
Köhögés ellen házilag – mivel csillapíthatjuk a tüneteket?
Sok légúti betegség tünete lehet, így elhúzódó köhögés esetén elsődleges az orvosi kivizsgálás. Ha azonban fény derült a köhögést kiváltó okra – ami lehet akár egy légúti fertőzés - a zavaró panasz a kezelés ellenére, akár hetekkel az akut betegség lezajlását követően is megmaradhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát az otthoni kezelésről kérdeztük: mit használhatunk köhögés ellen házilag, a mostani hurutos időszakban?
Tüdőközpont szolgáltatásai az Ön gyógyulásáért:
- szakorvosi ellátás
- gyermekorvosi ellátás
- poszt-COVID ellátás
- képalkotó vizsgálatok (röntgen, tüdő-CT, MR)
- légzésfunkciós vizsgálatok
- laborvizsgálatok
- rendelői vizsgálatok
- gyógytorna, légzőtorna
- otthoni légzésfunkciós követés
- távkonzultáció
- légzésfunkciós oktatás
- gyógyszer-inhalációs oktatás
- gondozás
- online ügyfélkapu
- páciens-közösség
Méz – pollenallergiások is fogyaszthatják!
Antibakteriális hatású, az egyik legismertebb köhögéscsillapító, de használhatjuk torokfájás ellen is. Hatásos önmagában, naponta több alkalommal egy-két teáskanállal elfogyasztva, vagy teába keverve. Amire figyeljünk: 1 éves kor alatti gyerekeknek fertőzésveszély miatt nem szabad mézet adni!
Gyakori kérdés, hogy pollenallergiások fogyaszthatnak-e mézet - alapvetően igen. A pollenallergia tünetei akkor jelentkeznek, ha az allergének a légutakba jutnak, ez esetben viszont elfogyasztjuk, tehát a gyomor- és bélrendszerbe kerülnek. Vagyis önmagában a pollenallergia megléte nem teszi szükségessé automatikusan a mézfogyasztás kerülését, de ha valaki a méztől korábban már tapasztalt allergiára utaló tüneteket, természetesen az adott mézfajta kerülése ajánlott.
Gyömbér – több fronton is hat
Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, támogatja az immunrendszert a fertőzések leküzdésében. Főzhetünk belőle teát, vagy készíthetünk reszelt gyömbérrel, citromlével mézes keveréket, amit naponta több alkalommal egy-egy teáskanállal elfogyasztva csillapíthatjuk a köhögést, száműzhetjük a torokfájást. Cukorbetegek, véralvadásgátlót szedők, epés panaszokkal bíró betegek csak fokozott óvatossággal, háziorvosi konzultáció után fogyaszthatják.
Bőséges folyadékfogyasztás
Akár száraz, akár hurutos az elhúzódó köhögés, a gyógyuláshoz szükségünk lesz rendszeres, kiadós folyadék fogyasztásra. Száraz köhögésre ingerel a gyulladt és kiszáradt nyálkahártya, de a hurutos köhögés ellen szedett, a váladék távozását megkönnyítő hurutoldó is csak bőséges folyadékfogyasztás esetén tudja kifejteni a hatását. Éppen ezért köhögés ellen házilag a legfontosabb, amit tehetünk, hogy sokat iszunk: vizet, meleg gyümölcsteákat, leveseket, esetleg a légutakra kedvezően ható ánizs- és kakukkfűteákat (ez utóbbiakból napi max. 2-3 csészényit).
Köhögés ellen házilag – gyógyító párával
A hidratálás nem csak belsőleg segít. A lakás száraz levegője minden levegővételnél irritálja a gyulladt nyálkahártyát, ezért érdemes kicsit párásítani elhúzódó köhögés esetén. Naponta több alkalommal is gőzölhetünk, a forró vízbe érdemes néhány csepp eukaliptusz vagy borsmenta aromát csepegtetni. A szoba párásítására használhatunk hidegpárásító készüléket.
Sós vizes gargalizálás
Torokfájás ellen hatásos, házilagos módszer. Vírusos és bakteriális fertőzések kezelésében is hatékony lehet, gyulladáscsökkentő hatású. 2 dl langyos vízben fél, esetleg egy teáskanálnyi sót keverjünk el, öblögessünk vele naponta 3-4 alkalommal.
Vény nélküli készítmények
Köhögés elleni szirupokat, torokfertőtlenítő cukorkákat és köhögéscsillapító gyógyszereket recept nélkül is beszerezhetünk a patikából. Használatuk során fontos tudni, hogy a köptető hatású készítményeket lefekvés előtt 3-4 órával már nem tanácsos beszedni, az utolsó adagot a késő délutáni órákra hagyjuk. Ezt követően, lefekvés előtt, ha szükséges, köhögéscsillapítót vehetünk be, hogy éjszaka nyugodtan tudjunk pihenni. A kettőt egy időben azonban soha ne vegyük be!
Fontos tudnunk, hogy a gyógynövény alapú kezelési lehetőségek általában hasznosak és ártalmatlanok, de bizonyos betegségek és egyidejűleg szedett gyógyszerek esetén sokkal körültekintőbben kell eljárnunk, hogy elkerüljük a gyógyszer-gyógynövény kölcsönhatásból adódó esetleges nem kívánatos mellékhatásokat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha úgy érezzük, hogy a köhögés ellen házilag alkalmazott praktikák ellenére a tüneteink nem javulnak, vagy inkább erősödnek, esetleg újabb panaszok is megjelennek, mindenképp forduljunk orvoshoz! Az elhúzódó köhögés - számtalan más ok mellett - akár COPD, vagy asztma jele is lehet, az alábbi esetekben ezért semmiképp ne halogassuk a szakember felkeresését:
- nehézlégzés
- kifulladás, a korábbi terhelhetőség csökkenése
- mellkasi- és/vagy hátfájdalom
- nyomó érzés a mellkasban
- elhúzódó, magas láz.
Bejelentkezés köhögés kivizsgálására
Téma szakértője
- COVID-19 utáni kivizsgálás,
- allergiás asztma,
- COPD,
- tüdőgyulladás,
- allergénspecifikus immunterápia,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Hatékony
Nagyon elégedett vagyok a Doktornövel es a következō vizsgálatok összehangolásával!
