Elhúzódó köhögés – ezek a gyakori kiváltó okai
Köhögés gyakran jelentkezik a téli időszakban, légúti betegségek jól ismert kísérő tünete. Ilyen esetben a felépülést követően el is múlik idővel. Aggodalomra az elhúzódó köhögés ad okot, különösen, ha egyéb tünetek is jelentkeznek mellette. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, mi okozhatja, és mikor forduljunk orvoshoz panaszainkkal.
Köhögés légúti betegség után – meddig várjunk?
Egy felsőlégúti fertőzés után is előfordulhat, hogy a köhögés akár hetekig megmarad a gyógyulást követően. Ezt akut köhögésnek nevezzük. Ilyenkor a betegnek rendszerint a makacs köhögésen kívül egyéb panasza nincs. Ha azonban a köhögés három-nyolc hétnél tovább is fennáll, már krónikus köhögésről beszélünk. Ilyen esetben fontos orvoshoz fordulni, így megbizonyosodhatunk arról, hogy az elhúzódó köhögés valóban csak a légúti fertőzés maradványa és nem áll egyéb ok a háttérben.
Az elhúzódó köhögés gyakori kiváltó okai
- Reflux betegség – a savas gyomortartalom egészen a garatig is feljuthat, a nyálkahártya irritáció torokfájást, elhúzódó köhögést is kiválthat.
- Hátsó garatfali csorgás – ha az orrváladék nem az orrjáratokon keresztül távozik, hanem hátrafelé, a garat irányába csorog, irritációt, köhögést okozhat.
- Gyógyszerszedés – bizonyos gyógyszerek szedése miatt jelentkező mellékhatás is lehet az elhúzódó köhögés. Gyakori jelenség például egyes vérnyomáscsökkentők (például az ACE-gátlók szedése) kapcsán.
- Dohányzás – az aktív és a passzív dohányzás egyaránt okozhat elhúzódó köhögést. Sajnos a dohányosok éppen ezért hajlamosak elbagatellizálni ezt a tünetet, pedig a tartós köhögés súlyos betegségekre, például a dohányzás mellett gyakran kialakuló COPD-re, vagy akár tüdőrákra is figyelmeztethet!
- Asztma – még fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt asztmás betegeknél gyakori tünet az elhúzódó köhögés.
- Egyéb betegségek – elhúzódó köhögés esetén felmerül egyéb tüdőbetegségek -például hörgőtágulat, tüdőfibrózis, cisztás fibrózis vagy szívbetegségek -például szívelégtelenség, tüdővizenyő- gyanúja is.
Elhúzódó köhögés – ok nélkül?
Előfordulhat, hogy semmilyen légúti betegségünk nem volt korábban, mégis az elhúzódó köhögés kínzó tüneteitől szenvedünk. Ilyen esetben fontos mielőbb orvoshoz fordulni, különösen akkor, ha a köhögés mellett légszomj, véres köpet, vagy egyéb tünetek – akaratlan súlyvesztés, láz, gyengeségérzés, fokozott éjszakai izzadás – is jelentkezik.
Mi történik a tüdőgyógyásznál?
Elhúzódó, vagy súlyosbodó tünetek esetén tehát mindenképp indokolt a tüdőgyógyászati kivizsgálás. Ennek során az orvos először alaposan kikérdezi a beteget a tüneteiről, egyéb betegségeiről, szedett gyógyszereiről. Lényeges, hogy pontosan le tudjuk írni a köhögés jellegét, gyakoriságát, a kísérő tüneteket, illetve azt, hogy mióta jelentkezik. A beszélgetés során a dohányzásról, a családban előforduló tüdőbetegségekről és a munkakörülményekről – például szennyezett levegő, porok, vegyszerek belélegzése – is szó esik majd.
Ezt követően vizsgálatokra is sor kerül, az orvos a beszélgetésen elhangzottak alapján határozza meg, hogy mire van szükség a diagnózis megállapításához. Készülhet mellkas röntgen, CT, labor- és légzésfunkciós vizsgálat is. Amennyiben felmerül egyéb betegség gyanúja – például reflux, vagy fül-orr-gégészeti probléma – akkor további kivizsgálásra lesz szükség.
Bejelentkezés elhúzódó köhögés kivizsgálására
Téma szakértője
- COVID-19 utáni kivizsgálás,
- allergiás asztma,
- COPD,
- tüdőgyulladás,
- allergénspecifikus immunterápia
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos, kommunikatív
A tüdőgyógyász doktronő nagyon alapos és kommunikatív volt, továbbá kedves és segítő. Fél gyógyulás! A recepció profi és segíteni akarnak. Kellő a tisztaság és a környzet, a rend is tökéletes.