Makacs köhögés ellen: a kiváltó okot kell kezelni

Makacs köhögés ellen: a kiváltó okot kell kezelni

Utolsó módosítás:2020.05.25 15:34

Az elhúzódó köhögésnek számos légzőszervi vagy más szervrendszeri oka is lehet. Ha valamilyen egyéb betegség a kiváltó ok - az alábbiakban a gyakrabban előforduló esetekről lesz szó -, a köhögés csillapítás és a hurutoldás nem jelent megoldást, esetleg csillapíthatja a tünetet. Dr. Dózsa Izabella tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy ilyen esetben a makacs köhögés ellen az alapbetegséget is kezelni kell.

Hátsó garatfali váladékcsorgás

Krónikus orrmelléküreg-gyulladás, orrpolip, a közelmúltban lezajlott felső légúti betegség következtében is jelentkezhet hátsó garatfali csorgás. Ilyenkor a termelődő orrváladék hátrafelé, a garat irányába csorog. Emiatt ingerköhögést okoz, mely főként fekvő testhelyzetben jelentkezik, a nyugodt alvást is zavarja. Hátsó garatfali csorgást fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt légúti allergia is okozhat, így ilyen esetben ezt is vizsgálni kell.

Makacs köhögés ellen gyógyszer cserével

Makacs köhögést vérnyomáscsökkentő gyógyszer is okozhat.Egyes vérnyomás csökkentők egyik kellemetlen mellékhatása, hogy makacs köhögést okozhatnak. A jelenség nem ritka, az ACE-gátlót szedők körében megközelítőleg 5-ből 1 embert érint. Sok esetben nehéz megállapítani az összefüggést, mivel a köhögés hetekkel, de akár hónapokkal később is jelentkezhet azután, hogy elkezdtük szedni a gyógyszert. Ha mégis erre gyanakszunk, jelezzük kezelőorvosunknak, mivel ilyen esetben a makacs köhögés ellen csak a gyógyszer cseréje jelent megoldást.

Szívbetegség miatt is köhöghet

A szívelégtelenség miatt jelentkező köhögés lehet száraz vagy hurutos. A köhögés mellett az állapot romlásával nehézlégzés is fellép. A panaszok jellegzetesen éjszaka, fekvő helyzetben fokozódnak és felülésre javulnak. Ilyen esetben a szívbetegséget kell kezelni a köhögés megszűnéséhez.

Reflux betegség

Ha a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, akkor nemcsak mellkasi égő érzést, kellemetlen szájszagot – a reflux jellegzetes tüneteit – okozhatja, hanem légúti tüneteket is. Akár orrmelléküreg-gyulladást is kiválthat, de hozzájárul az orrpolip kialakulásához és műtét utáni kiújulásához is. Gyakran torokfájás és makacs köhögés – különösen éjszaka, fekvő helyzetben – lehet a következménye. Ilyen esetben a makacs köhögés ellen a reflux kezelésével védekezhetünk.

Stressz-betegség

Az elhúzódó köhögés bizony lehet a stressz, az idegesség és depresszió következménye is. Gyanúra ad okot, ha a kivizsgálás során nem találnak rendellenességet és megfigyeljük, hogy panaszaink súlyosbodnak stresszhelyzetben. A makacs köhögés ellen ilyen esetben stresszcsökkentő technikák elsajátításával vehetjük fel a harcot

Asztma

Makacs köhögést asztma is okozhat.Az asztma krónikus légúti gyulladással jár, első tünete lehet a tartós köhögés is. Jelentkezhet éjszaka is, de az allergéneken kívül kiválthatja különböző irritáló anyagok – illatanyagok, por és füst - belélegzése is. Esetenként a hideg levegő és a testedzés szintén kiváltó ill. súlyosbító tényező is lehet. Elhúzódó köhögés esetén az asztma lehetősége is felmerül, a diagnózishoz allergológiai kivizsgálásra van szükség.

Krónikus hörghurut

Ha a légutakat borító nyálkahártya begyullad, a nyáktermelő mirigyek megduzzadnak és fokozott váladéktermelődés lesz a következmény, ez tartós köhögést fog fenntartani. Előfordulhat hörgő szűkület nélkül is mint egyszerű idült hörghurut, vagy hörgő szűkülettel, mint a COPD tünete. Mindkét eset elsősorban a dohányosokat érinti, ilyenkor alapvető a dohányzás teljes elhagyása is a megfelelő gyógyszeres kezelés mellett. Kisebb arányban a nem dohányosoknál is előfordulhat, pl. légköri, munkaköri ártalmak következtében. A megelőzés alapvető, a kockázati tényezők kerülése révén.

Tüdőgyulladás

Kezdeti tünet is lehet, de akár hetekkel a betegség lezajlását követően is megmaradhat a makacs köhögés. A tüdőgyulladás járhat lázzal, de jelentkezhet tüdőgyulladás láz nélkül is. Életkoronként eltérő tüneteket okoz, emiatt a felismerése nem mindig könnyű. A diagnózishoz mellkas röntgenre van szükség.

Tüdődaganat

A makacs köhögést azért sem szabad elbagatellizálni, mert súlyos betegségeket, akár tüdődaganatot is jelezhet. Az elváltozás kockázata magasabb a dohányzók körében, ám a füstmentes élet sem jelent egyértelműen védelmet a tüdődaganat ellen, nemdohányzóknál is kialakulhat. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha másfél-két hónapon túl elhúzódó köhögést tapasztalunk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Krónikus köhögés esetén a panaszok 8 hétnél hosszabb ideje fennállnak. Ilyen esetben mindenképp indokolt az orvosi kivizsgálás. A tüdőgyógyász alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről, egyéb betegségeinkről és a szedett gyógyszereinkről is. Ezután különböző vizsgálatokra kerül sor. Ezeket a tüneteink alapján, célzottan végzik el bizonyos betegségek gyanúja esetén. Sor kerülhet például allergia vizsgálatra, tüdőröntgen vagy légzésfunkció elvégzésére, laborvizsgálatokra. Ha a tünetek vagy a vizsgálatok eredményei alapján indokolt, fül-orr-gégészeti vagy gasztroenterológiai vizsgálatra is sor kerülhet. Ezek eredményei alapján lehet megállapítani a diagnózist és a makacs köhögés ellen szükséges kezelést.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kb. két hete köhögök, háziorvos antibiotikumot írt fel, de a köhögés nem szűnik, tegnap mellhártyagyulladást állapított meg és újabb antibiotikumot írt fel. A tüdőm néha sípol, a váladék sűrű és zöldes-sárgás, Ventolint kaptam a köhögés könnyítésére. Érdemes lenne felülvizsgáltatnom magam tüdőgyógyász szakemberrel? Köszönöm a választ
Tisztelt Kérdező,
Amennyiben tünetei nem szűnnek az antibiotikum hatására, vagy rosszabbul érzi magát keressen fel tüdőgyógyász szakorvost.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak