Nehézlégzés

Nehézlégzés

Utolsó módosítás:2021.08.02 11:46

A nehézlégzés a légvétel nehezítettsége, mely igen kellemetlen érzettel jár együtt. Egészséges egyéneknél futáskor, megerőltető fizikai munka hatására, de idegi megrázkódtatásra is jelentkezhet. Ilyenkor természetesen nem betegség váltja ki, hanem a szervezet túlterhelése.

Egészséges embereknél akár a nagy tengerszint feletti magasságokban a ritka levegő is okozhat légszomjat, fájdalmas levegővételt. Ugyanígy fellép e panasz, ha viszonylag kis légterű zárt teremben tartózkodik egyszerre sok ember. Jó tudni, hogy az oxigénhiány kevésbé érzékeny ingere a légzésnek, mint a magas széndioxid tartalom. Oxigénhiányban hamarabb lép fel eszméletvesztés, mint hogy kialakulhatna a nehézlégzés érzete.

Különböző betegségek panaszaként fellépő légszomjnál csökkent fizikai teljesítőképesség mellett találkozunk. A légszomj talán a leggyakoribb tünete a tüdőbetegségeknek, szívbetegségnek is.

Kapcsolódó cikkünk

A krónikus hörghurut COPD tünete is lehet - Tüdőközpont

A krónikus hörghurut COPD tünete is lehet - Tüdőközpont

Megfázás, vagy influenza szövődményeként is jelentkezhet az elhúzódó köhögéssel járó hörghurut. Ha a betegség tünetei évente visszatérően, átlagosan három hónapon át jelentkeznek, a tüneti kezelés mellett javasolt a háttérben álló okokat is felderíteni.

Okai

A nehézlégzésnek számos oka lehet, nem csak légzőszervi, de akár mentális problémák is okozhatják.

Az asztmás megbetegedés egyik fő tünete a nehézlégzés, illetve a légszomj. Mivel gyakran jelentkezik, ők már tudják, hogyan könnyítsenek a terhükön, hogyan, mikor inhalálják a gyógyszert. Abban az esetben azonban, ha a légzési nehezítettség súlyosabb, mint az addigiak, érdemes orvoshoz fordulni.

Számos légzőszervi megbetegedés tünete az akadozó lélegzet, légzés. Ilyen például a tüdőgyulladás, amely esetében a légszomj a betegség súlyosbodásának a jele. Tüdőembólia fennállásakor is tapasztalható nehezített légvétel, ez esetben szúró mellkasi fájdalom párosul hozzá. A légzőszervet megtámadó tumoros kórképek (hörgőrák) is járhatnak nehézlégzéssel, levegőhiány érzésével.

Nem elhanyagolandó az allergiás reakciók során fellépő fulladás, hyperventilláció.  Egyéb környezeti tényezők is okozhatják, mint a füst, gőzök, túlzottan száraz szobai levegő.

Cukorbetegek körében sem ritka a légszomj, a nehézlégzés. Kóma közeli állapotban szokott előfordulni és azonnali kórházi ellátást igényel.

Nem csak szervi elváltozás, hanem mentális ok is előidézhet szapora légzést. Ilyen például a pánikbetegség, melyet félelem, szorongás idéz elő. Az első pánikroham szintén azonnali ellátást igényel.

Milyen betegségekre utalhat?