COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

COPD-s vagyok és pozitív lett a PCR tesztem, mit tegyek?

Utolsó módosítás:2020.11.10 10:50

Bizonyos krónikus betegségek esetén magasabb a súlyos lefolyású koronavírus fertőzés kockázata. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a TüdőKözpont orvosát arról kérdeztük, mit tegyenek a COPD-s betegek, koronavírus fertőzés esetén?

Pozitív PCR teszt: jelezze tüdőgyógyász orvosának!

Arról, hogy mit tehetnek a COPD-s betegek a fertőzés megelőzéséért, korábbi cikkünkben összefoglaltuk. Sajnos mivel jelenleg a fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik, így még nagyobb a kockázata annak, hogy valaki, még a legnagyobb odafigyelés ellenére is érintett lesz a betegségben. Ilyen esetben ne csak a háziorvosának, mindenképp jelezze telefonon vagy e-mailben tüdőgyógyász kezelőorvosának is a fertőzés tényét, szükség esetén írasson fel gyógyszereket.

 

Dr. Hidvégi Edit hangsúlyozza, hogy a COPD-s betegeknek koronavírus fertőzés esetén is folytatni kell a korábban alkalmazott kezelést. Ezek a készítmények nem jelentenek fokozott kockázatot a fertőzés súlyosbodására nézve, a kezelés abbahagyása vagy csökkentése viszont igen. A légúti fertőzés miatt a COPD tünetei is fellángolhatnak, ezért nagyon fontos a korábban beállított kezelési terv követése.

Személyes találkozó helyett távkonzultáció

Koronavírus fertőzés COPD esetén.COPD-s betegként általában fél-egy évente személyesen is találkozunk a tüdőgyógyász kezelőorvosunkkal a rendelőben. Ilyenkor a tünetek, panaszok átbeszélésén túl légzésfunkciós vizsgálat is készül, és szükség szerint a gyógyszeres kezelésen is változtatni lehet.

 

Pozitív PCR teszt esetén a személyes konzultációra kérhetünk későbbi időpontot, ám ha az állapotunk miatt mindenképp egyeztetnénk a tüdőgyógyásszal, vagy később sem szeretnénk kitenni magunkat a fertőzés kockázatának (elkerülnénk a tömegközlekedést) akkor távkonzultációra is van lehetőség.

Koronavírus fertőzés: ha erősödnek a tünetek, hívjon mentőt!

A fokozódó nehézlégzés, erősödő köhögés, magas láz a fertőzés súlyosbodásának jele lehet. Ha fokozódnak a panaszai, rosszabbul érzi magát, ne a kezelőorvosát keresse, hanem hívjon mentőt! Ilyen esetben ugyanis kórházi ellátásra van szüksége, amit COVID osztályon tudnak biztosítani.

 

Fontos tudni, hogy az esetek többségében a COPD kezeléshez szükséges tablettákat igen, de az inhalációs gyógyszert a kórházban nem tudnak biztosítani. Éppen ezért ezeket mindenképpen vigyük magunkkal a kórházba!

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt szakértők!! 29 eves no vagyok, 3 eve derult ki hogy kezdodo COPD-m van. A Fev 1 ertekem 75-90-ig szokott lenni. Csak rohamoldo gyogyszerem van amit 2x hasznaltam idaig, elotte minden nap hasznaltam a bretarist. Meg nincsen kialakulva ez a betegseg, voltmar pont influenzasan hogy normal volt a spirometriai eredmenyem.tudom tiszta. Lepcsozeskor illetve dombra felmeneskor szoktam enyhen fulladni. Az lenne a kerdesem hogy ez a betegseg meg e maradhat igy ilyen allapotban? Mivel fiatal vagyok meg. Most tervezem a babat is, es felek hogy nem tudom felnevelni. Orvosom annyit mondott ha nem szokom le a cigizesrol 50 evesen kijon rajtam teljesen ez a betegseg. Probalom a dohanyzast abba hagyni, elektromos cigivel is. Kerem adjanak tanacsot hogy milyen elet varhat ram ezekkel az eredmenyekkel? Koszonom. Hajnalka
    Dudás Hajnalka

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Hajnalka!

    Az orvosa jól előre vetítette a várható jövőt, mivel a dohányosok egy része COPD-s lesz. Mivel jelenleg a FEV1 értéke még javulni tudott, bár már csak 90%-ot ért el a normális 100% helyett, ez egyelőre asztmának tekinthető.
    Amennyiben leszokik a dohányzásról, nemcsak hogy marad, de még kicsit javulhat is a légzésfunkciós értéke. Ha ekkor is megmarad a terhelésre jelentkező nehézlégzése, beszélje meg a tüdőgyógyászával, hogy a rohamoldó mellé és a Bretaris helyett valami ICS készítményt írjon fel Önnek. Ez terhesség tervezésekor és alatt is jobb választás, mint a Bretaris.
    A dohányzás leszokás támogatására ajánlani tudom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenesen hívható telefonszámát:
    06-80/44-20-44. Itt jó tanácsokat kaphat, amivel könnyebb lesz a leszokás a cigiről.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Figyelmes

    Nagyon elégedett voltam az időpont betartásával, Főorvosnő teljes figyelmét fordított ránk, minden kérdésünket készségesen megválaszolt, egyáltalán nem éreztük, hogy siettetne. Az e-mailben feltett kérdésekre mindíg egyértelműen válaszol, néhány napon belül.

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    tüdőgyógyász, gyermek tüdőgyógyász, gasztroenterológus