Tanítsuk meg asztmás gyermekünket helyesen lélegezni!

Tanítsuk meg asztmás gyermekünket helyesen lélegezni!

Utolsó módosítás:2024.02.12 18:22

A légzőgyakorlatok növelik gyermekünk koncentrációképességét, támogatják érzelemszabályozását, csökkentik a stressz negatív hatásait, emellett pedig rehabilitációs céllal is alkalmazhatjuk őket. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, csecsemő- és gyermekgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük arról, miként segíthetnek ezek a technikák az asztmás gyermekek életminőségének javításában.

Online Bejelentkezés

dr. Somogyi Éva

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az asztmáról röviden

Az asztma a gyermekkor leggyakoribb krónikus betegsége, mely a légutak krónikus gyulladásával, beszűkülésével és a kilégzés jellegzetes nehezítettségével jár. Az asztmás gyerekek légzését asztmás tünetek jelentkezése esetén kilégzéskor sípoló hang kíséri, légzésük szapora, ziháló lesz, és különösen ijesztő lehet a kísérőtünetként jelentkező rohamszerű köhögés, nehézlégzés és légszomj is.

Légzőgyakorlatok az asztmában

Az asztmások kezelésében alkalmazott légzőtorna három nagy csoportját különíthetjük el:

  1. A légzésmintázat megváltoztatására irányuló gyakorlatok
  2. A légzőizmok erejének és kitartásának növelésére irányuló gyakorlatok
  3. A mellkas rugalmasságának növelését és a testtartás javítását szolgáló gyakorlatok

Néhány légzőgyakorlat típus:

  • Kilégzés ajakfékkel

Fontos, hogy megtanítsuk gyermekeinket a légzés aranyszabályára, vagyis az orron át történő belégzésre és a hosszabb ideig tartó kilégzésre, ebben nagyszerű segítőnk lesz ez a technika.

Az ajakfékkel történő kilégzéskor az orron át történő belégzés után egy lassú, 4-6 másodpercig tartó kilégzés következik, melynek során csücsörített ajkakkal kell kiengedni a levegőt (mintha egy gyertyát szeretnénk elfújni).

  • Papworth-módszer

A módszert – melyet a 60-as években az angliai Cambridgeshire – ben található Papworth Kórházban fejlesztettek ki –, légzési problémákkal, valamint szorongással és az alvászavarokkal küzdő páciensek kezelésében is alkalmazzák. Jellemzője, hogy a mély hasi légzést kombinálja relaxációs gyakorlatokkal, az orron át történő légzés fontosságát tanítja, és a rekeszizom használatára koncentrál.

  • Buteyko-módszer

Az ukrán Konstantin Pavlovich Buteyko professzorhoz köthető módszer az 1950-es évek óta ismert. Ezzel a lassabb és hatékonyabb légzésre fókuszáló légzéstechnikával lehetővé válik az asztmás betegek légzésének kontrollálása, a hiperventilláció csökkentése, és így a betegség kordában tartása. A Buteyko-technika segítségével javulhat a vér oxigénellátottsága, beáll az optimális lélegzetszám, és a szervezet stressz szintje is csökkenhet.

A légzőgyakorlatok jótékony hatása az asztmás gyermekeknél

Mivel az asztmás gyermekek estében a belégzés felületes, a kilégzés akadályoztatott, a légzésszünetgyermekkori asztma kezelése a Tüdőközpontban hiányzik, ezért a légzés aktív szabályozásának megtanítása jótékony hatással bír a betegségben érintettek számára:

  • Támogatja a bordaközi izmok és a rekeszizom összehangolt működését, valamint a tüdő munkáját
  • Elősegíti a mellkasi mobilitást
  • Javítja a testtartást
  • Megszűnik a feszes, kapkodó légvétel, csillapodik a zihálás
  • Enyhülnek a betegséggel járó kellemetlen pszichológiai érzések
  • Mérsékli az asztma elleni gyógyszerek szükségességét

Fontos, hogy ezeket a gyakorlatokat orvos vagy gyógytornász irányítása mellett végezzük, hiszen egyrészt csak így biztosítható a feladatok helyes kivitelezése, másrészt a szakemberek rendelkezésére állnak olyan légzésrehabilitációs segédeszközök is, amelyek segítik ezek elvégzését – hívta fel a szülők figyelmét a doktornő.

Téma szakértője

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Udvozlom.Van egy 5eves kisfiam aszma gyanut allapitottak meg nala(kompl.kivizsg.nem tudtak nala csinalni mert kb.4eves volt.Kideritettek hogy a hazi por ill.anyuka reven orokolhetett.Oszies borus,esos idobe befullad.Felirtak neki Montelucas 4mg.ragotab.most Eonic szedi mert sokaig hiany volt.Most jeleztek az ovodaba hogy aggressziv tole a gyerek.Tudna vmi tamacsot adni?Menjunk vissza vagy a gyerekorvosunkkal irassunk fel vmi hasonlo hatoanyagu gyogyszert?Varjuk valaszukat.Koszonjuk.Udv.Fenyvesi Gabor Es Szucs Attilane.
Fenyvesi Gabor

dr. Somogyi Éva

gyermektüdőgyógyász
Tisztelt Kérdező,
Gyermek esetében személyes kivizsgálás javasolt, hogy az esetleges gyógyszerváltást is meg lehessen beszélni.
Készséggel kivizsgálom a gyermeket, ha elhozzák rendelésemre.
Üdvözlettel:
Dr Somogyi Éva

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó kezekben voltunk

Most voltunk először a rendelőben. Segítőkész volt mindenki. Somogyi doktornő nagyon figyelmes és kedves volt. Azt éreztem jó kezekben van a lányom.A recepción is kedves volt mindenki.

dr. Somogyi Éva
dr. Somogyi Éva
gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász