Ugató köhögés: asztma vagy krupp?
Az ugató köhögés ijesztő tünete kapcsán általában két betegség gyanúja merül fel a szülőkben. Dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogyan tudjuk megkülönböztetni a két betegséget és mit tegyünk, ha tünetek jelentkeznek.
Hurutos és száraz köhögés
A köhögés gyakori tünet légúti fertőzések kapcsán is. Lehet hurutos, ilyenkor a köhögéssel a nyáktól tisztítjuk meg a légutakat. A száraz köhögés nem jár váladékkal, ellenben elhúzódóan is jelentkezhet, egy-egy légúti betegség után hetekig is megmaradhat. A két fő típus mellett használjuk még az ugató köhögés kifejezést is, ezzel jellegzetesen egy rekedtes, mély hangú köhögésre gondolunk.
Az ugató köhögés
Az ugató köhögés a kruppos roham jellegzetes tünete. Krupp leginkább a 3 év alatti korosztályban szokott előfordulni, mert náluk az anatómiai adottságok miatt, a légutak a gyulladás miatt könnyebben beszűkülnek. Később, a légutak keresztmetszetének növekedésével csökken a gyakoriság, 12-14 éves kor felett pedig már nagyon ritkán szokott jelentkezni.
Krupp vagy asztma?
Az ugató köhögés során a gyermek légzése is nehezített, lényeges, hogy ez esetben a belégzés az, ami nehézséget okoz. Az asztmás roham során ezzel szemben a kilégzés az, ami nehezített. A gyermeknél ezt a jellegzetes, kilégzést kísérő sípoló hangról ismerhetjük fel.
Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy a kruppos roham jelentkezhet minden előjel nélkül, de gyakran náthás, hurutos tünetek kapcsán alakul ki, jellemzően éjszaka, álmából ébreszti a családot az ugató köhögés hangja. Az asztma is súlyosbodhat, rohamot is provokálhatnak a légúti fertőzések, de ez esetben a tüneteket elhúzódó köhögés, zihálás és nehézlégzés is megelőzheti. A panaszok súlyosbodása nem kifejezetten napszakhoz kötött, a légzés romolhat fizikai aktivitás, például futkározás hatására, pollenszezonban, magas légszennyezettség esetén is.
Hideg párás levegő: ugató köhögés ellen használ, asztmánál árt
Ugató köhögés esetén a gyereket ajánlott vastag takaróba bugyolálva télen is a szabad levegőre vinni, vagy a nyitott ablak elé ülni vele, esetleg a nyitott hűtőszekrény elé. A hideg, párás levegő belélegzése krupp esetén jótékony hatású, enyhíti az ugató köhögést. A meleg pára, vagy gőzölés mindkét betegségnek (krupp és asztma) árt, a kamillás gőzölés a pollen-allergiásoknak kifejezetten fulladást okozhat. Ha a gyermek tünetei nem javulnak, hívjuk az ügyeletet vagy a mentőszolgálatot! Akkor is vigyük el orvoshoz, ha a kruppos roham elmúlt.
Asztmás köhögés, sípoló légzés esetén viszont a hideg és a párás levegő fokozza a tünetek erősségét, így ez nem javasolt. Ilyen esetben a rohamoldó készítményt kell használni, ahogyan előzetesen a gyermektüdőgyógyásszal egyeztették. Ha a tünetei romlanak, a köhögése, nehézlégzése nem csillapodik, hívjunk orvosi segítséget!
Asztmás gyermek esetében jól beállított kezeléssel nagyrészt meg tudjuk előzni a rohamok kialakulását. Ha a jelenlegi terápia mellett a gyermek nem tünetmentes, az asztma tünetei zavarják a mindennapi tevékenységeiben, tornaórán vagy éjszakai pihenésben, akkor ezt mindenképp jelezzük a kezelőorvosnak, mert módosítani kell a kezelésen!
Bejelentkezés kivizsgálásra
Téma szakértője
- COVID utáni kivizsgálás,
- asztma gyermek és felnőttkorban,
- COPD,
- köhögés,
- reflux,
- étel-allergia,
- laktóz intolerancia,
- felnőtt- és gyermekellátás.
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Fantasztikus
Dr.Hidvégi Edit egyszerűen fantasztikus:)