Allergia, asztma, reflux és ekcéma: így teszik tönkre a pihenést

Allergia, asztma, reflux és ekcéma: így teszik tönkre a pihenést

Utolsó módosítás:2023.03.31 10:55

Horkolás, éjszakai köhögés, zavaró bőrtünetek, viszketés – a különböző betegségek tüneteitől is függ, hogy kipihenten ébredünk-e reggel. Arról, hogy az asztma, allergia és egyéb atópiás betegségek hogyan befolyásolják az alvásunk minőségét, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.

Horkolás orrdugulás miatt?

A kezeletlen légúti allergia mellett az orrnyálkahártya tartós gyulladása alakul ki, ami elhúzódó orrdugulást és „mellékhatásként” horkolást okozhat. Érdekes adat, miszerint az allergiások körében háromszor gyakrabban jelentkezik horkolás, a nem allergiásokhoz viszonyítva. Emellett a nem megfelelően kezelt szénanáthás tünetek miatt sem lesz pihentető az alvás: az orrdugulás miatt nyitott szájjal alszik a beteg, a szája kiszárad és gyakran felébred.

Éjszakai köhögés

Az éjszakai köhögés asztmát, allergiát is jelezhet.Allergiás asztma esetén az allergiás panaszok asztmás tünetekkel járnak együtt, így a két betegség jelenléte még inkább akadályozza a pihentető alvást. Az asztma jellegzetessége, hogy gyakran okoz éjszakai köhögést, asztmás betegnél emiatt a légzésfunkció is romlik alvás alatt. Az elhúzódó köhögés hátterében egyéb betegség is állhat, a hátsó garatfali csorgás tünete is lehet. Ilyenkor azonban a köhögés a garat ingerlése miatt jön létre, a kiváltó ok pedig a hátrafelé, a garat irányába csorgó orrváladék.

Dr. Hidvégi Edit arra is felhívta a figyelmet, hogy a fekvő helyzetben jelentkező, vagy erősödő köhögés hátterében reflux betegség is állhat. A reflux során a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv ugyanis egészen a garatig feljuthat, a savas levegő pedig lélegzetvételnél irritálja az orrnyálkahártyát, gyulladást okozhat, aminek következtében fokozódik az orrváladék termelődése és megjelennek a betegségre jellemző tünetek. Az ingerköhögés rohamokban törhet a betegre, főként éjszaka, hiszen fekvő helyzetben a reflux tünetei fokozódnak.

Viszketés, kiütések

Az éjszaka jelentkező viszketés mellett sem lesz pihentető az alvásunk, erről az ekcémás betegek és az érintett gyerekek szülei számos kedvezőtlen tapasztalatot szerezhetnek. Ekcéma már csecsemőkortól kezdve jelentkezhet. Ebben az életkorban és kisgyermekeknél egyébként is gyakoribbak az éjszakai ébredések, de ekcéma mellett, ha a tünetei fellángolnak bizony még több álmatlan éjszakánk lehet. Fontos tehát az ekcéma kezelése és a kiváltó ok beazonosítása.

Az ekcéma szerteágazó kiváltó okai közül gyakran azonosítjuk a kivizsgálás során, hogy valamilyen táplálékallergia okozza a tüneteket – magyarázza dr. Hidvégi Edit. Csecsemőknél ez az esetek többségében a tej – tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt jelentkezhet – a hozzátáplálás időszaka után kisgyermekeknél pedig emellett a tojás is gyakori allergén.

A nyugodt éjszakák érdekében: kiváltó októl a kezelésig

  • A felsorolt tünetek és betegségek kezelésével ismét nyugodtak lehetnek az éjszakáink. Horkolás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás és alvásvizsgálatra is szükség lehet.
  • Az elhúzódó köhögés hátterében krónikus légúti betegségek is állhatnak, éppen ezért ne késlekedjünk ilyen esetben sem az orvos felkeresésével!
  • Ha asztma mellett fokozódik a köhögés, akkor konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mert a gyógyszeres kezelés módosításával megszűnnek a panaszaink.
  • Reflux esetén a gyógyszerek mellett fontos az életmódbeli tanácsok betartása is – például a túl kései vacsora mellőzése.
  • Táplálékallergia esetén fontos a kiváltó okot vizsgálattal beazonosítani. Nemcsak az ekcémás tünetek elkerülésének érdekében, hanem azért is lényeges, mert az ilyen esetben szükséges diéta betartásával komoly, akár életveszélyes allergiás reakciót előzhetünk meg.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt szakértők!! 29 eves no vagyok, 3 eve derult ki hogy kezdodo COPD-m van. A Fev 1 ertekem 75-90-ig szokott lenni. Csak rohamoldo gyogyszerem van amit 2x hasznaltam idaig, elotte minden nap hasznaltam a bretarist. Meg nincsen kialakulva ez a betegseg, voltmar pont influenzasan hogy normal volt a spirometriai eredmenyem.tudom tiszta. Lepcsozeskor illetve dombra felmeneskor szoktam enyhen fulladni. Az lenne a kerdesem hogy ez a betegseg meg e maradhat igy ilyen allapotban? Mivel fiatal vagyok meg. Most tervezem a babat is, es felek hogy nem tudom felnevelni. Orvosom annyit mondott ha nem szokom le a cigizesrol 50 evesen kijon rajtam teljesen ez a betegseg. Probalom a dohanyzast abba hagyni, elektromos cigivel is. Kerem adjanak tanacsot hogy milyen elet varhat ram ezekkel az eredmenyekkel? Koszonom. Hajnalka
    Dudás Hajnalka

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Hajnalka!

    Az orvosa jól előre vetítette a várható jövőt, mivel a dohányosok egy része COPD-s lesz. Mivel jelenleg a FEV1 értéke még javulni tudott, bár már csak 90%-ot ért el a normális 100% helyett, ez egyelőre asztmának tekinthető.
    Amennyiben leszokik a dohányzásról, nemcsak hogy marad, de még kicsit javulhat is a légzésfunkciós értéke. Ha ekkor is megmarad a terhelésre jelentkező nehézlégzése, beszélje meg a tüdőgyógyászával, hogy a rohamoldó mellé és a Bretaris helyett valami ICS készítményt írjon fel Önnek. Ez terhesség tervezésekor és alatt is jobb választás, mint a Bretaris.
    A dohányzás leszokás támogatására ajánlani tudom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenesen hívható telefonszámát:
    06-80/44-20-44. Itt jó tanácsokat kaphat, amivel könnyebb lesz a leszokás a cigiről.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Tökéletes ellátás

    Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus