Köhögés

Köhögés

Szerző: dr. Babai László Utolsó módosítás:2023.01.08 23:15

Jó néhány betegség tünete lehet a légutak tisztítására szolgáló összetett folyamat, a köhögés. Akár a reflux, kardiológiai betegségek, tüdőbetegségek tüneteként is szolgál a vírusos fertőzésekről nem is beszélve.

Köhögés jellege

A köhögés egyfajta védekező mechanizmus, egy reflex. Célja a légutakba került irritáló anyagok kisöprése. A légutak normális működésének feltétele a hörgőnyálkahártya bevonó váladék jelenléte. Képződése és kiürítése fontos szerepet játszik a tüdők optimális funkciójában, elsősorban annak védekező mechanizmusában. Számos inger, illetve légúti betegség (például hörgőgyulladás, asztma, tüdőgyulladás) következtében ez az egyensúly felbomlik, a váladék termelődése megnő.

Ha a köhögés kevesebb, mint 3 hétig áll fent, akkor az akut, azaz heveny. Azonban a makacs köhögés elhúzódhat akár 8 hétig is, ekkor ezt már krónikusnak, azaz idültnek nevezzük.

Okaiköhögésnek számos oka lehet

A legegyszerűbb okok között szerepel a légutak elzárása egy idegentest által. A köhögés reflexe akkor is aktiválódik, amikor a légutakba került bármilyen idegentest, legyen az egy félrenyelt ételfalat, vagy kisebb játék alkatrészek gyermekek esetében. Emellett pollen vagy füst is köhögésre irritálhat.

Kínzó köhögést okozhat, ha a légutakban bármilyen fertőzés fennáll, legyen az vírusos, bakteriális vagy - ritkább esetben – gombás eredetű.  Ezek a légutak gyulladásos betegségeit okozzák, például torok-, gégegyulladást, illetve tüdőgyulladást vagy a hörgők gyulladásos megbetegedését.

Az idült, makacs köhögés hátterében állhat a dohányzás vagy asztmás megbetegedés is.  Jelezheti a tüdők krónikus elváltozásait is úgy, mint COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség), tüdőtágulat vagy tuberkulózis.

Nem csak a légző szervrendszer rendellenességeit jelzi a köhögés, hanem akár emésztőrendszeri betegségeket is. Ilyen például a reflux, amikor a gyomorból származó savas nedv a nyelőcsőbe, onnan pedig a légcsőbe kerülhet, amely irritálja azt, és köhögést vált ki. Ez a jelenség főleg vízszintes testhelyzetben, éjszaka fordul elő. Orvosolható a felsőtest megemelésével.

Kapcsolódó cikkünk

Tüdőgyulladás láz nélkül

Tüdőgyulladás láz nélkül

Tüdőgyulladásunk lehet magas láz nélkül is. Ilyenkor az egyéb tünetek figyelmeztetnek a betegségre. Arról, hogy melyek ezek, és melyik korcsoportokban jellemző a láz nélküli tüdőgyulladás, dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.

Kardiológiai kórképek jelzőrakétája is a köhögés. Akár szívelégtelenségre is utalhat, ugyanis a szív elégtelen pumpafunkciója miatt a tüdőben kialakul egyfajta pangás, megnövekszik a tüdő erek nyomása, mely köhögést vált ki.

Egyes esetekben nincsen szervi elváltozás a makacs köhögés hátterében. Lehet az egy rosszul rögzült megszokás, amely egy megfázásos betegségből visszamaradt, vagy az idegesség által kiváltott reakció.

Gyógyszerek mellékhatásaként is kínozhatja a pácienst köhögés. A szívbetegség, a magas vérnyomás kezelésére használt ACE-gátlók szedése során is észlelhető köhögés. Ilyen esetben különösen fontos kivizsgálni a köhögés valódi okát.

Jellege

A köhögés jellege szerint megkülönböztetünk produktív, azaz nedves, illetve improduktív, azaz száraz köhögést. Az utóbbi tulajdonképpen nyálkahártya-irritációt jelent, jellemző idegentest aspiráció fennállásakor. Ezek mellett jelezhet kisebb tüdőembóliát is. Az ingerköhögés jelentkezhet ACE-gátlók szedése esetén is. A produktív, nyákos köhögés általában valamilyen fertőzésre utal, például tüdőgyulladásra, azonban asztmás megbetegedés esetén, vagy COPD fennállásakor is jelentkezhet. A véres köpetürítés hátterében a legtöbbször tuberkulózis, tüdőrák áll, azonban jelezhet véralvadási zavarokat is.

Nem mindegy, mely napszakban jelentkezik a  köhögés

A hörgőtágulat tünete lehet a kínzó, reggeli köhögés, amely gennyes köpetürítéssel jár. Akár a COPD kezdeti szakaszában is jelentkezhet. A dohányzók körében inkább a hajnali köhögés elterjedt.

A napközbeni köhögés fennállhat asztma esetén, amely betegségben a páciens tulajdonképpen a nap minden részében küzd a makacs köhögéssel. A tünet napközben jelentkezik mellhártyagyulladás, vagy tumor esetén is.

Éjszaka jelentkezik főként a köhögés reflux, illetve felső légúti megbetegedések esetén egyaránt. Utóbbi bőséges köpetürítéssel is jár. Rohamokban jelentkező éjszakai köhögés áll fent szívelégtelenség esetén is.

Milyen elváltozást, betegséget jelezhet?köhögés kivizsgálása

  • fertőző betegség: influenza, tüdőgyulladás
  • légzőszervi megbetegedés: asztma, allergia, COPD, hörgőgyulladás, tüdőtágulat (emphysema), tuberkulózis
  • emésztőrendszeri betegség: reflux
  • pszichológiai kórkép:
  • szív- érrendszeri betegségek: szívelégtelenség
  • tumoros megbetegedések

Milyen esetben kell orvoshoz fordulni:

Minden esetben érdemes orvos véleményét kikérni, amennyiben a köhögés régóta fennáll, vagy a tünet kezdete óta súlyosbodott. Illetve akkor is indokolt, amikor akut kórkép nem áll fent például influenza).

Haladéktalanul keressük fel kezelőorvosunkat, amennyiben a produktív köhögésünk eredménye rózsaszín vagy véres váladék.