Hurutos csecsemő: nem megfázás, hanem reflux

Hurutos csecsemő: nem megfázás, hanem reflux

Utolsó módosítás:2022.01.05 10:57

Szörtyögő hangként lehet leginkább leírni, amikor a csecsemőnél hurutos tünetek jelentkeznek. Ilyen esetben nem biztos, hogy légúti fertőzéssel van dolgunk, érdemes reflux irányába is vizsgálódni – hívja fel a figyelmet dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, gasztroenterológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

Egyik betegség után a másik

A közösségbe került kisgyerekeknél az első időszakban gyakoriak a különböző légúti betegségek. A bölcsődés korú, óvodás gyerekek mellett gyakran a kisebb, csecsemőkorú testvérek is megbetegedhetnek. Az egymás után következő betegségek azonban elfedhetnek egyéb fennálló problémákat is. Előfordulhat ugyanis, hogy a hurutos tüneteket nem kizárólag a légúti fertőzés, hanem reflux okozza.

Innen lehet felismerni, ha reflux áll a háttérben

Hurutos köhögés hátterében reflux is állhat csecsemőknél.Csecsemőkorban gyakori jelenség a reflux. A nyelőcső záróizma, életkorból adódó gyengesége miatt nem zár még tökéletesen. A napjának nagy részét fekvő helyzetben töltő csecsemőnél így az elfogyasztott táplálék a gyomorból a garat felé visszajut a nyelőcsőbe. Ilyenkor hallhatunk a garatban meggyűlő váladék miatt szörtyögő hangot és ez okozza azt az érzetet, hogy a csecsemő hurutos. Az orrból váladék nem szívható ki, vagy ha kevés kijön, az akár anyatejet/tápszer maradékot is tartalmazhat.

Előfordulhat, hogy ez a reflux egyetlen tünete, ám többnyire egyéb panaszokkal is jár. Gyakori bukások jelentkezhetnek, a csecsemő sírósabb lehet, ezt okozhatja, hogy fájhat a gyomra, maró érzést érezhet a nyelőcsövében. Súlyosabb esetekben súlyvesztés is bekövetkezhet.

Gyakori felsőlégúti betegségek, orrdugulás, valódi nátha, valamint fülfertőzések jelentkezhetnek. Figyelmeztető jel lehet, ha a csecsemő gyakran csuklik, tüsszög, köhécsel vagy böfög, emellett erős szájszag is kialakulhat náluk.

Így lehet kezelni

A felsorolt tünetek, betegségek jelentkezése esetén érdemes tehát a refluxra is gondolni – hívja fel a figyelmet dr. Hidvégi Edit. Ilyen esetben a gyermekorvos anyatejes táplálás mellett olyan kiegészítést rendelhet, ami a reflux ellen hat, vagy speciális tápszert ír fel a gyermeknek. (A patikában recept nélkül kapható csecsemőknek való savvisszafolyást gátló szirup, amit etetés után kell megfelelő mennyiségben beadni.) Amennyiben ez sem szünteti meg a sok hurutos panaszt, gyermek pulmonológiai és/vagy fül-orr-gégészeti szakrendelésre kell vinni a gyermeket.

Ahogy a gyomor záróizma megerősödik, a gyermek fél-egy éves korában a refluxos panaszok rendszerint megszűnnek. Egyeseknél a reflux a későbbi életkorban is fennmaradhat, az elhúzódó hurutos betegségek, visszatérő asztmás jellegű sípoló légzések esetén ezt a betegséget mindig javasolt kizárni.

Téma szakértője

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! 8 évvel ezelőtt állapították meg, hogy COPD-m van.Gyógyszert, és többféle befúvókát használok. Az utóbbi 2 évben egyre gyakrabban fordul elő köhögéssel, fulladással, lázzal járó megbetegedés, amiből antibiotikum hatására is hetekig, hónapokig tart a gyógyulás. Jelenleg is tüdő és mellhártya gyulladásom van 3. hete, de a javulásnak alig van eredménye.Mit javasol mindezek elkerülésére? Válaszát nagyon köszönöm. Ildikó
    Ildikó

    dr. Hidvégi Edit PhD

    tüdőgyógyász
    Kedves Ildikó!

    Csak személyes konzultáció alapján lehet válaszolni az Ön kérdésére, mivel jelenleg számomra nem ismert a légzésfunkciós értéke, a használt gyógyszerei neve, annak megfelelő-e az alkalmazása és a jelenlegi tüdőgyulladás kiterjedtsége.
    Javaslom, hogy jelentkezzen be ambuláns rendelésemre a Budai Allergiaközpontban.

    Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
    pulmonológus szakorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Fantasztikus

    Dr.Hidvégi Edit egyszerűen fantasztikus:)

    dr. Hidvégi Edit PhD
    dr. Hidvégi Edit PhD
    gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus