COPD tünetei és kezelése

COPD tünetei és kezelése

Utolsó módosítás:2020.09.30 13:41

A COPD-ről sokat hallani, mégis kevesen ismerik. Pedig ha kialakult, fontos mielőbb orvoshoz fordulni, mert a tünetek korai diagnózisa és kezelése a beteg életminőségét jelentősen befolyásolja. A krónikus légúti betegséggel kapcsolatos kérdéseinkre dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa válaszolt.

Mit jelent pontosan a COPD?

- A COPD egy angol rövidítés, magyarul C- krónikus, O-obstruktív - szűkületet jelent-, P-pulmonary, vagyis tüdővel kapcsolatos, D-disease, vagyis betegség rövidítése. Röviden úgy lehet a COPD-t leírni, hogy egy hörgőszűkülettel járó tüdőbetegség.

Mi okozza a hörgőszűkületet?

- A hörgőknek az összeszűkülését két tényező okozza. Az egyik az, hogy begyullad a belső felszínüket borító nyálkahártya, ezt krónikus bronchitisznek, tehát egy állandóan fennálló hörghurutnak lehet nevezni. A másik kiváltó tényező a hörgők falában lévő simaizmok összehúzódása. A szűkület miatt a levegő kifújásánál sípoló hangot lehet hallani, ebben hasonlít az asztmára is.

Mi alapján sejthetjük, hogy tüneteinket asztma vagy COPD okozza?

- Az asztma általában fiatalabb korban jelentkezik, nagyon sokszor allergiás alapon, de szerepet játszanak egyéb tényezők is a kialakulásában. A COPD általában 45 éves vagy idősebb korban okoz először panaszokat. Nagyon sokszor, az esetek 90%-ában a dohányzás okozza.

Milyen folyamatok zajlanak le a tüdőben, amikor valaki dohányzik?

A passzív dohányzás is növelheti a COPD kialakulásának kockázatát.- Nem a nikotin okozza a tüdő betegségét. A nikotin bekerül a központi idegrendszerbe, a hozzászokás, a függőség kialakulásáért felelős. A daganatos betegségeket, a COPD-t a cigarettában lévő egyéb mérgező anyagok, égéstermékek okozzák. Megközelítőleg 4000 féle vegyi anyag található meg egy cigarettában, ebből 400, ami károsító és jelentős részük rákkeltő is.

A dohányzáson kívül mi okozhat még COPD-t?

- Az esetek többségében valóban a dohányzás a felelős, ám tény, hogy diagnosztizálunk olyan betegeket is, akik soha nem dohányoztak. Ilyen esetben, ahogyan körbejárjuk a kérdést, a beszélgetés során rendszerint kiderül, hogy olyan környezetben dolgozott, ahol sokan dohányoztak – nem csak az aktív, a passzív dohányzás is kockázati tényező. Különböző égéstermékek, vegyi anyagok tartós belélegzése szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy a tüdőszövet károsodjon, krónikus gyulladás alakuljon ki a légutakban, ami COPD-hez vezet.

Milyen panaszok esetén forduljunk orvoshoz?

- COPD esetén kezelés nélkül az állapotromlás fokozatos, így egyre erősödő tüneteket okoz. A nehézlégzés, fulladás érzés kezdetben fizikai terhelésre jelentkezik, például lépcsőzésnél, majd később már nyugalomban is. A sípoló légzés jellegzetes tünet, ha a betegnek bronchitisze van, akkor nagyon sok váladékot termel a nyálkahártya, emiatt az egyik fő panasz a gyakori köhögés bőséges köpetürítéssel, főként a reggeli órákban, felkelés után.

Mi történik, ha valaki nem kezelteti a betegségét?

COPD jele is lehet, ha lépcsőzésnél kifulladunk.- A tüdő egyik legfontosabb feladata az oxigéncsere, a COPD által okozott károsodás miatt ezt a funkcióját nem tudja tökéletesen ellátni. A beteg szervezetében emiatt az oxigén szint csökkeni fog, egyre rosszabb lesz a terhelhetősége. A COPD nem gyógyítható, de időben megkezdett kezeléssel a betegség lefolyása lelassítható. A betegek jobb életminőségre számíthatnak, ha már az első tünetek észlelésekor orvoshoz fordulnak.

A súlyos következmények ellenére, miért nem fordulnak sokan mégsem időben orvoshoz?

- Az egyik leggyakoribb eset, ha valaki azt hiszi, hogy azért köhög, mert dohányzik. Emiatt nem is tulajdonít neki különösebb jelentőséget, pedig valójában már bronchitisze van. A fulladás miatt gyakran kardiológiai problémára gondolnak, de említettem korábban az asztmával való hasonlóságot is, ami szintén késleltetheti a betegség felismerését.

Hová forduljon, aki a COPD tüneteit észleli?

- Tüdőgyógyász foglalkozik a panaszok diagnózisával és kezelésével. A beteg elmondása alapján a tapasztalt tüneteket összeveti a légzésfunkció eredményével, így meg lehet állapítani, hogy mi áll a háttérben. A légzésfunkciós vizsgálat nem jár fájdalommal. Egy készülékbe kell belefújni, a gép ez alapján képes kiszámolni a kilélegzett levegő mennyiségét, sebességét és sok egyéb fontos paramétert meghatározni. Ezek alapján meg lehet állapítani, hogy az illetőnek van-e COPD-s betegsége, vagy esetleg egyéb légúti betegség okozza a tüneteit. Ahhoz, hogy az anatómiai eltéréseket vagy egyéb betegségeket ki tudjuk szűrni, a légzésfunkció mellett mellkas röntgen – vagy a részletesebb képet adó alacsony dózisú CT vizsgálat - elvégzésére is szükség van.

Milyen kezelés létezik a COPD tüneteire?

- A kezelésben a hörgő tágító gyógyszerek az elsődlegesek. Használatukkal a betegség miatt összeszűkült hörgők kitágulnak, a beteg jobban fog levegőt kapni, jobb lesz az oxigén ellátottsága, javul a terhelhetősége. A COPD-nél előfordulhat időnként a tünetek fellángolása, ezt akár egy légúti betegség is kiválthatja. Ilyenkor a hörgő tágító mellett szteroid vagy antibiotikum alkalmazására is szükség lehet. A gyógyszeres kezelést hatékonyan kiegészíti a gyógytornászok által vezetett torna, légzőgyakorlatok gyakorlása. A legfontosabb, hogy a beteg a dohányzást minél hamarabb hagyja abba, vagy legalább minimálisra csökkentse, mert ez a további rohamos tüdőfunkció romlást is kiküszöböli.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Szep jo napot! Tanacsot szeretnek kerni! 28eves vagyok,de mar 2x mutottek a tudomet. Bal es jobb oldalt is.Legmellem volt. Jo meg mindig ezzel szenvedek. Ujra elo jon a ptx .legutobb egy hete fekudtem be par napra,mivel 1 centis levego jott ki. De mar tanacstalan vagyok hogy mitol alakul ki folyamatosan ez nekem,vagy mivel lehetne orvosolni, hogy elmuljon. Varom valaszat! Koszonom
    Helenkàr Andràs

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Kérdező!
    Csak alap-vizsgálatok után lehet tanácsot adni, hogy milyen kezelés jöhet szóba, mivel ez az alapbetegségtől is függ.
    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Fantasztikus

    Dr.Hidvégi Edit egyszerűen fantasztikus:)

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    tüdőgyógyász, gyermek tüdőgyógyász, gasztroenterológus