Köhögés csillapítás- Otthoni köhögéscsillapító módszerek

Köhögés csillapítás- Otthoni köhögéscsillapító módszerek

Utolsó módosítás:2023.10.27 10:10

A köhögés egy tünet, amely számos eltérő egészségügyi problémára vagy betegségre utalhat. Ez a test természetes védekező mechanizmusa, mely segít megtisztítani a légutakat olyan irritáló anyagoktól, mint a por, a füst, vírusok vagy baktériumok. A köhögés lehet átmeneti és rövid távú, de ugyanúgy lehet krónikus és hosszan tartó, attól függően, mi okozza azt. Ennek függvényében érdemes köhögéscsillapító módszereket és terápiát választani, hisz ahány oka lehet a köhögésnek, annyi köhögéscsillapító módszer létezik.


Tüdőközpont szolgáltatásai az Ön gyógyulásáért:


Néhány lehetséges ok, ami miatt valaki köhöghet:

  • Vírusos vagy bakteriális fertőzések: A megfázás, az influenza, a torokgyulladás, a tüdőgyulladás, COVID és más légúti fertőzések gyakran járnak köhögéssel. Ezeket a fertőzéseket vírusok vagy baktériumok okozhatják.
  • Allergiák: Allergiás reakciók, például poratkák, pollen vagy állatszőrök iránti allergiák köhögést is kiválthatnak. Ezt az allergiás reakciók okozzák, amikor a szervezet túlzottan reagál bizonyos allergénekre.
  • Dohányzás: A dohányzás ismert arról, hogy okozhat tartós köhögést és légzőszervi problémákat. A dohányfüst irritálja a légutakat és károsítja a tüdőt.
  • Asztma: Az asztma egy krónikus légúti betegség, amely gyakran köhögéssel és légszomjjal jár. Az asztma során a légutak összehúzódnak és gyulladtak lehetnek.
  • Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD): A COPD, amely magában foglalja az emfizémát és a krónikus bronchitist, olyan állapot, amely tartós köhögéssel és légszomjjal jár. Ez egy olyan betegség, amely hosszú távú tüdőkárosodást okoz.
  • Idegen test vagy irritáló anyagok: Az idegen testek vagy irritáló anyagok bekerülése a légutakba köhögést okozhat. Például a légutakba kerülő étel vagy más tárgyak köhögést okozhatnak.
  • Gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD): A gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe gyakran köhögést okozhat. A gyomorsav irritálja a nyelőcsövet és a légutakat.
  • Szívproblémák: Bizonyos szívproblémák, például a szívelégtelenség, köhögést is kiválthatnak. Ezt általában a tüdőt érintő pangásos szívproblémák okozzák.
  • Gyógyszerek mellékhatásai: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat köhögés. Néhány gyógyszer köhögést okozhat, és ezt az orvos vagy gyógyszerész meg tudja erősíteni.
  • Köhögés esetén fontos a kiváltó ok meghatározása és a megfelelő kezelés elkezdése. Ha valaki tartósan köhög, érdemes orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Köhögés csillapító otthoni módszerek:

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Méz mit köhögéscsillapító – pollenallergiások is fogyaszthatják

A köhögés ellen házilag hatékony lehet a méz fogyasztása. A méz rendelkezik antibakteriális tulajdonságokkal, és az egyik leghíresebb köhögéscsillapító hatóanyagként is  ismert, emellett használható torokfájás enyhítésére is. Hatásos lehet önállóan is, amikor naponta többször fogyasztunk belőle egy-két teáskanálnyit, vagy teával keverve. Fontos megjegyezni, hogy 1 éves kor alatti gyermekeknek nem ajánlott mézet adni fertőzésveszély miatt.

Gyakran felmerül a kérdés, hogy pollenallergiában szenvedők fogyaszthatnak-e mézet mint köhögéscsillapító. Alapvetően igen, mivel a pollenallergia tünetei akkor jelentkeznek, ha az allergének a légutakba kerülnek. Amikor a méz elfogyasztásra kerül, azaz a gyomor- és bélrendszerben található, és nem közvetlenül érintkezik a légutakkal. Ennek megfelelően a pollenallergia jelenléte önmagában nem teszi szükségessé a méz teljes elkerülését. Azonban, ha valaki korábban már tapasztalt allergiás reakciót a mézre, célszerű elkerülni ezt  a köhögéscsillapító módszert.

Gyömbér köhögéscsillapító – több fronton is hat

Gyömbér rendelkezik antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal, valamint támogatja az immunrendszert a fertőzések elleni harcban. Elkészíthetünk belőle teát, vagy készíthetünk reszelt gyömbérrel, citromlével és mézzel kevert keveréket. Ezt a keveréket naponta többször is fogyaszthatjuk egy-egy teáskanállal, mint köhögéscsillapító és hogy megszüntessük a torokfájást. Fontos megjegyezni, hogy cukorbetegek, véralvadásgátlót szedők, valamint epés panaszokkal bíró betegek csak fokozott körültekintéssel, és háziorvosi konzultációt követően fogyaszthatják a gyömbért, mint köhögéscsillapító.

Bőséges folyadékfogyasztás köhögéscsillapító

Az elhúzódó köhögés, legyen az száraz vagy hurutos, megfelelő gyógyuláshoz elengedhetetlen a rendszeres és bőséges folyadékfogyasztás. A száraz köhögés gyulladt és kiszáradt nyálkahártyát ingerel, míg a hurutos köhögést enyhítő köhögéscsillapító csak akkor hatásos, ha elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztunk. Emiatt a legfontosabb házi kezelési módszer köhögés esetén az, hogy elegendő mennyiségű folyadékot igyunk. Ilyen lehet a víz, meleg gyümölcsteák, levesek, és esetleg olyan teák, mint az ánizs és kakukkfű, amelyek kedvezően hatnak a légutakra (ez utóbbiakból naponta legfeljebb 2-3 csészényit ajánlatos elfogyasztani) és ott köhögéscsillapító hatást tudnak kifejteni.köhögés

Gyógyító pára mint köhögéscsillapító

A hidratálásnak van belső és külső szerepe a köhögéscsillapító módszerek között. Az elhúzódó köhögés során a lakás száraz levegője folyamatosan irritálja a gyulladt nyálkahártyát minden lélegzetvételnél. Ennek megelőzése érdekében ajánlatos a levegőt enyhén párásítani. Ezen célt szolgálja a gőzölés is, amelyet naponta többször végezhetünk. A forró vízbe néhány csepp eukaliptusz vagy borsmenta illóolajat csepegtetve tovább fokozhatjuk a köhögéscsillapító hatékonyságot. Emellett hidegpárásító készüléket is alkalmazhatunk köhögéscsillapítóként, hiszen növeli a szoba belső páratartalmát.

Sós vizes gargalizálás

Hatékony házi módszer a torokfájás ellen, amely segíthet a vírusos és bakteriális fertőzések kezelésében is, mivel gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Vegyünk 2 deciliter langyos vizet, és keverjünk hozzá fél vagy akár egy teáskanálnyi sót. Ezt az oldatot használhatjuk toroköblögetésre naponta 3-4 alkalommal.

Vény nélküli köhögéscsillapító készítmények

Házi köhögéscsillapító módszerekkel és vény nélkül kapható köhögéscsillapító gyógyszerekkel kezelhetjük a köhögést. Köhögés elleni szirupokat, torokfertőtlenítő cukorkákat és köhögéscsillapító gyógyszereket patikából is beszerezhetünk recept nélkül. Fontos tudni, hogy a köptető hatású készítményeket lefekvés előtt legalább 3-4 órával ne szedjük be, az utolsó adagot pedig a késő délutáni órákra hagyjuk. Ha továbbra is szükség van éjszakai köhögéscsillapításra, lefekvés előtt alkalmazhatunk ilyen gyógyszereket annak érdekében, hogy nyugodtan tudjunk pihenni. Azonban fontos megjegyezni, hogy a köptetőt és a köhögéscsillapítót soha ne vegyük be egyszerre.

Fontos megértenünk, hogy a gyógynövényekkel történő kezelési lehetőségek általában hasznosak és ártalmatlanok, azonban bizonyos betegségek és a párhuzamosan szedett gyógyszerek esetében kiemelt körültekintésre van szükség annak érdekében, hogy elkerüljük a lehetséges nem kívánt gyógyszer-gyógynövény kölcsönhatásokból eredő mellékhatásokat.

 

Mikor keresse fel orvost?

Ha úgy érezzük, hogy a köhögés otthoni köhögéscsillapító kezelésével a tüneteink nem enyhülnek, sőt, esetleg súlyosbodnak, vagy új panaszok is felmerülnek, akkor mindenképpen kérjünk orvosi segítséget. Az elhúzódó köhögés többféle okból kialakulhat, például COPD vagy asztma tünete is lehet. Az alábbi esetekben mindenképpen keressünk fel orvost, és ne hagyjuk halasztásra:

  • nehézlégzés
  • kifulladás, a korábbi terhelhetőség csökkenése
  • mellkasi- és/vagy hátfájdalom
  • nyomó érzés a mellkasban
  • elhúzódó, magas láz.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! Tavaly március környékén - egy megfázás után - kezdtem el köhögni, ami nem akart elmúlni. (Régebben is, gyerekkorom óta a köhögés mindig erős volt nálam, a megfázások után tovább tartott, egy orvos szerint azért, mert gyerekkoromban volt egy nem kezelt tüdő és hörghurut gyulladásom, amit egy orvos nem vett észre... állítólag, csak utána egy másik.) A köhögés egyre rosszabb lett, kaptam köptetőket, az sem volt jó, és miután már nem csak én fáradtam el ettől, de a környezetem is, eljutottam az allergológiára, ahol semmit nem mutattak ki. Ennek ellenére mondta a doktornő, simán lehetek allergiás, de elküldött a tüdőgondozóba. Ott elkezdtek vizsgálni és gondolkodni, mi lehet a bajom. Mivel a tüdőröntgen negatív volt, a légzésvizsgálatom nem volt olyan rossz, a köhögésem erősödött, többször tüsszögtem, az orrom be volt dugulva és hátul folyt a váladék a torkomba, és az allergiaszezon közepén voltunk, azt mondták valószínűleg allergia és allergiás asztma. Közben megérkezett a serológiai leletem is, ami azt mutatta ki, hogy volt régebben egy Clamydia fertőzésem. Háromfajta inhalációs gyógyszer írtak fel: Budesonydot, Formoterolt és Buventolt. Ezeket orvosi előírás szerint alkalmaztam. És kaptam Pantoprazol Sandoz tablettát is, mivel rekeszizomsérvem van és refluxom (hátha attól is köhögök). Hogy ettől-e vagy attól, hogy vége lett az allergiaszezonnak, nem tudom, de december közepére a köhögés elmaradt. Ám elölről kezdődött március elején. Akkor a háziorvosomtól megint savlekötőt és allergia ellen Desloratadin Teva szájban oldódó tablettát. Ez úgy tűnt, használt is, a tavalyi évhez képest jóval enyhébben köhögtem, ritkábban jött rám. De olyan május környékén már nem segített (ráadásul néha azt éreztem, mintha elkezdene erősen vagy összevissza dobogni a szívem - később kiderült, ez a gyógyszerek mellékhatása is lehetett). Augusztusban már annyira köhögtem (és újra orrdugulás, a nyálka hátul lefolyása, tüsszögés társaságában), hogy visszamentem a tüdőgyógyászatra, de egy másik doktornőhöz kerültem. (Tüdőröntgen negatív, légzésvizsgálat eredménye "nem annyira rossz", a serológia újra kimutatta a régi clamydia fertőzést.) Az új doktornő felírt nekem Alvesco inhalációs oldatot, Inhafort inhalációs port és mondta, szedjem tovább a savlekötőt és az allergia elleni tablettát. Azt mondta, az inhalációs gyógyszereket addig szedjem, míg köhögök. A köhögésem enyhülni kezdett, ám a szívdobogás érzés gyakoribbá vált, sőt, kezdtem úgy érezni, mintha nem is a szívem dobogna, hanem inkább nehéz levegőt vennem, pontosabban a kilégzéskor olyan, mintha elfogyna a levegőm. Nem tudom jobban leírni, ijesztő és fura érzés, ami mostanáig tart és egyre gyakoribb és ijesztőbb. (Közben a kezem is remegni kezdett - kiderült ez is, a szívdobogás érzés is, a nehézlégzés is lehet a gyógyszer mellékhatása) Amikor a köhögésem szinte elmúlt, abbahagytam a gyógyszereket, ám 4-5 nap múlva újra elkezdtem köhögni. (Amíg nem szedtem a gyógyszereket a kézremegésem elmúlt, a többi, a szívdobogás érzés, a nehézlégzés nem). Visszamentem, az orvoshoz, és a doktornő azt mondta, most hagyjak abba minden gyógyszer, csak egy Fromilid nevű gyógyszert szedjek két hétig, hátha elkaptam valamit. (Közben elküldött a doktornő kardiológiára a szívdobogás érzés miatt - elsőre azt mondták, semmi baj a szívemmel, de még csinálnak pár vizsgálatot a napokban, a fulladásérzésre meg azt mondta, nem fulladhatok, mert annyira nem volt rossz a légzésfunkció mérés). Beszedtem az antibiotikumot. Nem hogy nem múlt el a köhögés, de erősebb lett, ahogy a fulladásérzés is rosszabb. Nem állandó, időszakosan jön elő. Pl. étkezés után, vagy amikor előrehajolva fejet mosok a kádnál és kiegyenesedem, utána érzem, vagy amikor sokáig ülök, majd felkelek és megyek ide-oda... Most újra a doktornőnél voltam, referálni az antibiotikum hatásáról. Azt mondta, kezdjem el újra alkalmazni az Alvescot és az Inhafortot (hiába mondtam, hogy valamelyiktől nagyon remeg a kezem, azt mondta, ezt minden gyógyszerre írják), és felírt még Egy 3 db-os Azibiot tablettát is. És miután ezt a 3 db-ot beszedtem, 10 napra rá kezdjem újra szedni a a savlekötőt és a allergia gyógyszert. Viszont van egy fontos hozzáfűzni valóm: éjszaka semmi bajom. Nem kelek fel, hogy köhögök vagy nem kapok levegőt! Én pedig most tartok ott, hogy kétségbeestem. Egyrészt a köhögés kifáraszt, és nem csak engem idegesít, a környezetemet is, de ez a legkevesebb. Ez a szívdobogás érzés is ijesztő, de rosszabb az az érzés, mintha elfogyna a levegőm kilégzéskor... Olyankor mindig köhögnöm kell, és egy kicsit jobb. Ha megyek az utcán, akkor is többször előjön ez az érzés. Váladék ilyenkor nagyon kevés ürül, ez átlátszó de nagyon sűrű, és nem vagyok biztos benne, hogy nem az jön fel, amit nyelek hátulról csorogva. Olyan, mintha a rekeszizom magasságában, elöl is, hátul is viszketne vagy mi, mintha lenne ott valami, amit ki kéne köhögni, de nem igazán sikerül. A doktornő azt mondta, lehet el kell végezni egy olyan vizsgálatot, hogy egy csővel (?) belenéznek a tüdőmbe, hogy van-e ott valami... ettől nagyon megijedtem, de utána azt mondta, ezt csak azért mondta, hogy ettől hátha elmúlik a köhögés... (Nem nagyon értettem, akkor lehet, azt gondolja, szimulálok?) Elnézést, hogy ilyen hosszú lére eresztettem a beszámolót, csak gondoltam minden fontos lehet.... Ez a köhögés, meg ez a fulladás érzés elmúlik valaha? Lehet ezen segíteni? Mit tehetek még? Soha nem cigiztem, nem iszok alkoholt... Amitől most nagyon megijedtem, hogy lehet, hogy ez COPD? Vagy szénanátha és asztma? És persze már elkezdtem félni a súlyosabb betegségektől is (tüdőrák, azbesztózis... ) Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: K.A. (50 éves)
K. A.

dr. Hidvégi Edit PhD

tüdőgyógyász
Kedves K.A.!

Bár sok mindent igen részletesen leírt, azt nem, hogy szám szerint milyen volt a légzésfunkciós értéke. Pedig csak ez alapján lehet eldönteni, hogy van-e COPD-je, vagy nincs. (Habár valószínűbb, hogy nincs.)
A köhögése - a leírtak alapján - leginkább reflux eredetű. A szívdobogás lehet a Buventoltól, az Inhafort-tól (ami Formoterol), de lehet stressztől is. A pajzsmirigy funkcióját ellenőrizték?
A "csővel belenéznek a tüdejébe" egy hörgőtükrözéses vizsgálatot jelent (bronchoscopia az orvosi neve), ami tényleg szükséges lehet, ha nem derül ki, hogy mi a köhögése oka.

További részleteket csak személyes találkozás és vizsgálat alapján tudok Önnek mondani. Ha szükségesnek látja, jelentkezzen be szakrendelésemre a Budai Allergiaközpontba. Kérem, hogy oda hozza el az összes eddigi leletét.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Pulmonológus és gasztroenterológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész légkör

Kedves, segítőkész légkör. Világos, érthető tájékoztatás. Gyors ügyintézés.

dr. Tárnok Ildikó
dr. Tárnok Ildikó
tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus