Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Tüdőközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot.
Az asztma krónikus betegség, ám jól beállított kezeléssel a betegeknél tünetmentességet lehet elérni. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, mire van szükség ahhoz, hogy ezt elérjük, mire kell figyelni a betegeknek az asztma kezelése során.
Asztma kialakulhat meglévő légúti allergia szövődményeként, de jelentkezhet önálló kórképként is. Gyermekkorban és felnőtteknél is kialakulhat, tévedés azt hinni, hogy egy bizonyos kort elérve már biztosan nem kell számítanunk a megjelenésére. Örökletes és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a kezelés nélkül a tünetek rosszabbodására számíthatunk!
- elhúzódó köhögés
- légszomj, nehézlégzés
- sípoló légzés
- mellkasi feszülés
Az asztma bizonyos tényezők, ún. triggerek hatására rosszabbodhat, ezért intő jel, ha a felsorolt tünetek az alábbi helyzetekben felerősödnek:
- testmozgás, fizikai aktivitás
- hideg levegő belélegzése
- légúti allergén (pl. állatszőr, poratka) belélegzése
- légúti fertőzés (pl. nátha)
- dohányzás, dohányfüst belélegzése.
A tüdőgyógyászati kivizsgálás során megállapítják az asztma diagnózisát és megkapjuk a kezeléshez szükséges gyógyszereket, inhalátort. A fenntartó kezelés hosszú távon csökkenti a légutak gyulladását, ezt rendszeresen kell használni. A rohamoldó szerek hirtelen állapotromlás esetén segítenek megelőzni a rosszabbodást, az asztmás rohamot.
Fontos, hogy a beteg az első használat előtt elsajátítsa az inhaláló keze¬lésének helyes technikáját, amiben az orvos vagy szakképzett nővér lehet a segítségére – hangsúlyozza dr. Tárnok Ildikó. Ahhoz, hogy az asztma jól kontrollált legyen, az asztma gyógyszereket panaszmentes állapotban is az előírás szerint kell használni, illetve szedni. Az orvossal történt egyeztetés nélkül ne módosítsuk a kezelést vagy hagyjunk el gyógyszereket csak azért, mert jobban érezzük magunkat. Ezzel azt kockáztatjuk, hogy a tünetek felerősödnek.
Az asztma kezelésében a kezelőorvos az úgynevezett ötlépcsős modell elvét követi. Az irányelv lényege, hogy a szükséges gyógyszereket és azok adagolását az addigi és a várható tüneteink alapján határozza meg. A lépcsős modell azt jelenti, hogy felfelé és lefelé is van lehetőség módosítani, a szükséges gyógyszereket és adagjukat csökkenteni és emelni is lehet. Ehhez azonban rendszeres időközönként felülvizsgálat szükséges.
A kontroll általában fél évenként történik. A találkozó alkalmával az orvosnak segítséget nyújt, ha időközben is rendszeresen végzünk légzésfunkciós méréseket, így nemcsak a rendelőben mért adatok és a beszámolónk alapján, hanem a mindennapok során, valós életvitel mellett is rögzítjük a légzésfunkciós értékek változását.
Az asztma krónikus betegség, így tehát a beteget akár egész életén át elkíséri. A gyógyszeres kezelés követése, a kontroll vizsgálatokon történő részvétel mellett fontos néhány életmódra vonatkozó változtatást is bevezetni.
Rendelési információ:
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekA tüdőgyógyász doktronő nagyon alapos és kommunikatív volt, továbbá kedves és segítő. Fél gyógyulás! A recepció profi és segíteni akarnak. Kellő a tisztaság és a környzet, a rend is tökéletes.
A magasvérnyomás betegség kezelését szolgáló egyes gyógyszerek szedése miatt rosszabbodhat az asztma, de vajon kell-e félni attól, hogy az asztma gyógyszerek megemelik a vérnyomást? Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmagyarázta, hogy mire kell figyelni a kezelés során.
Az életkor mellett a krónikus betegségek megléte jelent fokozott rizikót, ilyen esetben a koronavírus-fertőzés lefolyása súlyosabb lehet. Sokan azonban épp meglévő betegségeik miatt bizonytalanok az oltással kapcsolatban. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy melyek az érvényben lévő ajánlások az asztmásokra vonatkozóan.