COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

Utolsó módosítás:2020.11.10 10:50

Bizonyos krónikus betegségek esetén magasabb a súlyos lefolyású koronavírus fertőzés kockázata. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a TüdőKözpont orvosát arról kérdeztük, mit tegyenek a COPD-s betegek, koronavírus fertőzés esetén?

Pozitív PCR teszt: jelezze tüdőgyógyász orvosának!

Arról, hogy mit tehetnek a COPD-s betegek a fertőzés megelőzéséért, korábbi cikkünkben összefoglaltuk. Sajnos mivel jelenleg a fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik, így még nagyobb a kockázata annak, hogy valaki, még a legnagyobb odafigyelés ellenére is érintett lesz a betegségben. Ilyen esetben ne csak a háziorvosának, mindenképp jelezze telefonon vagy e-mailben tüdőgyógyász kezelőorvosának is a fertőzés tényét, szükség esetén írasson fel gyógyszereket.

 

Dr. Hidvégi Edit hangsúlyozza, hogy a COPD-s betegeknek koronavírus fertőzés esetén is folytatni kell a korábban alkalmazott kezelést. Ezek a készítmények nem jelentenek fokozott kockázatot a fertőzés súlyosbodására nézve, a kezelés abbahagyása vagy csökkentése viszont igen. A légúti fertőzés miatt a COPD tünetei is fellángolhatnak, ezért nagyon fontos a korábban beállított kezelési terv követése.

Személyes találkozó helyett távkonzultáció

Koronavírus fertőzés COPD esetén.COPD-s betegként általában fél-egy évente személyesen is találkozunk a tüdőgyógyász kezelőorvosunkkal a rendelőben. Ilyenkor a tünetek, panaszok átbeszélésén túl légzésfunkciós vizsgálat is készül, és szükség szerint a gyógyszeres kezelésen is változtatni lehet.

 

Pozitív PCR teszt esetén a személyes konzultációra kérhetünk későbbi időpontot, ám ha az állapotunk miatt mindenképp egyeztetnénk a tüdőgyógyásszal, vagy később sem szeretnénk kitenni magunkat a fertőzés kockázatának (elkerülnénk a tömegközlekedést) akkor távkonzultációra is van lehetőség.

Koronavírus fertőzés: ha erősödnek a tünetek, hívjon mentőt!

A fokozódó nehézlégzés, erősödő köhögés, magas láz a fertőzés súlyosbodásának jele lehet. Ha fokozódnak a panaszai, rosszabbul érzi magát, ne a kezelőorvosát keresse, hanem hívjon mentőt! Ilyen esetben ugyanis kórházi ellátásra van szüksége, amit COVID osztályon tudnak biztosítani.

 

Fontos tudni, hogy az esetek többségében a COPD kezeléshez szükséges tablettákat igen, de az inhalációs gyógyszert a kórházban nem tudnak biztosítani. Éppen ezért ezeket mindenképpen vigyük magunkkal a kórházba!

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Doktor Hölgy/Úr! Mellkas felvételen egy 10 mm-es bizonytalan inhomogén árnyék látható.Vélemény lássa tüdőgyógyász. A tüdőgyógyász elküldött CT Vizsgálatra. A CT lelet: A bal 8-as segmentumban subpleuralisan egy 2 mm-es góc figyelhető meg. A bal 1/2-as segmentumban dorsalisan egy 6 mm-es halvány tejüvegszerű gócos elváltozás van. Vélemény: Egy év múlva kontroll. Segítségüket kérném, a lelet eredményét mennyire kell komolyan venni, a kontrollig kell vele foglalkozni,esetleg más irányú vizsgálatokat szükséges végeztetni? Várom szíves válaszukat. Előre is köszönettel: Kiss Istvánné
    Kiss Istvánné

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Kissné!

    A 2 és 6 mm-es elváltozás olyan kicsi, hogy semmilyen módszerrel nem megközelíthető. (Még PET CT-vel sem!)
    Amennyiben egyéb tünete nincs, akkor legkorábban 3 hónap múlva érdemes kontroll mellkas CT elvégzése. Addig - ha dohányzik - azt hagyja el!

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Tökéletes ellátás

    Rendszeres kontrollokra járok Dr. Hídvégi főorvos asszonyhoz. Most is tökéletes ellátást kaptam, a szokásos kedvesség mellett.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus