
Asztma és dohányzás: kevesebb gyógyszerrel is tünetmentes lehet, ha a leszokást választja
A dohányzás az asztma egyik fő rizikófaktora, meglévő betegség esetén pedig közismerten rontja a betegek állapotát. Egy felmérés szerint azonban még így is több a dohányos az asztmások, mint a nem asztmások között. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa az asztma és a dohányzás kapcsolatáról és a leszokás egyik fontos előnyéről is nyilatkozott.

Asztma kezelése terhesség alatt: milyen gyógyszereket szedhetek?
Megfelelő kezelés hiányában, az asztma komplikációkat okozhat a várandósság időszakában. Az asztma terhesség alatti kezelésével kapcsolatos tudnivalókat dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa foglalta össze.

Ma a melegfront okoz kellemetlen tüneteket a légúti betegeknek
Az elmúlt napok szeles időjárása igen megviselte a légúti betegeket. Az előrejelzés szerint ma a melegfront következményeivel kell megbirkózniuk. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, hogyan hatnak az időjárás változásai az asztmás, allergiás és COPD-s betegekre.

Megbetegíthet a párásító készülék?
Ha nem megfelelően tisztítjuk, a készülékekben baktériumok és gombák szaporodhatnak el, melyek belélegezve akár tüdőgyulladást vagy túlérzékenységi reakciót is okozhatnak. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont főorvosát a „párásító-tüdő” néven ismert betegségről és megelőzéséről kérdeztük.

Mi okozhat tüdőgyulladást?
A téli hónapokban többen szorulnak kezelésre tüdőgyulladás tünetei miatt. A betegséget megelőzni nehéz, hiszen kialakulásában a vírusok és baktériumok mellett egyéb tényezők is szerepet játszhatnak. Arról, hogy pontosan melyek ezek, dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát kérdeztük.

Karácsonyig minden péntek Brown Friday!
A Prima Medica EgészségHálózat és páciensei a ferencesekkel együtt segítenek a rászorulóknak.
Tények és tévhitek a tüdőgyulladás tüneteiről és kezeléséről
Sokan még mindig ártalmatlan, otthon könnyen kezelhető, „lábon kihordható” betegségként tartják számon, miközben évek óta a tíz leggyakoribb halálok közt szerepel a fejlett országokban. A betegséggel kapcsolatos gyakori kérdéseket vesszük górcső alá dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosának segítségével.

Milyen korai tünetekről ismerhető fel a COPD?
Ha nem fordulunk időben orvoshoz, a kezdetben még csak fizikai terhelés, például lépcsőzés, cipekedés közben jelentkező nehézlégzést követően, idővel már a kanapén ülve olvasás vagy tévézés közben is nehezen vesszük a levegőt. A COPD-re figyelmeztető tünetekről és az időben megkezdett kezelés fontosságáról dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.

Hogyan zajlik az asztma kezelése?
Az asztma nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel a betegség tüneteit minimálisra lehet csökkenteni. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mitől függ, hogy kinél milyen gyógyszerekre van szükség, és hogyan változik a kezelés az évek alatt?

Mi jelzi, hogy az asztma kezelése nem megfelelő?
Az asztma kezelésének célja, hogy a beteg tünetei megszűnjenek, a személyre szabott kezelést alkalmazva a betegsége ne befolyásolja az életminőségét. Ha azt is gondoltuk eddig, hogy a gyakori köhögő roham, vagy nehézlégzés természetes, az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC) egy olyan jelre hívja fel a figyelmet, amely esetén semmiképp ne halogassuk a soron kívüli orvosi vizsgálatot!