalókat a szakorvos összegezte. 

Köhögés, mellkasi szorítás, nehézlégzés: asztma vagy reflux tünet?

A asztma és a reflux tünetei sokszor hasonlóak.Az asztma köhögést, nehézlégzést, mellkasi szorító érzést okoz, a reflux jellegzetes tünetei a szegycsont mögötti égő érzés, a mellkasi nyomás, a garatban is érezhető kellemetlen, csípő-égő érzés, a torokfájás. Bizonyos esetekben a beteg ezt úgy éli meg, mintha gombóc lenne a torkában és nehezen kapna levegőt. A tünetek között tehát van átfedés, így előfordulhat akár olyan helyzet is, hogy az asztmát azért nem lehet megfelelően beállítani, mert valójában a reflux okozza a panaszokat.
- A helyzetet bonyolítja, hogy az asztma kezelésére használt, elsősorban tablettás gyógyszerek a hörgőgörcsöt a simaizmok ellazításával oldják. A készítmények hatása azonban a nyelőcső záróizmok területén is megjelenik, ezáltal viszont fokozzák a savas gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Ha emellé társul még gyakori asztmás köhögés is, akkor a köhögés következtében a hasi nyomás megnő és kinyitja a nyelőcső és gyomor közötti záróizmot, vagyis a reflux panaszai súlyosbodnak.

Ilyen tünetek utalhatnak arra, hogy asztma mellett refluxa is van

  • Megfelelő kezelés ellenére sem szűnő, vagy erősödő asztmás panaszok.
  • Megfigyelhető, hogy az asztmás tünetek a refluxot fokozó ételek – például fűszeres, csípős ételek, szénsavas italok, alkohol, koffein - fogyasztása után romlanak.
  • Gyakori reflux tünet a torokban jelentkező gombócérzés. Ez fulladás érzést okozhat, mely azonban nem köthető az asztmához. Emellett a köhögésre ingerlő torokirritáció is jellegzetesen reflux és nem asztma tünet.
  • A légzési panaszok fekvő helyzetben rosszabbodnak. Az éjszakai, asztmásnak gondolt tünetek oka részben lehet a fekvő helyzetben súlyosbodó reflux.

A asztma és a reflux együttes kezelést igényel.- A reflux során a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ott az érzékeny nyálkahártyát irritálja, égő, szorító érzést okoz a mellkasban. A reflux azonban nemcsak a nyelőcsőben, hanem a légutakban is tüneteket okozhat. A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, ahol gyulladást, torokfájást is okozhat, köhögésre ingerelhet, és az asztmás tüneteket is felerősíti. Ilyen esetben nem az asztma gyógyszerek dózisának emelése jelent megoldást, hanem a reflux kezelése – hangsúlyozza Hidvégi doktornő. - Azt azonban meg kell jegyezni, hogy nem minden reflux savas! A reflux szó valójában visszafolyást jelent, ami a gyomornedv visszaáramlását jelzi a nyelőcsőbe. Ha a gyomornedv nem savas, akkor az égő-savanyú érzés el is maradhat. Néha azonban a beteg arról számol be, hogy a korábban elfogyasztott ételt, vagy annak az ízét érzi a szájában.

Javulást csak komplex kezeléssel lehet elérni

- Ha a két betegség egyszerre van jelen valakinél, akkor mindkettőt együtt kell kezelni a tartós javulás eléréséhez – magyarázza dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza, gasztroenterológus. – Ez gondos kivizsgálást, és alapos mérlegelést igényel, valamint a beteg együttműködési készségét, hiszen a gyógyszeres támogatáson túl életmódbeli változtatások is szükségesek a javuláshoz.

Reflux esetén ajánlott életmódtippek

  • Óvakodni kell azoktól az élelmiszerektől, italoktól, amelyek fokozzák a refluxos tüneteket.
  •  A napi kétszeri-háromszori nagy étkezések helyett gyakoribb, kisebb érkezéseket kell bevezetni.
  • Lefekvés előtt 2-3 órával már nem ajánlott enni és maximum néhány kortyot szabad inni.
  • Érdemes megemelni az ágy fejvégi részét, akár egy nagyobb párnával elérni, hogy a felső testfél magasabban legyen, ez megnehezíti a visszacsorgást.
  • Ajánlott laza öltözéket, nem túl szoros övet viselni.
  • Nagyon fontos lenne az egészséges testsúly megtartása, visszaszerzése.

Az enyhébb refluxok ezekkel a nem gyógyszeres eljárásokkal is jól karban tarthatók, és csak a kifejezetten savas refluxot érdemes savcsökkentővel kezelni. 

Asztma esetén ajánlott életmódtippek

  • Próbáljuk kikerülni az asztmás rohamot provokáló tényezőket, fontos például a nedves portörlés, a rendszeres szellőztetés, a légkondicionáló berendezések karbantartása.
  • Az étkezésben ajánlott a mediterrán étrend alapelveit szem előtt tartani, ami részben alacsonyabb kalóriatartalma, részben egészséges összetétele miatt alkalmas a normál testsúly megőrzésére, az általános gyulladáscsökkentésre.
  • Asztmával sem tilos a sportolás, sőt! Az edzések hatására megnő a tüdőkapacitás, az állóképesség, valamint javulhatnak a légzésfunkciós értékek is. Aki korábban nem sportolt, annak először a tüdőgyógyászával javasolt konzultálnia arról, hogy miként teheti ezt meg biztonságosan anélkül, hogy a testmozgás fokozódó asztmás tüneteket, esetleg asztmás rohamot okozna. A kezelőorvos azt is elmondja, hogy milyen gyógyszerre lehet szükség edzés előtt, közben és után annak érdekében, hogy panaszmentes legyen a sportolás.

Forrás: Tüdőközpont (www.tudokozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! 8 évvel ezelőtt állapították meg, hogy COPD-m van.Gyógyszert, és többféle befúvókát használok. Az utóbbi 2 évben egyre gyakrabban fordul elő köhögéssel, fulladással, lázzal járó megbetegedés, amiből antibiotikum hatására is hetekig, hónapokig tart a gyógyulás. Jelenleg is tüdő és mellhártya gyulladásom van 3. hete, de a javulásnak alig van eredménye.Mit javasol mindezek elkerülésére? Válaszát nagyon köszönöm. Ildikó
    Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!

    Csak személyes konzultáció alapján lehet válaszolni az Ön kérdésére, mivel jelenleg számomra nem ismert a légzésfunkciós értéke, a használt gyógyszerei neve, annak megfelelő-e az alkalmazása és a jelenlegi tüdőgyulladás kiterjedtsége.
    Javaslom, hogy jelentkezzen be ambuláns rendelésemre a Budai Allergiaközpontban.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Tökéletes ellátás

    Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus