Vérköpés

Vérköpés

Utolsó módosítás:2021.08.02 11:53

A véres köpetürítés előfordulása főként légzőszervi megbetegedésekhez kötött úgy, mint hörgőtágulathoz, hörgőgyulladáshoz, fertőzéshez és tüdődaganatokhoz.  Azonban nem csak megbetegedés állhat a hátterében, hanem külső behatás is okozhatja, vagy akár a vérnyomás kiugrások miatt megjelenő alsó légúti vérzések is.

A vérköpés vér vagy véres köpet felköhögését jelenti és az esetek 15-20%-ban az ok ismeretlen marad.

Kapcsolódó cikkünk

Mi okozhat tüdőgyulladást?

Mi okozhat tüdőgyulladást?

A téli hónapokban többen szorulnak kezelésre tüdőgyulladás tünetei miatt. A betegséget megelőzni nehéz, hiszen kialakulásában a vírusok és baktériumok mellett egyéb tényezők is szerepet játszhatnak. Arról, hogy pontosan melyek ezek, dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát kérdeztük.

Okai

Emésztőrendszeri kórképek is okozhatnak véres köpetet.  Haematemezisnek nevezzük a jelenséget, amikor a gyomorból, vagy a bélrendszerből véres váladék ürül.

A véres köhögés oka lehet a szív- és érrendszer betegségei, mint például aorta repedés. Egyébiránt sok szív- és érrendszeri beteg szed véralvadásgátló gyógyszereket, amelyek hajlamosítanak a vérzékenységre.

Bizonyos esetekben a helytelenül beállított vérhígító gyógyszerek is okozhatnak vérzékenységet, meglehet, hogy a köpetben talált vér a szájnyálkahártya sérüléséből származik. Minden esetben fontos meggyőződni a véres köpetürítés okáról.

A véres köhögés oka lehet egy rosszul elvégzett diagnosztikai vizsgálat, például egy gyomortükrözés. Ilyenkor a levezetett endoszkóp felsértheti a nyelőcső nyálkahártyáját.

Egyes autoimmun betegségek fennállásakor is előfordul vérrel pettyezett köpet ürítése, például SLE (szisztémás lupusz eritematózus) vagy Goodpasture-szindróma esetén.

A véres köhögés leggyakoribb okai a tüdő szövetében vagy érhálózatában történő elváltozások. A hemoptoét (véres, habos köpet) leggyakrabban tuberkulózis okozza, de megjelenhet tüdőgyulladás, tüdőembólia, ritkábban pedig tüdőtályog, cisztás fibrózis esetén.

Mint látható a vér nem csak a tüdőből származhat, előfordulhat véres köhögés gyomorbántalom, illetve fül-orr-gégészeti panaszok esetén egyaránt.

 

Milyen betegségre utalhat?

Fontos! Ha köpete rózsaszínű, vagy piros, tehát véres, azonnal forduljon orvoshoz!