Koronavírus: légúti betegek fokozott veszélyben

Koronavírus: légúti betegek fokozott veszélyben

Utolsó módosítás:2020.03.02 15:02

A koronavírus fertőzés szempontjából fokozottan veszélyeztetett csoportnak számítanak a krónikus légúti betegséggel élők. A megelőzés lépéseiről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.

Vírusfertőzések és rizikócsoportok

A vírusfertőzések kapcsán mindig vannak bizonyos rizikócsoportok, akiknél magasabb kockázatot jelent a kórokozó által történő megbetegedés. Az 1918-as spanyolnátha járvány elsősorban a fiatal felnőttekre jelentett veszélyt, a 2015-ben indult Zika-vírus pedig a várandós hölgyek esetében jelentett fokozott kockázatot, a születendő magzat egészségére nézve.

 

A krónikus légúti betegeknek fokozottan ügyelni kell a koronavírus fertőzés megelőzésére.A koronavírus esetében az eddigi megfigyelések azt mutatják, hogy a halálozási arány a 40 év felettiek körében kezd emelkedni, és az idősebb, 80 év feletti korosztály körében a legmagasabb. Különösen a férfiak és a dohányosok vannak veszélyben. A kockázat emellett magasabb bizonyos krónikus betegségek esetén is.

 

A krónikus betegek között a legmagasabb a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők kockázata, magas a rizikó a diabétesz esetén és a krónikus légúti betegséggel élők körében.

Mire kell figyelni a rizikócsoportba tartozó személyeknek?

Mivel a légutakat támadó vírusfertőzések fokozott veszélyt jelentenek számukra, a krónikus légúti betegeknek minden évben javasolt az influenza vírus elleni védőoltás és a pneumococcus, a tüdőgyulladást okozó baktérium elleni védőoltás. A koronavírus ellen jelenleg még folyamatban van a védőoltás fejlesztése, így amennyiben elérhető lesz, számukra mindenképp javasolt.

 

Addig azonban az alábbi védőintézkedéseket javasolt megtenni:

- az alapbetegség kezelése: a vírusfertőzések a krónikus légúti betegség tüneteinek fellángolását okozhatják, ezért fontos, hogy a kezelésünk legyen jól beállított.

- legyen nálunk elegendő gyógyszer, írassunk fel a kezelőorvossal és váltsuk ki szükség esetére, legalább 1 hónapra elegendő gyógyszert.

- amennyire lehet, kerüljék a zsúfolt helyeket, a tömegközlekedést, ne jöjjön beteg-látogató sem. - kerüljék a szemek, az orr és a száj érintését.

- a használt zsebkendőt egyből a szemetesbe kell dobni.

- a vírusfertőzésre az antibiotikum nem hat, előzetes szedése nem előzi meg a fertőzést.

- a WHO megelőzésre vonatkozó ajánlásában kiemelten kezeli a rendszeres és alapos, alkohol tartalmú fertőtlenítő hatású kézmosó folyadékkal történő kézmosást. Azt gondoljuk, kezet mosni mindenki tud, pedig alaposan kezet mosni valójában csak kevesen. Hogy mire figyeljünk, kiderül a Semmelweis Egyetem oktatóvideójából.

Mit tegyünk, ha a betegség tüneteit észleljük magunkon?

A WHO információs oldala alapján koronavírus fertőzés jele lehet a magas láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Előfordulhat orrdugulás, orrfolyás és hasmenés is. A tünetei tehát sok tekintetben hasonlóak a jelenleg is tomboló influenza járvány tüneteihez.

 

Ha koronavírus fertőzésre gyanakszunk azért, mert a közelmúltban olyan országban jártunk, amelyet érint a fertőzés, vagy olyan személlyel találkoztunk, akiről azóta beigazolódott, hogy érintett a betegségben, ne menjünk közösségbe. Hívjuk háziorvosunkat, vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megadott információs telefonszámokat, ahol mindent részletesen el fognak mondani arról, hogy mit tegyünk a továbbiakban.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt szakértők!! 29 eves no vagyok, 3 eve derult ki hogy kezdodo COPD-m van. A Fev 1 ertekem 75-90-ig szokott lenni. Csak rohamoldo gyogyszerem van amit 2x hasznaltam idaig, elotte minden nap hasznaltam a bretarist. Meg nincsen kialakulva ez a betegseg, voltmar pont influenzasan hogy normal volt a spirometriai eredmenyem.tudom tiszta. Lepcsozeskor illetve dombra felmeneskor szoktam enyhen fulladni. Az lenne a kerdesem hogy ez a betegseg meg e maradhat igy ilyen allapotban? Mivel fiatal vagyok meg. Most tervezem a babat is, es felek hogy nem tudom felnevelni. Orvosom annyit mondott ha nem szokom le a cigizesrol 50 evesen kijon rajtam teljesen ez a betegseg. Probalom a dohanyzast abba hagyni, elektromos cigivel is. Kerem adjanak tanacsot hogy milyen elet varhat ram ezekkel az eredmenyekkel? Koszonom. Hajnalka
    Dudás Hajnalka

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Hajnalka!

    Az orvosa jól előre vetítette a várható jövőt, mivel a dohányosok egy része COPD-s lesz. Mivel jelenleg a FEV1 értéke még javulni tudott, bár már csak 90%-ot ért el a normális 100% helyett, ez egyelőre asztmának tekinthető.
    Amennyiben leszokik a dohányzásról, nemcsak hogy marad, de még kicsit javulhat is a légzésfunkciós értéke. Ha ekkor is megmarad a terhelésre jelentkező nehézlégzése, beszélje meg a tüdőgyógyászával, hogy a rohamoldó mellé és a Bretaris helyett valami ICS készítményt írjon fel Önnek. Ez terhesség tervezésekor és alatt is jobb választás, mint a Bretaris.
    A dohányzás leszokás támogatására ajánlani tudom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenesen hívható telefonszámát:
    06-80/44-20-44. Itt jó tanácsokat kaphat, amivel könnyebb lesz a leszokás a cigiről.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus