Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
Köhögés gyakran jelentkezik a téli időszakban, légúti betegségek jól ismert kísérő tünete. Ilyen esetben a felépülést követően el is múlik idővel. Aggodalomra az elhúzódó köhögés ad okot, különösen, ha egyéb tünetek is jelentkeznek mellette. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, mi okozhatja, és mikor forduljunk orvoshoz panaszainkkal.
Egy felsőlégúti fertőzés után is előfordulhat, hogy a köhögés akár hetekig megmarad a gyógyulást követően. Ezt akut köhögésnek nevezzük. Ilyenkor a betegnek rendszerint a makacs köhögésen kívül egyéb panasza nincs. Ha azonban a köhögés három-nyolc hétnél tovább is fennáll, már krónikus köhögésről beszélünk. Ilyen esetben fontos orvoshoz fordulni, így megbizonyosodhatunk arról, hogy az elhúzódó köhögés valóban csak a légúti fertőzés maradványa és nem áll egyéb ok a háttérben.
Előfordulhat, hogy semmilyen légúti betegségünk nem volt korábban, mégis az elhúzódó köhögés kínzó tüneteitől szenvedünk. Ilyen esetben fontos mielőbb orvoshoz fordulni, különösen akkor, ha a köhögés mellett légszomj, véres köpet, vagy egyéb tünetek – akaratlan súlyvesztés, láz, gyengeségérzés, fokozott éjszakai izzadás – is jelentkezik.
Elhúzódó, vagy súlyosbodó tünetek esetén tehát mindenképp indokolt a tüdőgyógyászati kivizsgálás. Ennek során az orvos először alaposan kikérdezi a beteget a tüneteiről, egyéb betegségeiről, szedett gyógyszereiről. Lényeges, hogy pontosan le tudjuk írni a köhögés jellegét, gyakoriságát, a kísérő tüneteket, illetve azt, hogy mióta jelentkezik. A beszélgetés során a dohányzásról, a családban előforduló tüdőbetegségekről és a munkakörülményekről – például szennyezett levegő, porok, vegyszerek belélegzése – is szó esik majd.
Ezt követően vizsgálatokra is sor kerül, az orvos a beszélgetésen elhangzottak alapján határozza meg, hogy mire van szükség a diagnózis megállapításához. Készülhet mellkas röntgen, CT, labor- és légzésfunkciós vizsgálat is. Amennyiben felmerül egyéb betegség gyanúja – például reflux, vagy fül-orr-gégészeti probléma – akkor további kivizsgálásra lesz szükség.
Rendelési információ:
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID-19 fertőzés után:
Amennyiben COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálatra jelentkezik be, kérjük, olvassa el a linkre kattintva a fontos tudnivalókat!
COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálat
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Doktornövel es a következō vizsgálatok összehangolásával!
A koronavírus-fertőzés lezajlását követően bizonyos tünetek hosszú ideig megmaradhatnak. A poszt-COVID szindróma kivizsgálásával kapcsolatban dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Az új típusú koronavírus eltérő súlyosságú tüneteket okozhat a betegeknél. Van, aki otthoni lábadozással átvészeli a fertőzést, de sokan szorulnak kórházi kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát a COVID-19 tüdőgyulladás otthoni kezelése kapcsán kérdeztük. Azt is elmondta, mikor hívjunk mindenképp mentőt és mire figyeljünk a felépülést követően.