Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
A koronavírus fertőzés szempontjából fokozottan veszélyeztetett csoportnak számítanak a krónikus légúti betegséggel élők. A megelőzés lépéseiről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
A vírusfertőzések kapcsán mindig vannak bizonyos rizikócsoportok, akiknél magasabb kockázatot jelent a kórokozó által történő megbetegedés. Az 1918-as spanyolnátha járvány elsősorban a fiatal felnőttekre jelentett veszélyt, a 2015-ben indult Zika-vírus pedig a várandós hölgyek esetében jelentett fokozott kockázatot, a születendő magzat egészségére nézve.
A koronavírus esetében az eddigi megfigyelések azt mutatják, hogy a halálozási arány a 40 év felettiek körében kezd emelkedni, és az idősebb, 80 év feletti korosztály körében a legmagasabb. Különösen a férfiak és a dohányosok vannak veszélyben. A kockázat emellett magasabb bizonyos krónikus betegségek esetén is.
A krónikus betegek között a legmagasabb a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők kockázata, magas a rizikó a diabétesz esetén és a krónikus légúti betegséggel élők körében.
Mivel a légutakat támadó vírusfertőzések fokozott veszélyt jelentenek számukra, a krónikus légúti betegeknek minden évben javasolt az influenza vírus elleni védőoltás és a pneumococcus, a tüdőgyulladást okozó baktérium elleni védőoltás. A koronavírus ellen jelenleg még folyamatban van a védőoltás fejlesztése, így amennyiben elérhető lesz, számukra mindenképp javasolt.
- az alapbetegség kezelése: a vírusfertőzések a krónikus légúti betegség tüneteinek fellángolását okozhatják, ezért fontos, hogy a kezelésünk legyen jól beállított.
- legyen nálunk elegendő gyógyszer, írassunk fel a kezelőorvossal és váltsuk ki szükség esetére, legalább 1 hónapra elegendő gyógyszert.
- amennyire lehet, kerüljék a zsúfolt helyeket, a tömegközlekedést, ne jöjjön beteg-látogató sem. - kerüljék a szemek, az orr és a száj érintését.
- a használt zsebkendőt egyből a szemetesbe kell dobni.
- a vírusfertőzésre az antibiotikum nem hat, előzetes szedése nem előzi meg a fertőzést.
- a WHO megelőzésre vonatkozó ajánlásában kiemelten kezeli a rendszeres és alapos, alkohol tartalmú fertőtlenítő hatású kézmosó folyadékkal történő kézmosást. Azt gondoljuk, kezet mosni mindenki tud, pedig alaposan kezet mosni valójában csak kevesen. Hogy mire figyeljünk, kiderül a Semmelweis Egyetem oktatóvideójából.
A WHO információs oldala alapján koronavírus fertőzés jele lehet a magas láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Előfordulhat orrdugulás, orrfolyás és hasmenés is. A tünetei tehát sok tekintetben hasonlóak a jelenleg is tomboló influenza járvány tüneteihez.
Ha koronavírus fertőzésre gyanakszunk azért, mert a közelmúltban olyan országban jártunk, amelyet érint a fertőzés, vagy olyan személlyel találkoztunk, akiről azóta beigazolódott, hogy érintett a betegségben, ne menjünk közösségbe. Hívjuk háziorvosunkat, vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megadott információs telefonszámokat, ahol mindent részletesen el fognak mondani arról, hogy mit tegyünk a továbbiakban.
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
Amennyiben COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálatra jelentkezik be, kérjük, olvassa el a linkre kattintva a fontos tudnivalókat!
COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálat
A koronavírus-fertőzés lezajlását követően bizonyos tünetek hosszú ideig megmaradhatnak. A poszt-COVID szindróma kivizsgálásával kapcsolatban dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Az új típusú koronavírus eltérő súlyosságú tüneteket okozhat a betegeknél. Van, aki otthoni lábadozással átvészeli a fertőzést, de sokan szorulnak kórházi kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát a COVID-19 tüdőgyulladás otthoni kezelése kapcsán kérdeztük. Azt is elmondta, mikor hívjunk mindenképp mentőt és mire figyeljünk a felépülést követően.