Milyen típusai vannak az inhalátoroknak?
Az inhalátorok kulcsfontosságú szerepet játszanak a különböző légúti betegségek, például az asztma és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kezelésében. Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakembere összegezte a gyógyszerbelélegző készülékekkel kapcsolatos tudnivalókat.
Online Bejelentkezés
dr. Somogyi Éva
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az inhalátorok jelentősége
Online Bejelentkezés
dr. Somogyi Éva
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A gyógyszerbelélegző készülékek olyan eszközök, amelyek lehetővé teszik a légúti betegséggel küszködők számára, hogy a gyógyszert por vagy aeroszol formájában közvetlenül a tüdőbe lélegezzék be. Így azok erőteljesebben és gyorsabban hatnak, továbbá alacsonyabb dózisra van szükség belőlük a kellő hatás eléréséhez.. A tüdőgyógyászatban az inhalátorokat asztma, COPD, CF és egyéb tüdőbetegségek terápiájában alkalmazzuk. A belélegzéssel történő gyógyszer bejuttatáshoz többféle technika és eszköz áll rendelkezésre – mondja dr. Somogyi Éva. Bármelyik eszközről is van szó, rendkívül fontos az inhalációs technika betegoktatás keretein belül történő elsajátítása és időről-időre történő rendszeres ellenőrzése is.
Az inhalátorok típusai
- Adagolószelepes aeroszol (MDI, metered-dose inhaler, előre adagolt spray)
Ezek a hajtógázzal működő eszközök egy gyógyszerkészítményt tartalmazó palackból, adagolószelepből és szájrészből állnak. Az inhalátort megnyomva – a tartályban lévő nyomás és a környezeti levegő nyomásának a különbségének hatására – egyetlen kimért gyógyszeradag jut a szájrészen keresztül a beteg szervezetébe. Az előre adagolt spray előnye, hogy kis helyen is elfér, és minden alkalommal pontosan ugyanannyi adag gyógyszer szabadul fel belőle. Ugyanakkor használata megfelelő technikát és belégzési koordinációt igényel a betegek részéről, melynek hiányában hatástalanná válhat a kezelés. Ez különösen a gyermekek esetében okozhat gondot, akik nehezen tudják összehangolni az eszközön a befújás indítását és a belégzés ütemét. Ezen a problémán segít a kiegészítő toldalék, amivel kiküszöbölhető az is, hogy a leadott dózis nagy része ne a szájüregben maradjon, hanem optimális mennyiségben jusson le a légutakba.
- Porinhalátor (turbuhaler, easyhaler)
A porinhalátorok hajtógáz nélküli készülékek, amelyekből a gyógyszer finom por formájában szívható ki. Használatuk tehát a beteg belégzési erejét igényli. Az inhalációs spray-khez hasonlóan a porinhalátorok is kis helyigényű, hordozható eszközök, melyek használata során jól kontrollálható a bevitt gyógyszeradag. Az eszköz alkalmazását könnyű megtanulni: a betegeknek egy gyors és határozott belélegzéssel kell beszívniuk a gyógyszert az eszköz szájrészén keresztül a tüdőbe. A porinhalátor hátránya lehet azonban, hogy a felhasználók nem kellő erővel inhalálnak vagy véletlenül belefújnak az eszközbe, melynek hatására a nedvessé váló gyógyszer károsodik.
- Vizes gyógyszeroldatot porlasztó eszköz (nebulizátor)
Az inhaláció útján történő gyógyszer-bejuttatás harmadik eszközcsoportját a gépi porlasztókészülékek jelentik, amelyek folyékony gyógyszerből könnyen belélegezhető aeroszolt állítanak elő. Ezek az eszközök elektromos árammal vagy akkumulátorral működnek, és két fő típusuk van: a kompresszoros, valamint az ultrahangos inhalátorok. Az előbbi esetében a gyógyszer porlasztása nagy sebességű sűrített levegővel, míg az ultrahangos készülék esetében egy nagyfrekvenciával rezgő kerámia segítségével történik. A porlasztókészülékek elsősorban abban különböznek az előre adagolt spray-ktől és porinhalátoroktól, hogy nagyobbak, és hosszabb idő alatt juttatják be a gyógyszert a légutakba. Előnyük, hogy mindenféle inhaláló gyógyszer, így fiziológiás sóoldat porlasztására is alkalmasak, valamint rossz állapotú, erős belégzésre képtelen, kimerült betegek kezelésében is használhatók.
- Finomköd inhalátor (SMI-soft mist inhaler, lassú köd belégző)
A finomköd inhalátorok egy újabban kifejlesztett inhalátortípus. Ezek a hajtógázmentes eszközök a folyékony gyógyszert finom köd formájában bocsátják ki, ami a hagyományos inhalátorokkal szemben könnyebben belélegezhető. További előnyt jelent, hogy hordozható, kompakt készülékekről van szó, amelyek szükségtelenné teszik a térfogatnövelő belégzési segédeszköz használatát, és optimális gyógyszeradagolást biztosítanak. Mivel beépített adagszámlálóval rendelkeznek, így az is nyomon követhető, hogy hány adag gyógyszer maradt a készülékben. Hátrányuk, hogy érzékenyek a nedvességre, így gondos karbantartást és tárolást igényelnek.
Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont orvosa hangsúlyozza, hogy a gyógyszeres kezelés hatékonyságának biztosításához elengedhetetlen, hogy a tüdőgyógyász-allergológus orvos által felírt, személyre szabottan kiválasztott inhalátortípust alkalmazzuk. Eszközváltásra akkor van szükség, ha a beteg nem képes vagy nem akarja az inhalátort alkalmazni. Ez esetben is szükséges azonban az új eszköz használatának megfelelő betanítása és annak rendszeres ellenőrzése.
Téma szakértője
- gyermekkori asztma
- légzési panaszok
- felnőtt- és gyermekellátás
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Nagy fokú elégedettség
Meg sehol sem tapasztaltam ilyen nagy fokú odafigyelest, mint a Doktornőnél!