COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

Utolsó módosítás:2020.11.10 10:50

Bizonyos krónikus betegségek esetén magasabb a súlyos lefolyású koronavírus fertőzés kockázata. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a TüdőKözpont orvosát arról kérdeztük, mit tegyenek a COPD-s betegek, koronavírus fertőzés esetén?

Pozitív PCR teszt: jelezze tüdőgyógyász orvosának!

Arról, hogy mit tehetnek a COPD-s betegek a fertőzés megelőzéséért, korábbi cikkünkben összefoglaltuk. Sajnos mivel jelenleg a fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik, így még nagyobb a kockázata annak, hogy valaki, még a legnagyobb odafigyelés ellenére is érintett lesz a betegségben. Ilyen esetben ne csak a háziorvosának, mindenképp jelezze telefonon vagy e-mailben tüdőgyógyász kezelőorvosának is a fertőzés tényét, szükség esetén írasson fel gyógyszereket.

 

Dr. Hidvégi Edit hangsúlyozza, hogy a COPD-s betegeknek koronavírus fertőzés esetén is folytatni kell a korábban alkalmazott kezelést. Ezek a készítmények nem jelentenek fokozott kockázatot a fertőzés súlyosbodására nézve, a kezelés abbahagyása vagy csökkentése viszont igen. A légúti fertőzés miatt a COPD tünetei is fellángolhatnak, ezért nagyon fontos a korábban beállított kezelési terv követése.

Személyes találkozó helyett távkonzultáció

Koronavírus fertőzés COPD esetén.COPD-s betegként általában fél-egy évente személyesen is találkozunk a tüdőgyógyász kezelőorvosunkkal a rendelőben. Ilyenkor a tünetek, panaszok átbeszélésén túl légzésfunkciós vizsgálat is készül, és szükség szerint a gyógyszeres kezelésen is változtatni lehet.

 

Pozitív PCR teszt esetén a személyes konzultációra kérhetünk későbbi időpontot, ám ha az állapotunk miatt mindenképp egyeztetnénk a tüdőgyógyásszal, vagy később sem szeretnénk kitenni magunkat a fertőzés kockázatának (elkerülnénk a tömegközlekedést) akkor távkonzultációra is van lehetőség.

Koronavírus fertőzés: ha erősödnek a tünetek, hívjon mentőt!

A fokozódó nehézlégzés, erősödő köhögés, magas láz a fertőzés súlyosbodásának jele lehet. Ha fokozódnak a panaszai, rosszabbul érzi magát, ne a kezelőorvosát keresse, hanem hívjon mentőt! Ilyen esetben ugyanis kórházi ellátásra van szüksége, amit COVID osztályon tudnak biztosítani.

 

Fontos tudni, hogy az esetek többségében a COPD kezeléshez szükséges tablettákat igen, de az inhalációs gyógyszert a kórházban nem tudnak biztosítani. Éppen ezért ezeket mindenképpen vigyük magunkkal a kórházba!

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! 8 évvel ezelőtt állapították meg, hogy COPD-m van.Gyógyszert, és többféle befúvókát használok. Az utóbbi 2 évben egyre gyakrabban fordul elő köhögéssel, fulladással, lázzal járó megbetegedés, amiből antibiotikum hatására is hetekig, hónapokig tart a gyógyulás. Jelenleg is tüdő és mellhártya gyulladásom van 3. hete, de a javulásnak alig van eredménye.Mit javasol mindezek elkerülésére? Válaszát nagyon köszönöm. Ildikó
    Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!

    Csak személyes konzultáció alapján lehet válaszolni az Ön kérdésére, mivel jelenleg számomra nem ismert a légzésfunkciós értéke, a használt gyógyszerei neve, annak megfelelő-e az alkalmazása és a jelenlegi tüdőgyulladás kiterjedtsége.
    Javaslom, hogy jelentkezzen be ambuláns rendelésemre a Budai Allergiaközpontban.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Fantasztikus

    Dr.Hidvégi Edit egyszerűen fantasztikus:)

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus