
Mikor lehet csökkenteni az asztma gyógyszereket?
Az asztma krónikus légúti betegség, mely nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel tünetmentességet lehet elérni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegnél egyszer beállított kezelést ne kellene módosítani! A félévenként javasolt orvosi kontroll alkalmával szükség szerint emelhető, de akár csökkenthető is a gyógyszerek mennyisége.

Mi a tüdőfibrózis?
A napokban megjelent hírekből sokan felfigyelhettek rá, hogy évről évre nő az ismeretlen eredetű tüdőfibrózisos esetek száma Magyarországon. A betegség tüneteiről és a korai felismerés jelentőségéről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ad felvilágosítást.

COPD: miért kell a kontroll vizsgálat, miért nem elég felíratni a receptet?
A krónikus betegséggel élők számára fontos, hogy bizonyos időnként kontroll vizsgálaton is találkozzanak kezelőorvosukkal. A betegség tartós kezelése ugyanis nem merül ki a receptek megadott időnkénti felírásában, a diagnózis megállapítását követően beállított terápiát olykor módosítani kell annak érdekében, hogy tartós tünetmentességet és jó életminőséget lehessen elérni a segítségével. Ezért nem elég csak időnként beszaladni és felkapni az előre kiállított recepteket.

A köhögés tüdőgyulladást is jelezhet!
Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben egyértelmű, komoly panaszokkal jelentkezik! Az enyhébb, sokszor egyszerű meghűléshez hasonló tünetek - rossz közérzet, hőemelkedés, köhögés - is jelezhetik a betegséget.

8 ok, ami miatt nehezen szabadul meg a köhögéstől
A makacs köhögés sokakat érintő panasz az őszi-téli időszakban. Gyakori velejárója a légúti betegségeknek, de akár súlyos egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa a leggyakoribb kiváltó okokat foglalta össze.

Mikor van szükség légzésfunkciós vizsgálatra?
A légzésfunkciós vizsgálat, másnéven spirometria segítségével a tüdő működéséről kaphatunk képet. Elvégzése légúti betegségek diagnózisa során és a beteg állapotának követéséhez is szükséges.

Influenzához, tüdőgyulladáshoz hasonló tüneteket okoz a papagájkór
A kórokozót kizárólag szárnyasok terjesztik, elsősorban papagájoktól kaphatjuk el, de kanárik, galambok, tyúkok, hattyúk, sirályok és pintyek közt is megtalálható a betegséget okozó baktérium. A papagájkór emberről emberre is terjed, a szervezetet jelentősen legyengíti.

2020-ra a 3. leggyakoribb halálok lehet, pedig egyszerű vizsgálattal szűrhető a COPD
Hazánkban közel félmillió COPD-s beteg él, évente átlagosan 5-6 ezer új esetet diagnosztizálnak. Ez az adat azonban csak a betegség súlyosabb szakaszában lévő betegek számát mutatja. Az érintettek nagy része ugyanis csak későn fordul orvoshoz, pedig idejében felismerve a betegek életminősége jelentősen javítható.
Dohányzás és e-cigaretta a 13-15 évesek körében
A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet Dohányzás Fókuszpontja egy 2003 óta tartó nemzetközi kutatási sorozat (GYTS) részeként 2012-ben és 2013-ban is vizsgálta a 13-15 éves hazai fiatalok dohányzási jellemzőit és e-cigaretta használatát, országosan reprezentatív mintán, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az amerikai Center of Disease Control (CDC) által kidolgozott módszertan alapján.