Itt az eris - újabb koronavírus variáns okoz légúti megbetegedéseket
A vírusok mutálódnak, így csak idő kérdése volt, hogy mikor jelenik meg és kezd el terjedni egy újabb SARS-CoV-2 törzs (a COVID-19- et okozó vírus). Idén nyáron ezt a törzset EG.5-nek, vagy erisnek hívják. Az omikron variáns már a domináns koronavírus mutáció az országban, és az őszi időszakban tapasztalható légúti betegségek jelentős részét is ez okozza. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, mit érdemes tudni az újabb variánssal kapcsolatban.
Meglepő okból is kialakulhat hörghurut
Megfázás, vagy influenza szövődményeként is jelentkezhet az elhúzódó köhögéssel járó hörghurut. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy ha a betegség tünetei évente visszatérően, átlagosan három hónapon át jelentkeznek, a tüneti kezelés mellett javasolt a háttérben álló okokat is felderíteni.
Mit tegyek, ha asztmás tüneteim vannak?
Az asztma jól kontrollálható krónikus betegség, ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő orvos-beteg kommunikáció. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosának segítségével a következőkben ismertetjük a legfontosabb kérdéseket, melyeket lényeges a kezelőorvossal egyeztetnünk annak érdekében, hogy optimális kezelésben részesüljünk.
A nyári köhögés okai
A köhögésről inkább a hurutos betegségek, az őszi-téli időszak jut az emberek eszébe, pedig köhögés nyáron is előfordulhat. Az elhúzódó panasz pedig akár komolyabb betegséget is jelezhet, tehát foglalkozni kell vele. A nyári köhögés főbb kiváltó okait dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza foglalta össze.
COPD-s? Figyelje a napi légszennyezettségi adatokat!
Ha COPD-vel él, szabadtéri program szervezése előtt fontos a légszennyezettségi mutatókat is ellenőriznie! Kedvezőtlen adatok esetén javasolt inkább zárt térben tartózkodnia, mivel a külső levegő ilyen esetben fokozhatja a krónikus légúti betegség tüneteit. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen értékekre kell figyelni.
Asztma, pollenallergia vagy mindkettő?
Az asztma és a pollenallergia szoros kapcsolatban állnak egymással, és bizonyos tünetekben hasonlóságokat mutatnak. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy ezek valóban különböző kórképek, ám gyakran előfordul, hogy egyszerre jelentkeznek.
Születés előtt megelőzhető az asztma gyerekeknél?
Megfelelő kezelés hiányában, az asztma komplikációkat okozhat a várandósság időszakában. A személyre szabott terápia azonban nemcsak a kismama és a magzat egészsége miatt fontos, de a későbbi években további kedvező hatásokkal járhat. A témával kapcsolatban dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát kérdeztük.
5 gyakori tévhit a COPD-ről
A COPD nem ritka betegség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 3,23 millió halálesetet okozott 2019-ben, ezzel a harmadik vezető halálok a világon. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyásszal, a Tüdőközpont főorvosával a COPD-vel kapcsolatos egyéb gyakori tévedéseket vettük górcső alá.
Ultrahang a tüdőgyógyászatban?
A tüdőgyógyászatban használt szűrővizsgálatok közül a légzésfunkció, mellkasröntgen vagy mellkasi CT a legismertebbek. Az ultrahang alkalmazására kevésbé gyakran kerül sor, pedig gyorsan elvégezhető és fontos információkat árul el a beteg állapotáról. Dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen esetben segíti a diagnózist.
Újdonságok és innovatív megoldások a pulmonológiában
Az idei évben második alkalommal megrendezett Prima Medica Szakmai Napon a tüdőgyógyászat területét érintő újdonságokról hallhattak érdekességekről, újdonságokról magas szakmai színvonalú előadások keretén belül az érdeklődők.