Asztma tünetei

Asztma tünetei

Utolsó módosítás:2023.09.27 11:44

Az asztma egy krónikus légúti betegség, amely a hörgők rohamokban jelentkező gyulladását, görcsét okozza. Ennek következtében köhögés, nehézlégzés és fulladás érzése jelentkezhet. Az asztma egy hosszan fennálló betegség és jellemzően ismétlődő légzési problémákat okoz. Az asztma gyakorisága egyre nő napjainkban, így fontos megismerni is időben felismerni az asztma tüneteit. A következő cikkben az asztma tüneteit ismertetjük részletesen.

Asztmával kapcsolatos szolgáltatásaink a Tüdő Központban​
Mit jelent az asztma?
Mik az asztma tünetei leggyakrabban?
Mik lehetnek az asztma kezdeti tünetei?
Milyen okok miatt súlyosbodhatnak az asztma tünetei?
Mikor kell orvoshoz fordulni az asztma tüneteivel?
Okozhatnak-e az asztma tünetei sürgősségi állapotot?
Változnak-e idővel az asztma tünetei?

Asztmával kapcsolatos szolgáltatásaink a Tüdő Központban​:

Mit jelent az asztma?

Az asztma egy krónikus légúti betegség, amely a légzőrendszer gyulladásával és légutak szűkületével jár. A betegség fő jellemzője, hogy az asztma tünetei nem állandóak, hanem rohamokban jelentkeznek. Az asztma tünetei azokban az időszakokban jelentkezhetnek, amikor a légutak szűkülnek és nehezített a levegő áramlása. Az asztma tünetei közé tartoznak az ismétlődő légzési nehézség, köhögés, fulladás és mellkasi szűkület, amelyek a rohamokkor jelentkeznek.

Az asztma és az asztmás rohamok kialakulásának hátterében a légutak túlzott érzékenysége áll. Ez azt jelenti, hogy az asztmás személy légutai érzékenyebbek a környezeti irritáló hatásokra, például a pollenre, poratkákra, állatszőrre, a hideg levegőre vagy dohányfüstre; mint egészséges társaik. Ezek a levegőben szálló apró részecskék könnyebben kiválthatják az asztma tüneteit. Az asztma kiváltó okai, súlyossága és az asztma tünetei egyénenként változhatnak.

Az asztma kezelése gyógyszerekkel történik, amelyek célja a gyulladás csökkentése és a légutak tágítása. Az inhalálható gyógyszerek (inhalátorok) a leggyakrabban alkalmazottak, mivel közvetlenül a légutakba juttatják a hatóanyagokat. Emellett a betegek oktatása is fontos része az asztma kezelésének, hogy megtanulják azokat az intézkedéseket, amelyek segíthetnek az asztma tünetei enyhítésében és a betegség kontroll alatt tartásában. Az asztma kezelésének célja az asztma tüneteinek minimalizálása és az életminőség javítása.

Fontos, hogy az asztmát szakorvos felügyelete mellett kezeljék, és a betegség állapotát rendszeresen ellenőrizzék. Az asztma egy krónikus betegség, hosszú kezelést igényel, és szükség esetén a kezelés módosítására is szükség van. Az asztmás betegeknek gyakran javasolt egy személyre szabott kezelési tervet követniük, amelyet az orvosuk állít össze számukra.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mik az asztma tünetei leggyakrabban?

Az asztma tünetei és súlyossága egyénenként változhatnak, de a leggyakoribb tünetek közé tartoznak:

  • Nehézlégzés: Az asztmás betegek gyakran érzik, hogy nehezen veszik a levegőt, és mintha nem tudnának mélyen belélegezni. Ez a tünet az asztma rohamainak központi eleme.
  • Múlni nem akaró köhögés, éjjelente erősebb ingerrel: Az asztmás köhögés általában száraz és irritáló. Különösen éjszaka vagy hajnalban jelentkezhet, és gyakran az asztma első jele lehet.
  • Zihálás: A hörgők szűkülése vagy elzáródása miatt az asztmás betegek ziháló hangot adnak ki a lélegzetvétel során. Az asztma tünetei között ez gyakran csak a súlyosabb asztmaesemények során jelentkezik.
  • Mellkasi feszülés érzése vagy mellkasi fájdalom: Az asztmás rohamok során a betegek gyakran érzik a mellkasukban a feszülést vagy nyomást.
  • Légzési ritmus gyorsulása: Az asztmás rohamok során a légzési ráta nőhet, és a betegek gyorsan lélegeznek.
  • Lassú kilégzés: Mindeközben a légutak szűkülete miatt a kilégzés arányaiban lassabb lehet.

A panaszok előfordulása és az asztma tünetei minden betegnél eltérőek lehet. Az asztma tünetei olykor szűnni látszanak egy-egy időszakra, máskor újra felerősödnek. Már az enyhébb asztma tüneteit is javasolt időben tüdőgyógyász szakorvossal kezeltetni, hogy az idő előrehaladtával a betegség ne súlyosbodjon. Enyhe asztmás tünetnek minősül még azon légzési panaszok köre, amikor a légzésprobléma csak néhány percre jelentkezik, majd minden helyreáll magától. Ha viszont az asztma tüneteit tartósan fennállnak és súlyosbodnak, a betegnek rohamoldó szereket kell használnia, akkor már asztmás rohamról beszélünk. Az asztma tünetei jelentősen felerősödhetnek a levegőben szálló pollenek és egyéb irritáló ingerlő anyagok jelenléte esetén. Amennyiben Önnek allergiás asztmája van, minden egyes allergénnel való találkozás súlyosbíthatja állapotát.

Mik lehetnek az asztma kezdeti tünetei?

A kezdődő asztmás beteg elsőként olyan tüneteket fedezhet fel, ami alapján nem is gondolná, hogy ezek az asztma tünetei. A kezdeti asztma tünetei meghűléses, hurutos problémák formájában jelentkezhet. Legtöbb esetben intenzív testmozgás során érzékelhető a jelentkező köhögési inger, levegő utáni kapkodás, ami gyengeség érzéssel is párosulhat. A beteg nyugtalanabbul alszik és főleg éjszakánként köhögő rohamok gyötrik. Az éjszaka vagy hajnalban jelentkező főként száraz köhögési inger nagyon jellemző a kezdeti asztma tünetei között.
Amennyiben a fent leírt, asztma tünetei közül észlel néhányat, kérje tüdőgyógyász szakorvos segítségét, aki meg tudja vizsgálni az asztma tüneteit és a tüdő kapacitását. Az időben elkezdett kezeléssel megelőzhetőek a súlyosabb asztmás rohamok kialakulása.

Milyen okok miatt súlyosbodhatnak az asztma tünetei?

Az asztma tünetei súlyosbodhatnak, amennyiben valamilyen provokáló tényezők fokozzák ezt. Ezeket a tényezőket trigger-nek is nevezzük, amelyek a fokozott érzékenységű légutakban kiváltják az asztmás reakciót, tehát a légutak gyulladását és szűkületét.
Az asztma tüneteit súlyosbító provokáló tényezők:

  • Fertőzések: influenza, meghűlés, vírusok, melléküreggyulladások
  • Fizikai aktivitás: igen gyakori gyermekeknél, hogy a megerőltető testmozgás miatt alakulnak ki az asztma tünetei
  • Időjárás: hideg levegő, hőmérsékletváltozás
  • Dohányzás
  • Szmog, füst
  • Allergének: pollen, házipor, poratka, penészgomba-spórák, állati szőrök, ételek
  • Különböző vegyi anyagok
  • Gyógyszerek: például aszpirin, ibuprofen, béta-blokkolók

    Kapcsolódó cikkünk

    Tölcsérmellkas esetén fontos a tüdőgyógyászati gondozás

    Tölcsérmellkas esetén fontos a tüdőgyógyászati gondozás

    A veleszületett mellkasdeformitások egyik típusa a tölcsérmellkas. A horpadt szegycsont mögött a tüdőnek is kevesebb hely jut, így az elváltozás következtében a tüdőgyógyászati eltérések már gyermekkorban megmutatkozhatnak. Ezek felismeréséről és az érintett betegek gondozásáról kérdeztük dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát.

Mikor kell orvoshoz fordulni az asztma tüneteivel?

Az asztma kezdeti tüneteinek észlelésekor már érdemes orvoshoz fordulni. Fontos időben diagnosztizálni és elkezdeni az asztma kezelését. Előfordulhat, hogy más ok, például fertőzés áll az asztma tünetei hátterében, de ilyenkor is jó megtudni a betegség pontos okát és kezelni.
Ha az asztma következő tüneteit észleli, forduljon orvoshoz:

  • Fizikai aktivitással összefüggő köhögés
  • Állandó vagy szezonális köhögés
  • Éjszaka vagy hajnalban jelentkező, főként száraz köhögés
  • Sípoló hangok a levegő kifújása közben
  • Légszomj vagy szapora légzés
  • Mellkasi szorító érzésre utaló panaszok
  • Ismételt hörghurut vagy tüdőgyulladás gyanúja

Okozhatnak-e az asztma tünetei sürgősségi állapotot?

Az asztma tünetei vezethetnek egy azonnali kezelést igénylő, sürgősségi állapothoz, az asztmás rohamhoz. Ilyen esetben elengedhetetlen az asztma tüneteinek a gyors felismerése, a segítségkérés és az asztma tünetei kezelésének megkezdése. Rohamoldó szerekkel csökkenthető a légúti szűkület, hogy az illető újra normál mennyiségű levegőhöz jusson.
Sürgősségi beavatkozásra lehet szükség az asztma következő tünetei esetén:

Változnak-e idővel az asztma tünetei?

Az asztma tünetei változhatnak a kezdeti szakasztól kezdve az évek előrehaladtával. Az asztma tünetei azonban a mindennapokban sem állandóak. Az asztma tünetei időszakosan jelentkeznek, és különböző okok miatt súlyosbodhatnak, például a hideg levegő, dohányfüst, pollen vagy más allergének hatására. Az asztma tünetei esetében tehát azt mondhatjuk, hogy vannak tünetmentes időszakok, enyhe tünetekkel jelentkező időszakok és olyanok is, amikor az asztma tünetei egyre csak súlyosbodnak, amikor fellép az asztmás roham.
Fontos végezetül megjegyezni, hogy az asztma kezelhető, és az orvos által előírt gyógyszerek, valamint az életmódbeli változtatások segíthetnek az asztma tünetei enyhítésében és az asztma megfelelő kontroll alatt tartásában. Ha úgy gondolja, hogy Önnek vagy valakinek az ismerősei között asztmája lehet, konzultáljon egy orvossal, aki megfelelő diagnózist és kezelést javasolhat.

A gyermek- és felnőttkori asztma kezelése a Tüdő Központban tapasztalt tüdőgyógyász szakorvosok által, kellemes környezetben, időpont előjegyzéssel történik. Asztma kezelése akkor lesz sikeres, ha szakorvosát rendszeresen, lehetőleg évente szezonális tünetek esetén a tünetek megjelenése előtt kb. egy hónappal felkeresi.

Csatlakozzon Ön is az asztmával-teljes életet Facebook csoportunkhoz! Az asztmával teljes életet csoport célja, hogy az érintetteteket segítsük a mindennapi életben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakmai támogatást kapjanak.

Facebook oldal: TüdőKözpont 

Facebook csoport: Asztmával-teljes életet

Téma szakértője

  • Specialitások: