Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
Amint beköszönt az esős idő, sok asztmás tapasztalja, hogy a nedves időjárás, a levegő páratartalmának emelkedése miatt súlyosbodnak a tünetei. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mit tehetünk ez ellen.
A páratartalom arra utal, hogy mennyi nedvesség van a levegőben. A magas páratartalom több módon is szerepet játszhat az asztma tüneteiben. A megnövekedett nedvesség közvetlenül irritálhatja a légutakat, a páratartalom pedig növelheti a levegőben más olyan anyagok - például pollenek és a szennyeződés szintjét, amelyek irritálják a légutakat.
Magas páratartalom esetén az asztmás betegek az alábbi tünetek jelentkezéséről számolnak be:
- köhögés
- zihálás
- szorító érzés a mellkasban
Egy korábbi, az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine folyóiratban közölt kisméretű kutatás eredményei szerint az asztmás résztvevőknél 112%-kal növekedett a légutak ellenállása, miután 4 percet tartózkodtak meleg, párás (49 ° C és 75–80% páratartalom) levegőn. Azonos környezetben egészséges embereknél ezzel szemben mindössze 22%-os emelkedés volt kimutatható.
Kapcsolódó oldalak, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés asztma kezelésére: |
Tüdőközpont
|
A légúti fertőzések, mint az influenza és a koronavírus is belobbanthatják sz asztmás tüneteket. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mire figyeljenek a betegek.
A post-COVID, vagyis a koronavírus-fertőzés után jelentkező elhúzódó tünetek sokakat érintenek. A korai felismerés és kezelés segít megelőzni a további állapotromlást. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogyan segíti a diffúziós kapacitásmérés a még pontosabb diagnózist, COVID utáni légúti tünetek esetén.