Így zajlik az asztma kivizsgálása

Így zajlik az asztma kivizsgálása

Utolsó módosítás:2020.06.15 13:42

Elhúzódó vagy visszatérő köhécselés, száraz köhögés? Köhögőrohamok az éjszaka folyamán vagy a hajnali órákban? Sípoló légzés, mellkasi feszülés, terhelésre jelentkező nehézlégzés? Ha a felsorolt tünetek közül akár több is jelentkezett Önnél, és hosszabb ideje fennáll, akkor felmerülhet az asztma gyanúja. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa összefoglalta, hogy mire számítsunk a kivizsgálás során.

Milyen kérdéseket fog feltenni az orvos?

A beteg alapos kikérdezése nagyon fontos, hogy pontosan tudjuk, milyen tünetei és mikor jelentkeznek. A diagnózis szempontjából lényeges továbbá az is, hogy:

- mióta állnak fenn a panaszok?

- van-e egyéb betegsége?

- a családban előfordult-e allergia, asztma?

- szed-e egyéb gyógyszereket, ha igen, milyet?

A légzésfunkciós vizsgálat

A diagnózist a spirométerrel végzett légzésfunkciós vizsgálat támasztja alá. A légzésfunkciós vizsgálat során a beteg először akkora levegőt vesz, amekkorát csak tud, majd erőteljesen belefújja a vizsgáló eszközbe. Ha a FEV1 érték alacsony, akkor a betegnek inhalációban hörgőtágítót fújnak be, majd 15-20 perc elteltével megismétlik a vizsgálatot. Ha a második vizsgálat normál értékeket vagy legalább jelentős javulást mutat az elsőhöz képest, ez általában megerősíti az asztma diagnózisát. A kivizsgálás részét képezheti az allergiateszt elvégzése is.

Mi történik az asztma vizsgálat után?

Asztma esetén a kezelőorvos személyre szabott terápiát állít be. Ehhez az alábbiakat is figyelembe veszi:

- allergiás asztmáról van-e szó,

- vannak-e egyéb, tüneteket provokáló faktorok,

- fontosak az egyéb betegségek és szedett gyógyszerek.

Asztma kivizsgálás lépéseiAz asztma spray használatának betanítását és egyénre szabott tanácsadást követően egyeztetik a következő, kezdetben egy-három hónap múlva, később rendszerint félévente esedékes kontroll időpontját. A kontroll során a kezelőorvos kikérdezi a beteget a panaszairól, a gyógyszerhasználatról, majd a tüdő fizikális vizsgálata után sor kerül a légzésfunkciós vizsgálat ismétlésére is. A tünetek és a vizsgálati eredmények alapján szükség szerint csökkenteni vagy emelni lehet az asztma gyógyszerek adagját.

Sport asztmával

Asztmával sem kell lemondani a sportolásról. Azonban azt minden sportolni szándékozó betegnek tudnia kell, hogy a fizikai terhelés is lehet egy rohamot kiváltó tényező. Erről ezért mindenképp egyeztetni kell a kezelőorvossal, aki részletesen elmagyarázza, hogyan használjuk a gyógyszereinket sportolás előtt és közben, hogy a rosszullétet elkerüljük.

Fontos!

Panasz esetén természetesen a tervezett kontroll időpontjától függetlenül is keressük fel kezelőorvosunkat.

Kapcsolódó oldalak, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésére:

Tüdőközpont 
+36 (70) 621 0783
 info@tudokozpont.hu

online bejelentkezés

Téma szakértője

  • Specialitások:

     

     

  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Az utóbbi időben gyakoribb lett az asztmás légzési nehézség estére, rendszeresen érzem a hangomon hogy rekedtes, emiatt sokszor kell köszörülni a torkomat. Gyakran kapkodom a levegőt kisebb erokifejtésre. Emellé az utóbbi 2 hétben a száraz köhögés is járul, ami görcsös fejfájással jár, ami erőlködés esetén jelentkezett eddig.
    Péter

    Budaházi Kata

    vezető asszisztens
    Tisztelt Kérdező,

    A tüneteit alapján feltétlenül keressen fel tüdőgyógyász szakorvost.
    Üdvözlettel:
    Budaházi Kata

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos, kommunikatív

    A tüdőgyógyász Doktronő nagyon alapos és kommunikatív volt, továbbá kedves és segítő. Fél gyógyulás! A recepció profi és segíteni akarnak. Kellő a tisztaság és a környzet, a rend is tökéletes.

    dr. Tárnok Ildikó
    dr. Tárnok Ildikó
    tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus