Mire alkalmas, mikor szükséges és veszélyes-e a tüdőröntgen?

Mire alkalmas, mikor szükséges és veszélyes-e a tüdőröntgen?

Szerző: dr. Hidvégi Edit PhD Utolsó módosítás:2025.03.03 08:53

A köznyelvben tüdőröntgennek nevezett vizsgálat valójában a mellkas röntgensugárral való vizsgálatát jelenti, hiszen nem csak a tüdő, de a rekeszizom, a szív, a mellkasi erek és más szervek is áttekinthetők a segítségével. De milyen esetekben szükséges elvégeztetni ezt a képalkotó eljárást és mennyire komoly sugárterheléssel kell számolni ennek kapcsán? Dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza avat be a részletekbe.

A nagyméretű mellkasröntgentől az átvilágításig

A mellkasröntgen – amit gyakran csak tüdőröntgennek emlegetnek – a tüdőn kívül a rekeszizom, a mellkasi erek, a szív, a gátorüreg, a csontos mellkasváz és kis mértékben a gerinc képi ábrázolását is lehetővé teszi. Leggyakrabban mégis a tüdő vizsgálatára használják, ugyanis a sötét-világos színárnyalatok lehetővé teszik az orvosnak, hogy megítélje, egészséges-e a szerv, vagy láthatók esetleg benne kóros elváltozások. Maga a mellkasröntgen többféle eljárást tesz lehetővé:

  • A tüdőröntgen hasznos és biztonságos vizsgálat.A nagyméretű mellkasröntgen korábban röntgenfilmre, ma már digitálisan tárolásra készül, magas felbontással.
  • A szűrésre az úgynevezett ernyőképszűrés terjedt el, amit egy kisebb, olcsóbb fotófilmre exponáltak, ám ez nyilván alacsonyabb felbontású.
  • A CT elterjedése előtt volt nagyobb jelentősége az átvilágításnak, amely során a képernyőn azt is láthatta az orvos, ha kérésére a beteg levegőt vett, megfordult, stb. Ezt elsősorban a rekeszmozgások monitorozására alkalmazták.

A mellkasröntgen a legtöbb esetben álló helyzetben, mély belégzésben, szemből, hátulról érkező sugárral készül, amit szükség esetén oldalirányú felvétel is követhet. E tekintetben létezhetnek kivételek, például légmell gyanúja esetén nem kérnek mély légvételt és rossz állapotú betegről akár a kórházi ágyban fekve is készülhet felvétel.

Mire alkalmas és mire nem a mellkasröntgen?

A mellkasröntgen – leginkább tüdőröntgen néven – ismert szűrővizsgálat, amelyet előírhatnak bizonyos munkakörökhöz, elvégeznek műtétek előtt és szűrésként a tbc-fertőzéseket is kimutathatják segítségével. Ugyanakkor a daganatos megbetegedések korai felismerésének eszköze is lehet.
A tüdőgyógyász elrendelheti a mellkasröntgent.- A tüdőgyógyász kérheti ezt a vizsgálatot, ha a tünetek és a kivizsgálás alapján például tüdőgyulladásra, mellhártyagyulladásra, légmellre, daganatra gyanakszik, vagy ha idegen test kerülhetett a tüdőbe. A mellkasröntgen alkalmas továbbá a betegségek utánkövetésére és bizonyos beavatkozások után is el kell készíteni azt. A szív bizonyos problémáinál, például szívmegnagyobbodásnál is hasznos információval szolgálhat a röntgen, és a szívelégtelenség következtében fellépő kisvérköri pangást is láthatóvá teszi a tüdőben – foglalja össze Hidvégi doktornő. - A röntgenvizsgálat azonban, mint képalkotó módszer nem alkalmas mindenre. A szív állapotának megítéléséhez például mindig szükség van szívultrahangra, sőt a csontok elváltozásának igazolásához is szükséges más típusú vizsgálat. A tüdő és a mellkas lágyrészeit érintő elváltozásoknál is pontosabb képet adhat a CT-vizsgálat, és CT használatos olyan krónikus tüdőbetegségeknél is, ahol apró, vékony területeket kell feltérképezni. (A CT viszont kb. 200-szor nagyobb sugárterhelést jelent.) Jelenlegi MR készülékekkel a tüdő állapota nem ítélhető meg.

A hátrányok közé sorolható-e sugárterhelés?

A mellkasröntgen egyértelmű előnye a könnyű hozzáférés, gyorsan, egyszerűen el lehet végezni a vizsgálatot. Hátránya, hogy az így születő képek nagy felbontásuk ellenére sem alkalmasak minden mellkasban zajló folyamat, kialakult kórkép diagnosztizálására, ahogyan az a fentiekből kiderült.
- A páciensek legnagyobb félelme azonban a sugárterhelés. Ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy a röntgensugár mellkasfelvételkor alkalmazott dózisa manapság már töredéke annak, amiről elhíresült, hogy ártalmas. Ezért sem koraszülöttre, sem újszülöttre, sem nagyobb gyermekre, sem felnőttre nem ártalmas – hangsúlyozza dr. Hidvégi Edit PhD, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza, gasztroenterológus. -  Természetesen felesleges röntgent nem kell készíteni, de a szükséges vizsgálattól nem kell tartani, még akkor sem, ha egy héten belül meg kell ismételni.

Forrás: Tüdőközpont (www.tudokozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Dr Úr! 1,5 éve édesapámat tüdőgyulladással kórházban kezelték és miután hazajött itthon én ápoltam. Azóta köhögök,sokat fulladok ,fáj a hátam,és köpet is termelődik. Elmentem orvoshoz ,a röntgen és a légzés funkció normális lett,de a tüneteim ugyanúgy megvannak. Kicsit aggódom . Ön szerint esetleg a köpetből nem lehetne több mindent megtudni? Lehet olyan vizsgálatot kérni? Vagy nem kell aggódnom? Válaszát előre isköszönöm Üdv Ildikó
    Tölts Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!
    Beszélje meg a háziorvosával, hogy köpet bakteriológiai vizsgálatot tud-e végeztetni, ha ő nem, akkor a Tüdőgondozó biztosan. Érdemes oda elmennie.
    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Fantasztikus

    Dr.Hidvégi Edit egyszerűen fantasztikus:)

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus