Mikor van szükség légzésfunkciós vizsgálatra?

Mikor van szükség légzésfunkciós vizsgálatra?

Utolsó módosítás:2020.04.28 14:55

A légzésfunkciós vizsgálat, másnéven spirometria segítségével a tüdő működéséről kaphatunk képet. Elvégzése légúti betegségek diagnózisa során és a beteg állapotának követéséhez is szükséges.

Mit mér a légzésfunkció?

A légcső és a hörgőrendszer egy fára hasonlít. Törzse a légcső, fő ágai a főhörgők, ezek ágaznak többszörösen tovább, egyre kisebb hörgőkre, amik végül a mikroszkopikus méretű léghólyagocskákban végződnek. Itt történik a gázcsere- a belélegzett levegőből az oxigén vérbe jutása, illetve a vérből a széndioxid légutakba visszakerülése, kilégzése. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy légzésfunkciós vizsgálattal a be-és kilégzett levegő térfogatát (vitálkapacitás) és áramlási sebességét tudjuk mérni, elkülöníthetően a nagyobb és a kislégutak területéről, ami arányos ezek tágasságával.

Mitől romolhatnak az értékek?

A légzésfunkciós eltéréssel járó sok kórkép közül kiemelendő a leggyakrabban előforduló ún. obstruktiv tüdőbetegségek. Ezeknek a betegségeknek közös jellemzője, hogy a légutak beszűkülnek, ami először a kilégzésben okoz akadályt: a kiáramló levegő mennyisége és áramlási sebessége is csökken. A tüdőben rekedt, egyre növekvő levegőmennyiség a léghólyagocskákat kitágítja, kesztyűujjszerű falát megrongálja, ún. légcsapdák alakulnak ki, ami a gázcserében nem tud megfelelően részt venni. A kedvezőtlen folyamatok így oda vezetnek, hogy a léghólyagocskákból nem tud a szükséges oxigénmennyiség a vérbe jutni, és a széndioxid leadása is gátolt. A betegeknél ebben a stádiumban már erős fáradtság, nehézlégzés, kis fizikai aktivitás hatására is gyors kimerültség jelentkezik.rohamszerű köhögés, copd

Mikor javasolt az elvégzése?

Rohamszerűen jelentkező, vagy elhúzódó köhögés esetén nem szabad halogatni az elvégzését. Nehézlégzés, fulladás érzés, mellkasi nyomás esetén kezelőorvosunk szintén javasolni fogja a légzésfunkciós vizsgálatot. Ismert betegség követésénél is lényeges információkat szolgáltat állapotunkról és a gyógyszeres kezelés hatékonyságáról, ezért például asztma, COPD diagnosztizálása és kontrollja esetén is rendszeresen sor fog rá kerülni.

Mi történik a vizsgálat során?spirometria, légzésfunkciós vizsgálat

A vizsgálat ülő vagy álló testhelyzetben történik. Az orr lecsipeszelése után a befúvó készülékbe kell az asszisztens utasításának megfelelő időpontban, ideig és adott erősséggel kilélegeznie. Ezt egymást követően többször is meg kell ismételni, a vizsgálat teljes ideje átlagosan 15-30 perc.

Hogyan készüljünk fel?

Ha dohányzik, akkor légzésfunkció előtt 4 órával már ne gyújtson rá. 2 órával előtte ne fogyasszon nehéz ételt, kávét vagy kólát, ne végezzen megerőltető testmozgást se. A vizsgálat előtti 15 percben pihenjen. Az egyéb szedett gyógyszereiről tájékoztassa kezelőorvosát, némely készítmény ugyanis befolyásolhatja a vizsgálat eredményét, valamint szerepet játszhat a panaszok fenntartásában.

Otthoni légzésfunkciós eszközök 

Központunkban elérhetővé váltak olyan távmonitorozó eszközök, melyek lehetővé teszik az asztmás és a COPD-s betegek tüdőállapot-monitorozását a saját otthonukból. Az eszköz nem feltétlen váltja ki a személyes vizitet, de mindenképp plusz előnyhöz juttatja Önt a gyógyulás folyamatában.  A mért eredményeket közölve kezelőorvosával, pontosabb dianózis állítható fel,illetve megállapítható, hogy szükséges-e a meglévő gyógyszereinek dorzírozásán módosítani. Otthoni légzésfunkciós eszközök - távorvoslás >>>

Téma szakértője

  • Specialitások:

     

  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó napot!!! Nekem egy olyan kérdésem lenne h most volt melkasi nyirokcsomó szövet tanom és arra lenék kiváncsi h mütét után 1 nappal köhögötem fel sárgás köpetett és hogy ez normális e és az is h köhintésnél a tarkomra kisugárzik a fájdalom válaszát elöre is köszönöm.
    Nagy Péter

    dr. Potecz Györgyi

    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus
    Tisztelt Kérdező,
    A lehető legrövidebb időn belül kérdezze meg a műtétet végző kollégát a problémájáról.
    Üdvözlettel:
    Dr Potecz Györgyi

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Jó úton haladunk

    Dr. Potecz doktornő nagyon segítőkész volt. Próbálta rendszerben nézni a komplex problémámat. Nagyon megnyugtató, hogy több irányban gondolkozott. Hamarosan ismét megyek hozzá, és érzem, hogy jó úton haladunk előre. Nagyon köszönöm!

    dr. Potecz Györgyi
    dr. Potecz Györgyi
    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus