A nehézlégzés jelei gyermekkorban - ezekkel a tünetekkel azonnal forduljon orvoshoz!
Gyermekkorban – különösen az őszi-téli időszakban – igen gyakoriak a légúti fertőzések, amelyeknél időnként nehézlégzés vagy fulladás is kialakul. Ez a tünet érthető módon ijesztő lehet a szülők számára, és a gyermek szervezetét is rendkívüli módon megterheli. Dr. Somogyi Évát, gyermektüdőgyógyászt, csecsemő- és gyermekgyógyászt a nehézlégzés jeleiről, és az ilyenkor szükséges tennivalókról kérdeztük.
A lélegzet maga az élet, cselekedjünk korábban!
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) légszomjjal, krónikus nyáktermeléssel és köhögéssel járó betegség, ami a légutak és a tüdő funkciójának progresszív romlását eredményezi, és jelenleg az egyik vezető halálozási ok világszerte. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológust, a Tüdőközpont munkatársát kérdeztük a COPD világnap idei üzenete kapcsán.
Tanítsuk meg asztmás gyermekünket helyesen lélegezni!
A légzőgyakorlatok növelik gyermekünk koncentrációképességét, támogatják érzelemszabályozását, csökkentik a stressz negatív hatásait, emellett pedig rehabilitációs céllal is alkalmazhatjuk őket. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, csecsemő- és gyermekgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük arról, miként segíthetnek ezek a technikák az asztmás gyermekek életminőségének javításában.
Ez a felnőttkori asztma fő rizikófaktora?
Az asztma nemcsak gyermek, hanem felnőttkorban is kialakulhat. Arról, hogy kiket veszélyeztet elsősorban és milyen tünetek kapcsán forduljunk orvoshoz, dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
Itt az eris - újabb koronavírus variáns okoz légúti megbetegedéseket
A vírusok mutálódnak, így csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenik meg és kezd el terjedni egy újabb SARS-CoV-2 törzs (a COVID-19- et okozó vírus). Idén nyáron ezt a törzset EG.5-nek, vagy erisnek hívják. Az omikron variáns már a domináns koronavírus mutáció az országban, és az őszi időszakban tapasztalható légúti betegségek jelentős részét is ez okozza. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, mit érdemes tudni az újabb variánssal kapcsolatban.
Meglepő okból is kialakulhat hörghurut
Megfázás, vagy influenza szövődményeként is jelentkezhet az elhúzódó köhögéssel járó hörghurut. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy ha a betegség tünetei évente visszatérően, átlagosan három hónapon át jelentkeznek, a tüneti kezelés mellett javasolt a háttérben álló okokat is felderíteni.
Mit tegyek, ha asztmás tüneteim vannak?
Az asztma jól kontrollálható krónikus betegség, ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő orvos-beteg kommunikáció. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosának segítségével a következőkben ismertetjük a legfontosabb kérdéseket, melyeket lényeges a kezelőorvossal egyeztetnünk annak érdekében, hogy optimális kezelésben részesüljünk.
A nyári köhögés okai
A köhögésről inkább a hurutos betegségek, az őszi-téli időszak jut az emberek eszébe, pedig köhögés nyáron is előfordulhat. Az elhúzódó panasz pedig akár komolyabb betegséget is jelezhet, tehát foglalkozni kell vele. A nyári köhögés főbb kiváltó okait dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza foglalta össze.
COPD-s? Figyelje a napi légszennyezettségi adatokat!
Ha COPD-vel él, szabadtéri program szervezése előtt fontos a légszennyezettségi mutatókat is ellenőriznie! Kedvezőtlen adatok esetén javasolt inkább zárt térben tartózkodnia, mivel a külső levegő ilyen esetben fokozhatja a krónikus légúti betegség tüneteit. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen értékekre kell figyelni.
Asztma, pollenallergia vagy mindkettő?
Az asztma és a pollenallergia szoros kapcsolatban állnak egymással, és bizonyos tünetekben hasonlóságokat mutatnak. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy ezek valóban különböző kórképek, ám gyakran előfordul, hogy egyszerre jelentkeznek.