Itt az eris - újabb koronavírus variáns okoz légúti megbetegedéseket
A vírusok mutálódnak, így csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenik meg és kezd el terjedni egy újabb SARS-CoV-2 törzs (a COVID-19- et okozó vírus). Idén nyáron ezt a törzset EG.5-nek, vagy erisnek hívják. Az omikron variáns már a domináns koronavírus mutáció az országban, és az őszi időszakban tapasztalható légúti betegségek jelentős részét is ez okozza. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, mit érdemes tudni az újabb variánssal kapcsolatban.
Gyorsan terjed
Egyelőre úgy tűnik, hogy az eris rendkívül fertőző. Az USA járványügyi hatóságának(CDC) becslései szerint augusztus harmadik hetének végén az EG.5 volt a felelős a COVID-19-es esetek 20,6%-áért az Egyesült Államokban, ami több, mint bármely más keringő SARS-betegség. Gyors terjedése mellett azonban szerencsére nem okoz olyan súlyos lefolyású betegséget, mint a SARS-CoV-2 vírus eredeti törzse és a korai, alfa és delta változatok.
Figyelni kell rá
Ezzel együtt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ez esetben is óvatos, mert az EG.5-nek van egy új mutációja a tüskeproteinjében (az a rész, amely megkönnyíti a vírus bejutását a gazdasejtbe), amely potenciálisan elkerülheti a fertőzés vagy vakcinázás után szerzett immunitás egy részét. A WHO ezért az EG.5-öt – egyébként az omikron esetében is így járt el - az „érdeklődésre számot tartó variánsok” közé sorolta, ami azt jelenti, hogy az országoknak jobban meg kell figyelniük, mint a többi törzset, olyan mutációk miatt, amelyek fertőzőbbé vagy súlyosabbá tehetik.
Ilyen tüneteket okoz
Az óvatosság azért is indokolt, mert habár az omikronhoz hasonlóan az eris által okozott betegség is leginkább egy egyszerű náthához hasonlítható, idén augusztus első hetében az Egyesült Államokban 14,3%-kal emelkedett a COVID-hoz kapcsolódó kórházi kezelések száma. Fontos hozzátenni, hogy ez az emelkedés azonban jóval alacsonyabb, mint az előző nyarakon. A kiugrás feltehetően a nyári utazásokhoz, az új variáns megjelenéséhez, valamint a korábban beadott emlékeztető oltások csökkenő hatékonyságához is köthető.
Az eddigi tapasztalatok alapján az eris hajlamos megfertőzni a felső légutakat, orrfolyást, torokfájást és más megfázáshoz hasonló tüneteket okozva. Előfordulhat hőemelkedés, hidegrázás is. A 65 év felettiek, illetve a gyenge immunrendszerű személyes esetében azonban nagyobb a kockázata annak, hogy a vírus az alsó légutakba kerül, és súlyosabb betegséget okoz.
Amiért veszélyes lehet
Az igazi veszély abban rejlik, hogy egyszerre több vírus okoz járványos megbetegedéseket – figyelmeztet dr. Potecz Györgyi. Az őszi és téli időszakban a koronavírus, az influenza és az RSV együttes előfordulása komoly kockázatot jelent a csecsemőkre, idősekre és krónikus betegekre nézve. A védőoltások szerepe tehát továbbra is nagyon fontos, illetve a már korábban megismert, légúti vírusok terjedését megelőző intézkedések – betegség esetén a távolságtartás, jól illeszkedő maszk viselése és a rendszeres és alapos kézmosás - betartása is.
Bejelentkezés tüdőgyógyászati kivizsgálásra
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás
- asztma
- COPD
- légúti allergia
- krónikus köhögés
- tüdőgyulladás
- allergénspecifikus immunterápia
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
udvarias kedves
Világosan elmondta az immunterápia menetét, a lehetséges előnyöket-hátrányokat. Minden felmerülő kérdésemre választ kaptam. Kedves, udvarias, hatékony, nem húzta az időt, de semmi fontos dolog nem maradt ki