Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
A tüdőgyulladásnak több oka lehet a kórokozó típusától és attól függően, hogyan kaptuk el a fertőzést. A tüdőgyulladás gyakori kiváltó okait dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa foglalta össze.
A tüdőgyulladás gyakori betegség, elsősorban a fiatalabb – 5 év alatti – és idősebb – 75 év feletti – népesség körében veszélyes kórkép. A betegség kialakulásának szempontjából az életkor mellett rizikófaktornak számít még a dohányzás, légzőszervi és egyéb krónikus megbetegedések, a gyengült immunrendszer, és a tartós ágyhoz kötöttség, a köhögést nehezítő állapotok.
A tüdőgyulladás lehet bakteriális, virális eredetű, de gomba is okozhatja. A bakteriális eredetű fertőzés lehet típusos és atípusos. A típusos rendszerint magas lázzal, légzési nehézséggel jár, az atípusos enyhébb tüneteket okoz, például hőemelkedést, fejfájást és száraz köhögést, ami nem jelenti a betegség enyhébb voltát. A közösségben szerzett típusos tüdőgyulladás okozói leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae, ill. Moraxella catarrhalis baktériumok. Az atípusos tüdőgyulladás kórokozói a Mycoplasma pneumoniae, a Legionella pneumophila és a Chlamydia pneumoniae baktériumok.
A vírusos eredetű tüdőgyulladás kórokozója lehet az influenza, az RSV és a náthát is okozó rhinovírus. Láz, köhögés, nehézlégzés, izom- és ízületi fájdalmak jelezhetik a betegség kialakulását.
A talajban vagy a madárürülékben előforduló gombafajok is okozhatnak tüdőgyulladást, elsősorban legyengült immunrendszer mellett . Kiváltói lehetnek olyan organizmusok, mint a Pneumocystis jirovecii, a Histoplasma és Coccidioides fajok. A kórokozóval történt találkozást követően a tünetek – láz, köhögés és mellkasi fájdalom - megjelenéséig napok vagy hetek is eltelhetnek.
A gombás eredetű és az aspirációs tüdőgyulladás nem. A bakteriális és a vírusos eredetű tüdőgyulladások azonban cseppfertőzéssel terjednek, de a kórokozó átadható közös pohár vagy evőeszköz használattal is és a rendszeres kézmosás elmulasztásával.
A tüdőgyulladás kockázata csökkenthető a megfelelő védőoltások beadásával. Erre gyermekek és felnőttek esetében is van lehetőség, idősek és krónikus légúti betegek számára különösen ajánlott. Beszéljen orvosával arról, hogy mely oltások a megfelelőek az ön és családja számára!
Koronavírus - az új vírus, ami tüdőgyulladást okoz2019. december 31-én tüdőgyulladásos megbetegedéseket jelentettek a kínai Vuhan városából. A tüdőgyulladást olyan vírus okozta, amelyet korábban nem ismertek. Egy héttel később a kínai hatóságok megerősítették, hogy új vírust azonosítottak: a „2019-nCoV” koronavírust. Az új vírus a megfázást, SARS (Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma) és MERS (Közel-keleti légúti koronavírus) megbetegedéseket is okozó vírusok családjába tartozik.
A koronavírus tüdőgyulladást okoz, a fertőzést követő néhány napon belül. A Lancet folyóirat január végén közölt számában 41, a fertőzésen átesett beteget vizsgáltak. Kivétel nélkül mindannyiuknál megjelentek a tüdőgyulladás tünetei. Magas láz, kínzó száraz köhögés a legjellemzőbb panasz, de sokan fejfájásról, fáradtságról és légszomjról is beszámoltak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a koronavírus fertőzés megelőzésére is az egyébként szokásos tanácsokat ajánlja:
|
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
Amennyiben COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálatra jelentkezik be, kérjük, olvassa el a linkre kattintva a fontos tudnivalókat!
COVID-19 fertőzés utáni kiterjesztett tüdőgyógyászati vizsgálat
További véleményekFelelősség teljesen, de vállalják a betegeket ebben a vírusos időszakban . A recepciós hölgy nagyon határozottan de udvariasan tette a dolgát .
A koronavírus-fertőzés lezajlását követően bizonyos tünetek hosszú ideig megmaradhatnak. A poszt-COVID szindróma kivizsgálásával kapcsolatban dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Az új típusú koronavírus eltérő súlyosságú tüneteket okozhat a betegeknél. Van, aki otthoni lábadozással átvészeli a fertőzést, de sokan szorulnak kórházi kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát a COVID-19 tüdőgyulladás otthoni kezelése kapcsán kérdeztük. Azt is elmondta, mikor hívjunk mindenképp mentőt és mire figyeljünk a felépülést követően.