Asztmásként sem kell lemondania a téli szabadtéri sportokról

Asztmásként sem kell lemondania a téli szabadtéri sportokról

Utolsó módosítás:2023.01.02 16:34

Szánkózás, korcsolyázás, síelés, hóember építés, hógolyózás – a téli, hűvösebb hónapok számtalan lehetőséget kínálnak arra, hogy ne a négy fal közé zárkózva töltsük az évnek ezt az időszakát. A fizikai aktivitás és a hideg levegő miatt azonban a téli szabadtéri sportok külön odafigyelést igényelnek az asztmások esetében, mivel ez a két tényező súlyosbíthatja a tüneteiket. Arról, hogy mire fontos figyelni, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.

A mozgás és a hideg levegő is rohamot provokálhatTüdőközpont téli asztma

Az asztmás betegek légútjai folyamatos gyulladásban vannak, emiatt több különböző, nem asztmások számára ártalmatlan tényező miatt is rosszabbul érezhetik magukat. A gyulladt légutak érzékenyebben reagálnak a külső hatásokra: erősebb illatok, pollenek, dohányfüst vagy hideg levegő belélegzése, de az intenzív testmozgás is rohamot provokálhat. Ezt a megfelelő gyógyszerekkel tudjuk megelőzni, ezek segítenek a légutak gyulladását mérsékelni, a betegeknél jó életminőséget elérni – hangsúlyozza a krónikus betegség kezelésének fontosságát dr. Hidvégi Edit.

Csak jól beállított kezeléssel sportoljon!

Az asztma kezelésének célja tehát, hogy a beteg a megfelelő készítményeket az előírt dózisban alkalmazva tünetmentes legyen. Csak ebben az esetben vállalkozzunk arra, hogy sportolni kezdünk, vagy nagyobb megpróbáltatás elé állítjuk a szervezetünket. Jól kontrollált asztma mellett, tehát ha a beteg nem érzi magát fáradtnak, nem fullad, nem köhög, akkor nem kell lemondania a téli sportokról sem. Érdemes azonban a tervezett sportolás előtt egyeztetni a kezelőorvossal, mert ilyen esetben szükség lehet a kezelés módosítására, illetve azt is pontosan el fogja mondani, hogy hogyan használjuk a gyógyszereket közvetlenül mozgás előtt, - a sportolás előtt alkalmazott rohamoldó megelőzheti a nehézlégzés kialakulását - vagy közben és mit tegyünk, ha rosszabbul érezzük magunkat.

Hasznos praktikák a szabadbanpontosan kell tudunk, hogyan kell szednünk a gyógyszereket

- Ha korábban inkább kerültük a mozgást is és a hideget is, akkor ne egy egyhetes sítábor legyen az első lépés a téli sportok gyakorlása felé. Ha pontosan tudjuk is, hogy hogyan használjuk a gyógyszereinket ahhoz, hogy a szabadban se okozzanak gondot az asztmás tüneteink, illetve arra is felkészültünk, hogy mit tegyünk, ha mégis megviseli a szervezetünket a mozgás és a hideg levegő együttese, akkor is csak fokozatosan vágjunk bele. Rövidebb-hosszabb séta, növeljük a tempót, egy óra korcsolyázás, alkalmanként szánkózás – szoktassuk hozzá a szervezetünket a terheléshez.

- Kellő edzettség mellett se feledkezzünk el a bemelegítés fontosságáról. Intenzív testedzés előtt erre nemcsak az izmainknak és az ízületeinknek van szüksége, de a légutakat is lényeges hozzászoktatni a hideg levegőhöz. Az intenzív mozgást követően a levezetés is épp ilyen fontos.

- Mivel a mozgás és a hideg levegő szárítja a légutakat, ezért fontos a hidratálás. A tervezett program előtt és alatt is ügyeljünk a folyadék fogyasztásra. Míg nyáron azért figyelünk erre, de télen, a hűvösebb időjárás miatt hajlamosak vagyunk megfeledkezni.

- Extrém hideg esetén – mindig figyeljük az időjárás előrejelzést – inkább halasszuk el a tervezett az extrém hideg kihatással lehet az asztmáraszabadtéri programot. Ugyanez érvényes akkor is, ha betegnek érezzük magunkat. Egy légúti fertőzés is felerősítheti az asztmás tüneteket, ilyenkor inkább ne kockáztassuk, mert a hideg és a mozgás tovább ronthat a helyzeten.

- A hideg levegő kedvezőtlen hatásait csökkenthetjük, ha a szánk elé – nem szőrös, bolyhosodó, mert annak belélegzése szintén rossz lehet - sálat teszünk. Ezzel nemcsak felmelegítjük, de párásítjuk is a belélegzett levegőt.

- Rohamoldó gyógyszerünk nélkül soha ne induljunk el! Ha úgy érezzük, hogy nehezebben vesszük a levegőt, fulladunk, álljunk meg pihenni és használjuk a készüléket a kezelőorvos utasítása szerint.

Hírek, melyeket mindenképp olvasson el

 

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! 8 évvel ezelőtt állapították meg, hogy COPD-m van.Gyógyszert, és többféle befúvókát használok. Az utóbbi 2 évben egyre gyakrabban fordul elő köhögéssel, fulladással, lázzal járó megbetegedés, amiből antibiotikum hatására is hetekig, hónapokig tart a gyógyulás. Jelenleg is tüdő és mellhártya gyulladásom van 3. hete, de a javulásnak alig van eredménye.Mit javasol mindezek elkerülésére? Válaszát nagyon köszönöm. Ildikó
    Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!

    Csak személyes konzultáció alapján lehet válaszolni az Ön kérdésére, mivel jelenleg számomra nem ismert a légzésfunkciós értéke, a használt gyógyszerei neve, annak megfelelő-e az alkalmazása és a jelenlegi tüdőgyulladás kiterjedtsége.
    Javaslom, hogy jelentkezzen be ambuláns rendelésemre a Budai Allergiaközpontban.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus