Allergia, asztma, reflux és ekcéma: így teszik tönkre a pihenést
Horkolás, éjszakai köhögés, zavaró bőrtünetek, viszketés – a különböző betegségek tüneteitől is függ, hogy kipihenten ébredünk-e reggel. Arról, hogy az asztma, allergia és egyéb atópiás betegségek hogyan befolyásolják az alvásunk minőségét, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.
Elhúzódó köhögés gyerekeknél: asztma miatt?
A gyerekeknél gyakori, hogy egy légúti betegséget követően a köhögés elhúzódik. Akár egy-két héttel a felépülést követően még előfordulhat ez a tünet. A légúti betegség kapcsán kialakuló gyakori köhögés azonban asztma jele is lehet. Dr. Somogyi Évát, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyászát arról kérdeztük, hogy mikor gyanakodjunk asztmára gyerekeknél.
Vajon megfelelően kezelt az asztmája?
Ha használom a gyógyszereket és nincsenek tüneteim, akkor igen a válasz, gondolhatjuk. A kérdés valójában ennél összetettebb, a lényeget röviden dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa foglalja össze.
Nem csak légúti betegségek esetén segít a légzőtorna
Krónikus légúti betegségben szenvedők számára, tüdőgyulladás utáni rehabilitációban, sőt a dohányosok, mozgásszegény életmódot folytatók és a sportolók tüdőkapacitás növelésében is fontos szerepet játszhat a légzőtorna, melyről Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta, a Tüdőközpont gyógytornásza számolt be részletesebben.
Csecsemőkorban is kialakulhat asztma
Az asztma első tünetei jellemzően 5 éves kor előtt jelentkeznek a gyerekeknél. A nagyobbaknál sem mindig egyszerű a szülőnek beazonosítani az asztma tüneteit, de honnan ismerhetjük fel a csecsemőkori asztmát? A kérdést dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa válaszolta meg.
EVALI – tüdőgyulladáshoz és influenzához hasonló tüneteket okoz
2019-ben a CDC vizsgálatba kezdett annak felderítésére, hogy mi okozhatja az elektromos cigaretta használattal összefüggő kórházi esetszámok meredek emelkedését. A betegek számos légúti tünetre panaszkodtak, köztük légszomjra, köhögésre és mellkasi fájdalomra. Mindannyiuk esetében a közös pont, hogy az elmúlt három hónapban elektromos cigarettát használtak. Az azóta már EVALI néven ismert betegségről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Dohányzás és leszokás a COPD tükrében
A COPD világnap kapcsán, a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. által, a Tüdőközpont megbízásából készült kutatás a megkérdezettek dohányzási szokásait is felmérte. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy a dohányzás kardinális kérdés a COPD szempontjából, mivel ez a betegség legnagyobb rizikófaktora.
Sokan élhetnek nem diagnosztizált COPD-vel
A krónikus obstruktív tüdőbetegség, a COPD esetében fontos a korai diagnózis, mert az idejében kezdett kezeléssel a betegek életminősége és életkilátásai jelentősen javulnak. Ennek ellenére több jel is arra mutat, hogy sokan csak későn, a súlyosabb tünetek kapcsán fordulnak orvoshoz. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy kik számára javasolt mindenképp az évenkénti szűrővizsgálat.
Tölcsérmellkas esetén fontos a tüdőgyógyászati gondozás
A veleszületett mellkasdeformitások egyik típusa a tölcsérmellkas. A horpadt szegycsont mögött a tüdőnek is kevesebb hely jut, így az elváltozás következtében a tüdőgyógyászati eltérések már gyermekkorban megmutatkozhatnak. Ezek felismeréséről és az érintett betegek gondozásáról kérdeztük dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát.
A dohányzás nem csak a tüdőt betegíti meg
Több betegséget ismerünk, amelyek kialakulásának rizikóját jelentősen növeli a káros füstölgés. A légzőszerveket érintő elváltozások, mint a tüdőrák és tüdőtágulás mellett az egész szervezetben megmutatkoznak egészségkárosító hatásai. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa a gyomor- és bélrendszert érintő kockázatokra hívja fel a figyelmet.