Krónikus hörghurut – ezért nem jó halogatni a kivizsgálást

Krónikus hörghurut – ezért nem jó halogatni a kivizsgálást

Utolsó módosítás:2020.08.10 16:40

Krónikus hörghurut esetén, az idejében megkezdett terápiával sokkal jobb életminőséget lehet elérni, ám ehhez minél hamarabb tanácsos orvoshoz fordulni. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, milyen tünetek kapcsán ne halogassuk a kivizsgálást.

Akut vagy krónikus hörghurut?

Akut hörghurut rendszerint légúti betegségek kapcsán jelentkezik. Néhány napig vagy 1-2 hétig tarthat. A krónikus hörghurut (bronchitis) azonban legalább 3 hónapig tart és két év alatt több alkalommal is kiújul.

 

Krónikus hörghurut során a hörgők állandó gyulladásban vannak, a váladéktermelődés fokozódik, emiatt jellemző tünete a hullámzó intenzitással jelen lévő hurutos (produktív) köhögés. Amennyiben nincs kimutatható hörgőszűkület, egyszerű idült bronchitisről beszélünk. Ha azonban a köhögéshez a hörgők kisebb-nagyobb mértékű szűkülete is társul, nehézlégzés is jelentkezhet, ilyenkor a COPD gyanú merül fel.

COPD-t, tüdőtágulást is jelezhet

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) tulajdonképpen egy „ernyőbetegség”, hiszen ez alá bújik meg a krónikus, hörgőszűkülettel járó hörghurut és a tüdőtágulás, más néven emfizéma. Ide tartozik még a hörgőtágulat, orvosi nevén bronchiectasia is. A COPD-s betegek 74%-ánál mutatható ki krónikus bronchitisz is.

Rizikófaktorok

  • A dohányzás is a krónikus hörghurut rizikófaktora.A COPD kialakulásáért felelős tényezők közül első helyen áll az aktív és passzív dohányzás.
  • Növeli a rizikót a környezeti légszennyezettség, munkahelyi rizikó (szennyezett), poros, vegyi gázokkal, gőzökkel teli levegő is.
  • Kockázati tényező emellett az idősebb életkor, az egyéb betegségek – asztma, reflux köhögés – a családi vagy gyermekkorban fennálló légúti betegség.

Hurutos köhögés és nehézlégzés

Ez a két tünet a COPD kezdeti stádiumára már jellemző lehet. Megfelelő kezelés, valamint a rizikótényezők csökkentése nélkül a betegség - természetes lefolyása révén - időben fokozatosan rosszabbodni fog. Ha panaszaink vannak, ne odázzuk el a szakember felkeresését, fájdalmatlan vizsgálat keretében, légzésfunkció segítségével felállítható a kórisme.

A COPD kezelése

  • A kezelés részben gyógyszeres. Azonban nem hagyományos tablettás készítményeket alkalmaznak, hanem ezek többnyire inhalatív gyógyszerek, melyek helyileg hatnak. Alapvetően hörgőtágítók, súlyosabb esetben gyulladáscsökkentők, vagy ezek kombinációjának használata szükséges. Segítenek ellazítani a légutak izomzatát, ezáltal a nehézlégzés, fulladás enyhül, csökkentik a légúti váladék képződését, támogatják annak könnyebb kiürítését. A gyógyszereket a beteg különböző belélegző készülékek segítségével tudja beszívni a tüdőbe. A hatékonyság érdekében nagyon fontos a belégző készülék helyes használati technikájának elsajátítása. Ebben leginkább az orvosok, asszisztensek tudnak segítséget nyújtani.
  • A gyógyszeres kezelés mellett elengedhetetlen tényező az életmódváltás. Fontos a dohányzás elhagyása, a füstös, szennyezett levegőjű helyeken a lehető legkevesebb ideig tartózkodjunk. Munkahelyi kitettség esetén javasolt a megfelelő munkavédelmi szabályok betartása.
  • A köhögés csökkentésére – ha száraz a lakás levegője – érdemes párásító készüléket beszerezni. Ellenben, ha penészes, dohos helyen kell hosszú ideig tartózkodni, az is ártalmas, ezért kerülendő.
  • A kivizsgálás során egyeztessünk kezelőorvosunkkal a sportolási lehetőségekről is. A gyógyszeres kezelés beállítása mellett nagyon fontos különböző légzési és köhögési technikák elsajátítása, valamint az állóképesség fenntartása és javítása megfelelő edzéstervvel.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt szakértők!! 29 eves no vagyok, 3 eve derult ki hogy kezdodo COPD-m van. A Fev 1 ertekem 75-90-ig szokott lenni. Csak rohamoldo gyogyszerem van amit 2x hasznaltam idaig, elotte minden nap hasznaltam a bretarist. Meg nincsen kialakulva ez a betegseg, voltmar pont influenzasan hogy normal volt a spirometriai eredmenyem.tudom tiszta. Lepcsozeskor illetve dombra felmeneskor szoktam enyhen fulladni. Az lenne a kerdesem hogy ez a betegseg meg e maradhat igy ilyen allapotban? Mivel fiatal vagyok meg. Most tervezem a babat is, es felek hogy nem tudom felnevelni. Orvosom annyit mondott ha nem szokom le a cigizesrol 50 evesen kijon rajtam teljesen ez a betegseg. Probalom a dohanyzast abba hagyni, elektromos cigivel is. Kerem adjanak tanacsot hogy milyen elet varhat ram ezekkel az eredmenyekkel? Koszonom. Hajnalka
    Dudás Hajnalka

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Hajnalka!

    Az orvosa jól előre vetítette a várható jövőt, mivel a dohányosok egy része COPD-s lesz. Mivel jelenleg a FEV1 értéke még javulni tudott, bár már csak 90%-ot ért el a normális 100% helyett, ez egyelőre asztmának tekinthető.
    Amennyiben leszokik a dohányzásról, nemcsak hogy marad, de még kicsit javulhat is a légzésfunkciós értéke. Ha ekkor is megmarad a terhelésre jelentkező nehézlégzése, beszélje meg a tüdőgyógyászával, hogy a rohamoldó mellé és a Bretaris helyett valami ICS készítményt írjon fel Önnek. Ez terhesség tervezésekor és alatt is jobb választás, mint a Bretaris.
    A dohányzás leszokás támogatására ajánlani tudom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenesen hívható telefonszámát:
    06-80/44-20-44. Itt jó tanácsokat kaphat, amivel könnyebb lesz a leszokás a cigiről.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus