Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
A krónikus betegséggel élők számára fontos, hogy bizonyos időnként kontroll vizsgálaton is találkozzanak kezelőorvosukkal. A betegség tartós kezelése ugyanis nem merül ki a receptek megadott időnkénti felírásában, a diagnózis megállapítását követően beállított terápiát olykor módosítani kell annak érdekében, hogy tartós tünetmentességet és jó életminőséget lehessen elérni a segítségével. Ezért nem elég csak időnként beszaladni és felkapni az előre kiállított recepteket.
A COPD krónikus, nem gyógyítható betegségcsoport, ami a hörgők krónikus gyulladásával, a légúti áramlás, így a légzési kapacitás fokozódó beszűkülésével jár – ismertette dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. Elsősorban a dohányzók betegsége, de ritkábban nemdohányzóknál is előfordul. Kezdeti tüneteinek főleg a dohányosok gyakran nem tulajdonítanak jelentőséget, ám az egyre erősödő panaszok - terhelési nehézlégzés, krónikus köhögés, köpetürítés- fokozatosan rosszabbodnak, így előbb-utóbb orvoshoz viszik a beteget.
A COPD diagnózis felállításához részletes tüdőgyógyászati vizsgálat szükséges, ami az általános kikérdezésen, tüneti socre megállapításán, fizikális vizsgálaton kívül kötelezően légzésfunkciós vizsgálatot is tartalmaz. A légzésfunkciós vizsgálaton észlelhető eltérések és tünetek alapján történik a betegség súlyossági besorolása, ami a kezelést alapvetően meghatározza.
A betegség kezelésére egyre jobb hatású- döntően direkt belégzéssel a légutakba juttatható gyógyszerek állnak rendelkezésre. Ezek kiemelt- 90%-os támogatással történő rendelhetősége rendszeres, legalább fél évente történő szakorvosi vizsgálathoz, légzésfunkciós állapotfelméréshez kötött. A legalább félévente történő kontroll az állapotváltozáshoz igazított terápia megítéléséhez- szükség szerint változtatásához is szükséges.
„Rendeletileg megszabott, hogy a COPD fenntartó speciális gyógyszerelése fél évente szakorvosi, légzésfunkciós felülvizsgálatot igényel. Enélkül az orvos nem írhat fel támogatásra gyógyszert. De ez a betegnek is fontos kell, hogy legyen a légzési tartalékainak minél további megtartása érdekében, hogy mindig az állapotához igazított kezelést kapja.”
A betegség jellemzője, hogy fellángolások következhetnek be- megfázás, légúti fertőzés, stb. miatt, ami kiegészítő kezelést is indokol. Tehát ha ilyen van, a panaszok fokozódnak a fenntartó gyógyszerek használata ellenére, soron kívül is orvoshoz kell fordulni, mert nem megfelelő kezelés mellett a fellángolás gyógyulása után már csak egy alacsonyabb szinten stabilizálódik a betegség.
Csatlakozzon Ön is az asztmával-teljes életet Facebook csoportunkhoz!
Az asztmával teljes életet csoport célja, hogy az érintetteteket segítsük a mindennapi életben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakmai támogatást kapjanak.
Facebook oldal: TüdőKözpont
Facebook csoport: Asztmával-teljes életet
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekAlaposan át tudtam beszélni Potecz doktornővel mindent amit szerettem volna. Végre egy olyan orvosnál jártam akin nem éreztem, hogy igyekezne minél előbb letudni a vizsgálatot, hanem épp az ellenkezője, bőven hagyott időt a konzultációra és éreztem hogy komolyan veszi a betegségem.
.
Az életkor mellett a krónikus betegségek megléte jelent fokozott rizikót, ilyen esetben a koronavírus-fertőzés lefolyása súlyosabb lehet. Sokan azonban épp meglévő betegségeik miatt bizonytalanok az oltással kapcsolatban. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy melyek az érvényben lévő ajánlások az asztmásokra vonatkozóan.
Köhögés gyakran jelentkezik a téli időszakban, légúti betegségek jól ismert kísérő tünete. Ilyen esetben a felépülést követően el is múlik idővel. Aggodalomra az elhúzódó köhögés ad okot, különösen, ha egyéb tünetek is jelentkeznek mellette. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, mi okozhatja, és mikor forduljunk orvoshoz panaszainkkal.