Ma a melegfront okoz kellemetlen tüneteket a légúti betegeknek
Az elmúlt napok szeles időjárása igen megviselte a légúti betegeket. Az előrejelzés szerint ma a melegfront következményeivel kell megbirkózniuk. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, hogyan hatnak az időjárás változásai az asztmás, allergiás és COPD-s betegekre.
A melegfront megviseli a krónikus betegeket
Fáradtság, ingerlékenység, koncentrációzavar és fejfájás – a melegfront az egészséges szervezetet is megviseli. A krónikus betegséggel élőknek azonban még inkább figyelniük kell: nő a szívinfarktus és a trombózis kockázata, az ingadozó vérnyomás és szapora légzés mellett pedig a front hatására az asztmás roham kockázata is magasabb.
„Az asztmában és más krónikus légúti betegségben szenvedő betegek is gyakran számolnak be az időjárási változásokkal összefüggésben tüneteik rosszabbodásáról. A szeles időjárás, vagy a túlzottan párás levegő egyaránt kedvezőtlen hatással lehet az alapbetegségre.”
A légúti allergiásoknak sem kedvez a mostani időjárás
Javában tart a pollenszezon, jelenleg az éger, valamint a ciprus-és tiszafafélék pollenje országszerte magas. Emellett erősödni kezdett a kőris, a nyár és a szil pollenszórása, de alacsony-közepes koncentrációban már a juhar és a fűz pollenje is előfordulhat a levegőben.
„Magas pollenkoncentrációt mutató napokon, vagy erősebb légszennyezettség mellett szintén erősödhetnek a légúti panaszok. Szeles időben a pollenszám különösen magas lehet, így az allergiás légúti betegségekben szenvedők tünetei fokozódhatnak.”
A CODS-s betegek már a front érkezését is megérzik
A krónikus légúti obstrukcióban szenvedő betegeknél a túl hideg és a meleg, párás levegő egyaránt kedvezőtlenül hat. A betegeket rendszerint kedvezőtlenül érinti a nedves légtömegek beáramlása is, gyakran már a front érkezése előtt tüneteik rosszabbodásáról számolnak be.
Készüljön fel!
Dr. Potecz Györgyi szerint a legfontosabb, hogy a krónikus légúti betegséggel élők tudjanak arról, hogy tüneteik az időjárási változások hatására is változhatnak. Mivel a tünetek változása egyéni, betegenként eltérő panaszok jelentkezhetnek, javasolt tüneti naplót vezetni és az alábbiakat megfigyelni és feljegyezni:
- az adott napon végzett fizikai aktivitás,
- esetleg lelki megterhelés,
- étkezési szokások,
- időjárási változások.
Mindezek összehasonlítása segítséget nyújt a megfelelő gyógyszeres kezelés beállításához, ha szükséges, akkor a módosításához is, melynek köszönhetően a későbbiekben kivédhetők a hirtelen állapotromlással járó esetek.
Kapcsolódó oldalak, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésére: |
Tüdőközpont
|
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás
- asztma
- COPD
- légúti allergia
- krónikus köhögés
- tüdőgyulladás
- allergénspecifikus immunterápia
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
udvarias kedves
Világosan elmondta az immunterápia menetét, a lehetséges előnyöket-hátrányokat. Minden felmerülő kérdésemre választ kaptam. Kedves, udvarias, hatékony, nem húzta az időt, de semmi fontos dolog nem maradt ki