Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
A véres köpetürítés előfordulása főként légzőszervi megbetegedésekhez kötött úgy, mint hörgőtágulathoz, hörgőgyulladáshoz, fertőzéshez és tüdődaganatokhoz. Azonban nem csak megbetegedés állhat a hátterében, hanem külső behatás is okozhatja, vagy akár a vérnyomás kiugrások miatt megjelenő alsó légúti vérzések is.
A vérköpés vér vagy véres köpet felköhögését jelenti és az esetek 15-20%-ban az ok ismeretlen marad.
Az egyik leggyakoribb krónikus légzőrendszeri megbetegedés az asztma. Mint szinte minden krónikus betegségre, az asztmára is jellemző, hogy az idő előrehaladtával a tünetek erősödnek, a beteg állapota évek hosszú sora alatt romlik. A megfelelő kezeléssel nem csak a mindennapi élet válhat tünetmentessé, de jelentősen lassítható illetve megállítható az állapot romlása is.Kapcsolódó cikkünk
Komplex asztma-kezelés
Emésztőrendszeri kórképek is okozhatnak véres köpetet. Haematemezisnek nevezzük a jelenséget, amikor a gyomorból, vagy a bélrendszerből véres váladék ürül.
A véres köhögés oka lehet a szív- és érrendszer betegségei, mint például aorta repedés. Egyébiránt sok szív- és érrendszeri beteg szed véralvadásgátló gyógyszereket, amelyek hajlamosítanak a vérzékenységre.
Bizonyos esetekben a helytelenül beállított vérhígító gyógyszerek is okozhatnak vérzékenységet, meglehet, hogy a köpetben talált vér a szájnyálkahártya sérüléséből származik. Minden esetben fontos meggyőződni a véres köpetürítés okáról.
A véres köhögés oka lehet egy rosszul elvégzett diagnosztikai vizsgálat, például egy gyomortükrözés. Ilyenkor a levezetett endoszkóp felsértheti a nyelőcső nyálkahártyáját.
Egyes autoimmun betegségek fennállásakor is előfordul vérrel pettyezett köpet ürítése, például SLE (szisztémás lupusz eritematózus) vagy Goodpasture-szindróma esetén.
A véres köhögés leggyakoribb okai a tüdő szövetében vagy érhálózatában történő elváltozások. A hemoptoét (véres, habos köpet) leggyakrabban tuberkulózis okozza, de megjelenhet tüdőgyulladás, tüdőembólia, ritkábban pedig tüdőtályog, cisztás fibrózis esetén.
Mint látható a vér nem csak a tüdőből származhat, előfordulhat véres köhögés gyomorbántalom, illetve fül-orr-gégészeti panaszok esetén egyaránt.
Kapcsolódó tartalmak, melyek érdekelhetik Önt |
Fontos! Ha köpete rózsaszínű, vagy piros, tehát véres, azonnal forduljon orvoshoz!
Kapcsolódó oldalak, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésére: |
Tüdőközpont
|
Téma szakértői
A magasvérnyomás betegség kezelését szolgáló egyes gyógyszerek szedése miatt rosszabbodhat az asztma, de vajon kell-e félni attól, hogy az asztma gyógyszerek megemelik a vérnyomást? Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmagyarázta, hogy mire kell figyelni a kezelés során.
Az életkor mellett a krónikus betegségek megléte jelent fokozott rizikót, ilyen esetben a koronavírus-fertőzés lefolyása súlyosabb lehet. Sokan azonban épp meglévő betegségeik miatt bizonytalanok az oltással kapcsolatban. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy melyek az érvényben lévő ajánlások az asztmásokra vonatkozóan.