Mikor van szükség légzésfunkciós vizsgálatra?

Mikor van szükség légzésfunkciós vizsgálatra?

Utolsó módosítás:2020.04.28 14:55

A légzésfunkciós vizsgálat, másnéven spirometria segítségével a tüdő működéséről kaphatunk képet. Elvégzése légúti betegségek diagnózisa során és a beteg állapotának követéséhez is szükséges.

Mit mér a légzésfunkció?

A légcső és a hörgőrendszer egy fára hasonlít. Törzse a légcső, fő ágai a főhörgők, ezek ágaznak többszörösen tovább, egyre kisebb hörgőkre, amik végül a mikroszkopikus méretű léghólyagocskákban végződnek. Itt történik a gázcsere- a belélegzett levegőből az oxigén vérbe jutása, illetve a vérből a széndioxid légutakba visszakerülése, kilégzése. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy légzésfunkciós vizsgálattal a be-és kilégzett levegő térfogatát (vitálkapacitás) és áramlási sebességét tudjuk mérni, elkülöníthetően a nagyobb és a kislégutak területéről, ami arányos ezek tágasságával.

Mitől romolhatnak az értékek?

A légzésfunkciós eltéréssel járó sok kórkép közül kiemelendő a leggyakrabban előforduló ún. obstruktiv tüdőbetegségek. Ezeknek a betegségeknek közös jellemzője, hogy a légutak beszűkülnek, ami először a kilégzésben okoz akadályt: a kiáramló levegő mennyisége és áramlási sebessége is csökken. A tüdőben rekedt, egyre növekvő levegőmennyiség a léghólyagocskákat kitágítja, kesztyűujjszerű falát megrongálja, ún. légcsapdák alakulnak ki, ami a gázcserében nem tud megfelelően részt venni. A kedvezőtlen folyamatok így oda vezetnek, hogy a léghólyagocskákból nem tud a szükséges oxigénmennyiség a vérbe jutni, és a széndioxid leadása is gátolt. A betegeknél ebben a stádiumban már erős fáradtság, nehézlégzés, kis fizikai aktivitás hatására is gyors kimerültség jelentkezik.rohamszerű köhögés, copd

Mikor javasolt az elvégzése?

Rohamszerűen jelentkező, vagy elhúzódó köhögés esetén nem szabad halogatni az elvégzését. Nehézlégzés, fulladás érzés, mellkasi nyomás esetén kezelőorvosunk szintén javasolni fogja a légzésfunkciós vizsgálatot. Ismert betegség követésénél is lényeges információkat szolgáltat állapotunkról és a gyógyszeres kezelés hatékonyságáról, ezért például asztma, COPD diagnosztizálása és kontrollja esetén is rendszeresen sor fog rá kerülni.

Mi történik a vizsgálat során?spirometria, légzésfunkciós vizsgálat

A vizsgálat ülő vagy álló testhelyzetben történik. Az orr lecsipeszelése után a befúvó készülékbe kell az asszisztens utasításának megfelelő időpontban, ideig és adott erősséggel kilélegeznie. Ezt egymást követően többször is meg kell ismételni, a vizsgálat teljes ideje átlagosan 15-30 perc.

Hogyan készüljünk fel?

Ha dohányzik, akkor légzésfunkció előtt 4 órával már ne gyújtson rá. 2 órával előtte ne fogyasszon nehéz ételt, kávét vagy kólát, ne végezzen megerőltető testmozgást se. A vizsgálat előtti 15 percben pihenjen. Az egyéb szedett gyógyszereiről tájékoztassa kezelőorvosát, némely készítmény ugyanis befolyásolhatja a vizsgálat eredményét, valamint szerepet játszhat a panaszok fenntartásában.

Otthoni légzésfunkciós eszközök 

Központunkban elérhetővé váltak olyan távmonitorozó eszközök, melyek lehetővé teszik az asztmás és a COPD-s betegek tüdőállapot-monitorozását a saját otthonukból. Az eszköz nem feltétlen váltja ki a személyes vizitet, de mindenképp plusz előnyhöz juttatja Önt a gyógyulás folyamatában.  A mért eredményeket közölve kezelőorvosával, pontosabb dianózis állítható fel,illetve megállapítható, hogy szükséges-e a meglévő gyógyszereinek dorzírozásán módosítani. Otthoni légzésfunkciós eszközök - távorvoslás >>>

Téma szakértője

  • Specialitások:
    • légzészavar
    • heveny-rohamszerű köhögések
    • asztmaszerű tünetek
    • COPD kizárása
    • nehézlégzés, mellkasi nyomás
    • fulladásos rohamok

     

    A vizsgálat helyszíne:

    • 1015 Budapest,Ostrom utca 16.
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Doktornő! 33 éves, ereje teljében lévő férfiember volnék. 2016. augusztusában munkavégzés közben lettem rosszul. Egyik pillanatról a másikra ágynak estem, láz, nehéz légzés, köhögés voltak a tüneteim. Felkerestem háziorvosom, akinek javaslatára clarithromycint kezdtem szedni. Állapotom nem javult, 3 nap múlva egy köhögő roham után furcsa zörejt észleltem a tüdőm bal oldalán. Terhelésre nagyon fulladtam, izzadtam. Újra felkerestem a háziorvosom, aki azonnal beutalt a körzetünkbe tartozó kórház sürgősségi osztályára. Mellkasröntgenen bal oldalon kisméretű transparentiacsökkenést találtak, ami pneumóniának felelt meg a leírás alapján. Antibiotikum váltást javasoltak (Avelox receptet kaptam) és hazaküldtek. Másnap reggel rémült hangon hívott egy főorvos, hogy jól vagyok-e, küldjön-e mentőt? vagy azonnal be tudok-e menni a sürgősségire? Részletesebb tájékoztatást nem kaphattam telefonon, így én is megrémültem. Megérkezett az előző napi vérvétel eredménye (Haemoculturát vettek, ami pozitív lett - Gram poz. coccus, Legionella Ag vizsgálat is volt, ami negatív lett) Röntgen: "bal oldali sinusok lekerekítettek vs. minimális mennyiségű pleurális folyadék miatt. Bal alsó lebenyen kb. 50x30mm-es területen köteges, inhomogén transparentia csökkenés ábrázolódik. Belgyógyászati osztájra helyeztek. 7 napig tartózkodtam itt, augusztus közepéig. Kombinált antibioticus terápiát alkalmaztak (ceftriaxon és klarithroycin) expectorans mellett. Kontroll laboratóriumi vizsgálatában a gyulladásos markerek normalizálódtak, mellkasfelvételen az infiltratum is regrediált. Hazaengedtek, még 1 hét pihenőt javasoltak. 1 hónap múlva voltam kontrollon, ahol a röntgen negatív lett. 2 hónap múlva, október közepén újra panaszok jelentkeztek (éjszakai izzadás bal oldalamon - 2-3 pólócsere, ágynemű csere éjszaka, reggeli köpet nélküli köhögés, mellkas bal oldalán szúró érzés, hátul lapockán hideg érzés), ezért újabb kontrollra jelentkeztem. Eredmény: Mellkasfelvételen kóros nem igazolódott, laboratóriumi eredményei is jók. Pneumóniára, légúti infectiora utaló klinikum nincs. Próbáltam elfogadni ezt az állapotot. Hónapok elteltével fokozatosan csökkent az izzadásos, mellkas szúrásos, lapockán hideg érzetes tüneteim mértéke. 2017. áprilisában ismét elmentem egy átfogó kontorollra egy másik intézménybe, ahol minden eredményem újra negatív lett. 2017 nyár elejére teljesen meg is szűntek a tüneteim. Pár hete a szabadban dolgoztam egész nap, fújt a szél és azóta újra előjött a szúró érzés a mellkasom bal oldalán, a hideg "idegen test" érzet a lapockámnál a hátam bal oldalán, reggelente száraz köhögésem erősödik. Rétegesen öltözködöm, mégis ha kilépek a szabadba rögtön érzékenyebbnek érzem magam, már lélegzetvételnél is. A fent leírtak alapján kérném a tanácsát, hogy milyen irányba induljak? Mit érdemes ebben az esetben vizsgálni? Hol érdemes vizsgáltatni? Megtisztelő válaszát, visszajelzését előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel: Sándor
    Sándor

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Sándor!

    Mivel a tüdőgyulladása több, mint egy éve lezajlott, azt követően 3x is kiadtak negativ tüdő röntgen leletet, nem valószínű, hogy avval lenne összefüggésben. A Gram pozitiv coccus fertőzés egyébként is nyomtalanul meggyógyul az antibiotikus kezelésre. Ha Legionella, vagy más úgy nevezett atípusos baktérium fertőzése lett volna, akkor még feltehető lenne, hogy az maradt vissza a sejtekben megbújva. Ez utóbbiak nagyon jól gyógyulnak klaritromicin kezelésre.
    Az egyéb tünetek megbeszélése csak személyes kikérdezés és vizsgálat során lenne lehetséges, ezért arra biztatom, ha panaszai vannak, keresse fel a területileg illetékes tüdőgondozót, vagy jelentkezzen be szakrendelésemre a Budai Allergiaközpontba.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Közvetlen és magabiztos

    Potecz doktornő felkészültsége, közvetlen és magabiztos szakmai tudása, végtelen kedvessége, mosolygós türelme lehetővé tette, hogy a lehető legtöbb információt átadhassam betegségemről. Köszönet érte

    dr. Potecz Györgyi
    dr. Potecz Györgyi
    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai Immunológus