A nikotinmentes e-cigaretta is ártalmas?
A közelmúltban közölt tanulmány rávilágít arra, hogy az elektronikus cigaretta miért káros, még akkor is, ha nem tartalmaz nikotint. Az e-cigaretták hatásaival kiemelten foglalkozik a napokban zajló Európai Légzőszervi Társaság (ERS) éves kongresszusa is. A témával kapcsolatban dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Fókuszban az e-cigaretta
Az ERS által felvetett legfőbb tisztázandó kérdések arról szólnak, hogy kevés a bizonyíték, ami szerint az e-cigaretta valóban segítené a dohányzásról való leszokást, mégis gyakran találkozhatunk erről szóló ajánlásokkal. A másik kulcsfontosságú kérdés pedig az e-cigaretták hosszútávú hatásaihoz kapcsolódik. A szakmai szervezet szerint jelen pillanatban nem áll rendelkezésre elegendő adat, amely alapján egyértelműen ki lehetne jelenteni, hogy az elektronikus cigaretta hosszú távon valóban biztonságosabb alternatíva lehetne a hagyományos dohányzásról leszokók számára.
Ellentmondásos vélemények
Az e-cigarettázás hatásaival kapcsolatos vélemények tehát megosztják a szakembereket. Egyesek úgy vélik, hogy vegyi anyagai károsak azok számára, akik belélegzik. Mások azzal értenek egyet, hogy a hagyományos dohány cigarettához képest ezek a termékek biztonságosabbak. Az ellentmondásos vélemények arra ösztönözték a houstoni Baylor College of Medicine szakembereit, hogy megvizsgálják az e-cigaretta gőzének és a hagyományos dohányfüst tartós belélegzésének a tüdőfunkcióra gyakorolt hatásait.
A vizsgálat menete
A Journal of Clinical Investigation folyóiratban közölt tanulmányuk megállapította, hogy egereken végzett megfigyelésük alapján, az e-cigaretta gőzének tartós belélegzése - még nikotin nélkül is - negatív hatással lehet a tüdő normál működésére. A kísérletben négy egércsoportot vizsgáltak. A kutatók az egyik csoportot az e-cigaretta típusú gőzöknek tették ki, amelyek nikotint és más oldószereket, például propilénglikolt és növényi glicerint tartalmaztak. Egy másik csoportot ugyanazon oldószereknek tették ki, de nikotin nélkül. Egy harmadik csoport dohányfüstöt lélegzett be. A negyedik csoport tagjai pedig csakis tiszta levegőt.
Károsítja a tüdő egészségét
A négy hónapon – ez az időszak emberek esetében azt jelenti, mintha tizenéves korától egészen az ötvenes éveiig dohányozna - át tartó kísérletet követően a dohányfüstöt belélegző egereknél súlyos, tüdőtágulásnak megfelelő szöveti károsodást és gyulladást tapasztaltak. Ez hasonló ahhoz, ami az embereknél is történik, ha hosszú ideig dohányoznak. A kutatók azonban meglepődtek, amikor megtudták, hogy a nikotin nélküli e-cigaretta gőzének kitett egerek tüdeje is károsodott. Bár nem ugyanaz a károsodás volt megfigyelhető, amilyet a dohányfüstnek kitett egerekben észleltek, ez mégis jelentős megállapítás.
Védtelenebbé tesz a betegségekkel szemben
A kutatók a tüdőben a lipidek rendellenes felhalmozódását fedezték fel. Ez a zsíros felhalmozódás nem az e-cigarettában található összetevőből – például oldószerből vagy olajból - ered, hanem a szervezet reakciójaként jelentkezett, a gőz belélegzésének hatására alakult ki. A kutatók megállapították, hogy a lipidek túlzott mértékben halmozódnak fel a makrofágokban, azokban a sejtekben, amelyek feladata, hogy felismerjék és elpusztítsák a tüdőbe kerülő káros organizmusokat. Ez a felhalmozódás megakadályozta, hogy a makrofágok megfelelően reagáljanak a fertőzésekre. Az emberekre nézve ez azt jelentheti, hogy egy betegségnek nagyobb valószínűséggel lesz negatív hatása, mint egészséges makrofág populáció esetén lenne.
A makrofágok az első védelmi vonalat képviselik a vírusfertőzések, például az influenzavírus által okozott fertőzések ellen – magyarázza dr. Hidvégi Edit. Az egereken végzett kísérlet eredményei tehát azt mutatják, hogy a nikotintól függetlenül az e-cigaretta gőzének tartós belélegzése rontja a tüdő működését és károsítják a védekező képességét. A kutatók további vizsgálatok elvégzését tervezik, melyek segítségével az e-cigarettázás hosszútávú hatásait még inkább feltérképezhetik.
Bejelentkezés kezelésre
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás,
- asztma gyermek és felnőttkorban,
- COPD,
- köhögés,
- reflux,
- étel-allergia,
- laktóz intolerancia,
- felnőtt- és gyermekellátás.
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Tökéletes ellátás
Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.